Овај ПОРЕМЕЋАЈ поприма ЕПИДЕМИЈСКЕ РАЗМЕРЕ у Србији - Погађа све већи број младих људи, а посебно ЖЕНЕ
Ако се не лечи, може да пређе у дијабетес, али и да негативно утиче на плодност, срце, крвне судове... Који су први симптоми и како да спречите напредовање ове болести открили смо у даљем тексту.
Према процени Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" дијабетес у Србији је пети водећи узрок умирања.
Процењује се да око 460.000 одраслог становништва Србије зна да има дијабетес.
Код приближно 36% оболелих (250.000) дијабетес још увек није откривен, наводи се у извештају Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
Изненадиће вас податак да је један од већих здравствених проблема новог доба инсулинска резистенција. Све већи број младих људи суочава се са њом, а врло је важно знати да прекомерна концентрација инсулина има своје негативне ефекте на многе органе и ткива.
Шта је инсулинска резистенција?
Инсулинска резистенција настаје када ћелије у мишићима, телесним мастима и јетри почну да се опиру или игноришу сигнал који хормон инсулин покушава да пошаље - а то је да извуче глукозу из крвотока и стави је у наше ћелије. Глукоза, такође позната као шећер у крви, главни је извор горива за тело. Глукозу добијамо из житарица, воћа, поврћа, млечних производа и пића која се разлажу у угљене хидрате.
Када ваше ћелије не реагују адекватно на сигнал инсулина, то доводи до тога да превише глукозе остане у вашем крвотоку (висок шећер у крви). Ово може довести до предијабетеса, који заузврат може напредовати у потпуно развијени дијабетес типа 2.
Како инсулинска резистенција доводи до дијабетеса
Како се инсулинска резистенција развија, ваше тело се бори тако што производи више инсулина. Током месеци и година, бета ћелије у вашем панкреасу које толико раде на томе да се инсулин истроши и више не могу да држе корак са потражњом за све више инсулина. Затим - годинама након што је резистенција на инсулин тихо почела - ваш шећер у крви може почети да расте и можете развити предијабетес или дијабетес типа 2. Такође можете развити неалкохолну масну болест јетре (НАФЛД), растући проблем повезан са инсулинском резистенцијом која повећава ризик од оштећења јетре и болести срца, наводи се у истраживању Америчког центра за негу.
Знакови и симптоми инсулинске резистенције
Инсулинска резистенција је обично изазвана комбинацијом фактора укључујући телесну тежину, године, генетику, етничку припадност, седење, пушење, па чак и прескакање сна, доказало је истраживање Националног института за дијабетес.
Према Националном институту за здравље, поред вишка абдоминалне масти (мерено обимом струка), ако имате два или више од следећег (или било која три од следећих без великог обима струка), вероватно имате метаболичке синдром, који ствара инсулинску резистенцију:
Високи триглицериди. Нивоа од 150 или више, или узимање лекова за лечење високог нивоа ових масти у крви.
Низак ХДЛ („добар“) холестерол. Нивои липопротеина високе густине испод 50 за жене и 40 за мушкарце — или узимање лекова за подизање нивоа ХДЛ.
Висок крвни притисак. Очитавања од 130/85 mmHg или више, или узимање лекова за контролу високог крвног притиска.
Висок ниво шећера у крви наташте. Нивои од 100 до 125 мг/дл (опсег preddijabetesa) или преко 125 (дијабетес), или узимање лекова за лечење високог шећера у крви.
Неки од симптома могу да буду:
- константан умор
- есктремна глад
- екстремна жеђ
- неописив порив за слаткишима и то одмах након што сте их већ конзумирали
- снижен хдл
- повишен лдл
- повишени триглецириди
- хипертензија и гојазност
- у повећаној опасности су људи који имају дијабетес у породици
Шта можете да урадите да бисте спречили напредовање инсулинске резистенције?
- Смањите унос угљених хидрата
- Користите намирнице са ниским гликемијским индексом (свеже воће, поврће, махунарке, орашасте плодове, висококвалитетне животињске протеине…)
- Уносите храну богату влакнима
- Квалитетно спавајте
- Вежбајте
- Контролишите ниво стреса
Важно: Не гуглајте о болестима, сваку промену или здравствени проблем пријавите вашем лекару и консултујте се са њим.
Србија Данас/Аутор: Ј.Шипчић