ОВАКО СЕ ПРАВИЛНО КОРИСТИ КЛИМА УРЕЂАЈ: Ако не поштујете, играте се и озбиљно угрожавате здравље
Како би што лакше поднели високе температуре, користимо клима уређаје, али ако их не употребљавамо правилно, могу озбиљно наштетити здрављу.
Циљ уградње клима-уређаја у просторије јесте обезбеђивање пријатнијих животних и услова рада. Али, њихово кориштење може имати и негативне последице, које је врло лако избећи ако се придржавате неких основних правила.
У противном бисте и ви могли да завршите код лекара с неким од симптома који се манифестирају као хронична упала синуса, јака главобоља, укочени мишићи, чак и упала плућа.
Те здравствене тегобе, које погађају све узрасте, последица су најчешче неправилног коришћења расхладних уређаја (најчешће великих разлика у температури споља и унутра). Клима-уређаји који су данас неопходни, стога и доступни готово свима, разлог су великих гужви у ОРЛ ординацијама током летних месеци.
"Сад си ми ЗГАДИЛА ЖИВОТ": Манекенка показала фотографију где ДОЈИ БЛИЗАНЦЕ, а критике САМО ПЉУШТЕ (ФОТО)
"ПРВЕ НОГЕ СРБИЈЕ": Водитељка РТС-а у купаћем, тело као милион долара, а овако се храни - сама је правила хлеб
-Посебну пажњу треба посветити најмлађима јер врло лако боравак у климатизованом простору може довести до упале уха -
Основна правила
1. Разлика између спољне и унутрашње температуре не сме бити превелика, тачније не сме бити већа од 7 до 10 степени. У противном, организам се не може у кратком времену прилагодити промени температуре и долази до "шока" који негативно утиче на здравље.
Дуготрајно излагање хладноћи утиче и на рад метаболизма. Циркулација је успорена, па се и све друге активности у мишићима, крвним жилама и нервима одвијају спорије.
2. Најздравији је начин боравка у просторији да се она прво расхлади, а након тога клима-уређај можете угасити. Приликом изласка на спољну температуру организму би требало допустити неколико минута привикавања без климе како би лакше поднео "шок" и прилагоди се промени.
Посебну пажњу треба посветити најмлађима јер боравак у климатизованом простору врло лако може довести до упале уха и грла.
Најздравији начин боравка у просторији је да се она прво расхлади, а након тога клима уређај угасити
3. Одржавање и чишћење клима уређаја такође је важно. Филтар кроз који излази расхлађени ваздух треба чистити барем два пута годишње јер је влажна и прљава подлога идеална за развој штетних микроорганизама од којих неки могу изазвати и упалу плућа. У сезони кориштења клима уређаја препоручљиво је и дезинфиковати с времена на време уређај одговарајућим дезинфекционим средством.
4. Клима уређај никад не сме дувати директно у вас. Такође, уређај морате поставити тако да ништа не смета протоку ваздуха. Правилном раду вентила може сметати и намештај у који клима дува па, ако је потребно, направите размештај намештаја за оптималан рад клима-уређаја.
5. Обратите пажњу на то колико врућине уђе кроз прозор током дана за економичније трошење струје. То је битно јер што се клима "бори" са више врућег ваздуха, то ће јаче радити и тако ће трошити и више струје. У зависности од тога колико је сунце јако, отварајте и затварајте прозоре како не би превише врућине ушло у просторију.
Тако ћете клима-уређају олакшати посао и продужити му рок трајања, а и потрошићете мање струје, дакле и мање новца.