Ово може ИЗАЗВАТИ НЕПЛОДНОСТ! Лекари УПОЗОРАВАЈУ на ситуације које утичу на здравље материце
Обратите пажњу, посета гинекологу је обавезна!
Асхерманов синдром је стварање прираслица у матерници. Те се прираслице повезују унутар матернице смањују волумен матернице.
Зашто се догађа?
Прираслице настају када дође до трауме – то је одговор на повреду. Траума или повреда могу значити много ствари, неки од најчешћих примера су:
● Киретажа – поступак у којем се киретом одстрањује површински слој матернице (најдубљи слој). Овај поступак се ради у многим ситуацијама, као што је уклањање преосталог ткива након побачаја, током побачаја, током уклањања миома и слично.
● Хируршки захвати – многа гинеколошка стања, као што су бенигни или малигни процеси матернице, захтевају операцију. То може узроковати оштећење стенка матернице, зависно од тежине захвата. Чак и царски рез може узроковати одређени ступањ оштећења ткива.
● Инфекције – инфекције ендометрија су ретке, али ако до њих дође, велика је вероватноћа стварања прираслица. Те су инфекције обично озбиљне и тешко их је лечити, а један пример је ПИД (упална болест зделице).
● Зрачење – неке врсте рака (било да се ради о раку грлића матернице или матернице или о некој врсти која анатомски није далеко од матернице) захтевају терапију зрачењем.
Третман може бити решење, али једна од нуспојава вероватно ће бити ожиљци који се могу појавити на подручјима захваћеним зрачењем. Ако се догоди да је то ткиво матернице, постоји могућност да добијете Асхерманов синдром.
ПЕЦКАЊЕ у ГРЛУ, па гушобоља! Ово су главни симптоми НОВИХ варијанти КОРОНА вируса - број заражених у РАСТУ
Ви који сте на ДИЈЕТИ, због овога НЕ МРШАВИТЕ! Ову храну ГАСТРОЛОЗИ никада не једу, а сви мисле да је ЗДРАВА, а она КАЛОРИЈСКА БОМБА
Коме се догађа?
Као што сте могли приметити, Асхерманов синдром је стање који можете развити или добити током година. То није генетски поремећај или болест. Треба доћи до неких озљеда или операција које затим утичу на матерницу и изазивају упалу. Упала има више фаза. Но, све на крају доводи до стварања прираслица.
Асхерманов синдром често остаје недијагностикован јер је опсег ожиљака прилично непредвидљив, а симптоми Асхермановог синдрома могу бити врло благи и неспецифични. Стога није јасно који је тачно постотак погођених жена.
Како се манифестује Асхерманов синдром?
Често симптоми нису специфични. Могу се разликовати од олигоменореје (нередовите менструације, слаб волумен менструалне крви, углавном мањи од 80 мл, менструални грчеви до три дана) до аменореје (без крварења). Могу се појавити бол и грчеви, али нису обавезни и варирају у интензитету. Најгори случајеви могу довести до неплодности (немогућности зачећа) и могу остати недијагностиковани дуго времена ако не покушавате имати децу.
Асхерманов синдром може бити благ, умерен или тежак, зависно о волумену погођене матернице. Обично се симптоми погоршавају ако се већина волумена уклони. Када је захваћено мање од једне трећине, стање је благо и можда нећете имати никаквих симптома или ћете можда само имати лагану менструацију. Ако је захваћена једна до две трећине, стање је умерено и може се очитовати као менорагија, а ако је захваћено више од две трећине, озбиљно је – тешки Асхерманов синдром узрокује аменореју и неплодност.
Како дијагностиковати ово неспецифично стање?
Златни стандард је хистероскопија – поступак у којем се малена камера уметне у матерницу и с којом гинеколог тражи ожиљно ткиво.
Пре него што то учините, морат ћете одговорити на нека питања о свом полном и репродуктивном здрављу и општем здрављу. То ће вашем гинекологу дати наслутити јесу ли могући ожиљци. Обично се ради ултразвук, а понекад и магнетска резонанца.
У већини случајева, операција је најбоља опција. Циљ операције је уклонити прираслице, како би се ублажила бол и успоставили менструални циклуси и плодност (ако је могуће). Поступак је донекле тежак због могућности стварања нових ожиљака – који се понекад могу спречити терапијом естрогеном (пре или после операције). Естроген помаже у спречавању ожиљака и помаже убрзати процес зацељивања. Новије могућности лечења које се још увек истражују и процењују су терапија матичним ћелијама и терапија хијалуронидазом гелом.
Познавање и разговор о вашем репородуктивном и с*ксуалном здрављу кључно је за спрјечавање Асхермановог синдрома и многих других гинеколошких стања. Познавање властитог тела је кључно како бисте могли препознати када се нешто догађа и када потражити помоћ. Поштујте своје тело и користите заштиту.