Овај лек СВИ користе као да су бомбонице, а може бити СМРТОНОСАН!
Будите на опрезу.
Најчешће коришћени лекови против болова из групе нестероидних антиинфламаторних лекова као што су: напроксен, ибупрофен (бруфен) и други – могу да повећају ризик од срчаног удара, чак и у првој недељи коришћења.
Годинама ме је пекла, сврбела и отицала ваг*на, а онда сам сазнала УЖАСАВАЈУЋУ ИСТИНУ!
Коришћење ових лекова, према једном новим истраживању, повећава ризик од инфаркта за око 1 посто годишње.
ЗНОЈЕЊЕ У ТЕРЕТАНИ ЈЕ ПРОШЛОСТ! Научници открили таблету која замењује ВЕЖБАЊЕ!
Мишел Бал, епидемиолог са Универзитета у Монтреалу, упозорава да је употреба нестроидних антиинфламаторних лекова против болова веома распрострањена, тако да је и мали проценат повећања ризика од срчаног удара веома важан.
Повећани ризик од срчаног удара повезан са нестероидним антиинфламаторним лековима уочен је када се узимала било која доза током недељу дана до више од месец дана. Како се повећавала доза код испитаника, повећавао се и ризик.
Поменути лекови против болова доста се користе у западним земљама, али и код нас за лечење: упала, артритиса, менструалних болова, грознице, грипа, болова у леђима или главобоље.
Иако закључци не могу открити узроке и последице, ова студија је била најобимнија те врсте, а била је заснована на стварним запажањима.
Да би се смањили ризици од срчаних проблема, лекари предлажу да се против болова, високе темературе и упала не користе увек и само нестероидни антиинфламаторни лекови већ да се узимају у обзир све доступне алтернативне методе. Стручњаци препоручују да се користе најниже дозе лекова против болова када је год то могуће, а да се пређе на јаче дозе ако је то нужно.
Бројне студије су показале да ниске дозе аспирина повољно делују на срце, а често су и довољне против болова или упала.
Истраживање
Истраживачи су анализирали четири претходно објављене студије у које је било укључено око 447.000 учесника, а од њих је више од 61.400 људи имало срчани напад.
У овом типу студија, под називом мета-анализа, истраживачи покушавају да пронађу заједничке трендове у различитим студијама.
Истраживачи су проучавали да ли су испитаници користили лекове на бази ибупрофена, напроксена, диклофенака, целецокиба или рофекоксиба (рофекоксиб је пре десетак година повучен са тржишта због повећаног ризика од срчаног удара). Ризик од срчаног удара повезан је са нестероидним антиинфламаторним лековим у највећим дозама у току првог месеца коришћења.
Истраживачи су открили да су дневне дозе преко 1.200 милиграма ибупрофена и преко 750 мг напроксена посебно штетне првих 30 дана употребе. Са употребом ових лекова више од месец дана, овај повећани ризик није се додатно повећавао, али нису проучавани поновни срчани напади.
Уопштено, особе са срчаним болестима или срчаним факторима ризика имају већу вероватноћу за срчани удар ако користе лекове против болова него болесници без ових фактора ризика.
Пацијенти који имају срчане проблеме треба да се посаветују са својим лекаром које лекове против болова смеју да користе. Особе које узимају ове лекове за хроничне болести треба са својим лекаром да размотре да ли корист од повећања дозе за олакшање превазилазе могућ повећан ризик од срчаног удара.
НЕМА ВИШЕ ИЗГОВОРА: Можете да мршавите и ДОК СПАВАТЕ - ево и како!
Упозорења
На основу овог истраживања и других сазнања, специјалисти за срце из Калифорнији сложили су се у закључку да пацијенти не би требало да користе лекове против болова олако и без размишљања.
- Разне студије и подаци показали су да употреба нестероидних антиинфламаторних лекова може повећати ризик од срчаног удара и других врста кардиоваскуларних проблема – упозорио је др Грег Фонаров, професор кардиологије на Универзитету у Лос Анђелесу.
Апсолутни ризик од употребе лекова против болова веома је мали, али сви који користе ове лекове треба пажљиво да извагају предности и ризике пре употребе.
Извештај је недавно објављен у часопису "Бритисх Медицал Јоурнал".