ОВУ БОЛЕСТИ ИМА 30 000 СРБА, А НИКО ЈЕ НЕ СХВАТА ОЗБИЉНО: Доводи до тоталног инвалидитета, а симптоме сви игноришу
Синдром хроничног умора нико не схвата озбиљно, а кардиолог др Бранислав Миловановић објашњава зашто то јесте веома озбиљна болест, који су симптоми, последице и како се лечи.
Готово да нема шансе да вам прође дан, а да вам се неко од пријатеља, колега, породице, не пожали да је уморан. Многи на то одговоре у стилу "па сви смо уморни", али када вам је потребан само кратак одмор, а када је реч о синдрому хроничног умора?
Синдром хроничног умора је иначе болест коју препознаје и Светска здравствена организација под шифром Г93.3, а кардиолог и шеф неурокардиолошке лабораторије КБЦ Бежанијска коса др Бранислав Миловановић је у "Уранку" на К1 објаснио све о томе.
НЕОПХОДНА ПОМОЋ И ПОДРШКА ОД ПРВОГ ДАНА: Апликација „Bebbo” има одговоре на најчешћа питања мама и тата!
МИЛИЦА КОН О БОРБИ СА РАКОМ: Прво су јој рекли да је МАСНО ТКИВО - ОД 7. ГОДИНЕ САМ НА ОНКОЛОГИЈИ
"Највећа је заблуда рећи ’уморан сам’, и доктори греше када кажу ’и ја сам уморан, одмори се, биће ти боље’. То је озбиљна болест, има шифру од 1969. године и сматра се, то је сада завршни став научника, као да имате онколошку болест или ХИВ. Чак су тегобе и израженије, у томе је проблем, то није обичан умор, то је врло тешка болест", започео је доктор.
Он је истакао да се о овој болести сада толико прича зато што је епидемија ковида "осветлила" читаву ту причу.
"Према најновијим подацима Европске уније 10-30 одсто пацијената који имају постковид синдром, улазе у ово стање. Пре две недеље је био округли сто ЕУ и удружење пацијената и експерата ЕУ везано за Балкан, оно што је врло важно, према подацима ЕУ у Србији тренутно има 30.000 пацијената са синдромом хроничног умора. Они нису регистровани, у томе је поента, што мора системски да се приступи том проблему. А ако рачунате, ако 10-30 одсто пацијената са постковидом улази у то стање, ви имате још 30.000. значи, ви имате 60.000 пацијената који имају велики проблем".
СИМПТОМИ
Др Миловановић истиче да се синдром хроничног умора препознаје по томе што се стање не поправља ни када одете на годишњи одмор, испавате се и одморите, али наводи и друге симптоме.
"Прво, умор који траје дуже од шест месеци је први критеријум, а сад је по најновијој препоруци Енглеског удружења лекара смањено на три месеца, а код деце рецимо само месец и по дана. Затим, имате пад енергије после физичког напора. Изложите се физичком напору и одједном видите после дан имате пад система, да не можете да функционишете и морате да се одморите. Затим, поремећај спавања, примећујете у почетку да доста спавате, да сте поспани, а други касније имају проблем јер се буде у току ноћи. Врло важни критеријуми су когнитивни поремећаји – имате проблем са памћењем, концентрацијом, магла у глави. Имате ортостатске поремећаје, ту или губите свест или имате лупање срца када устанете, нестабилност када устанете, зујање у ушима, вртоглавице, константно. То је пет главних критеријума, али имате болове у мишићима и зглобовима, имате испаде у свим системима, то је мултисистемска болест, буквално су сви системи захваћени".
ДИЈАГНОЗА И ЛЕЧЕЊЕ
Кардиолог др Миловановић каже да је једина методологија која доказује болест тестирање аутономног нервног система.
"То је мрежа која управља радом свих органа, али ту је проблем што има мали број центара у свету и мали број лекара који се тиме баве", истиче он, па објашњава како се приступа лечењу.
"Систем лечења је уметност јер мора прво да се нађе узрок, оно што је карактеристично код ових пацијената у организму имате и дефицит свих витамина и минерала, што је доказано. Морате да идете са суплементацијом, са антиинфективном терапијом, антивирусном, антибактеријском, да можете ако откријете узрок да дајете антибиотике, антивиротике, све што може да подигне имунитет и поправи стање. Затим можете да дајете и аминокиселине, пептиде, они делују повољно на лечење, а главно је лечење митохондрија, то су ћелије које производе енергију. Ензим Q-10 је један од главних лекова који се користи да побољша продукцију енергије у митохондријама".
Говорећи о проналаску узрока ове болести, он је нагласио да је други назив болести Епштајн-Бар вирус синдром.
"То је болест како је зову са хиљаду дијагноза. Други назив болести је Епштајн-Бар вирус синдром, везује се за ефекат вируса Епштајн-Бара, али се сада сматра да није само тај вирус у питању, већ и група херпес вируса, неке бактерије... Код свих пацијената иде прво један стрес који се појави, па онда долази до реактивације вируса који су хибернисали у нашем организму или нека нова инфекција".
Др Миловановић је подвукао да се код неких пацијената који имају синдром хроничног умора јављају и психолошки ефекти – "код 80 одсто пацијената се појаве анксиозност, депресија, страхови, фобије које раније нису имали, а има пацијената који су то имали, па се стање погоршало".
Говорећи о томе колико је ова болест озбиљна, стручњак је рекао да је реч о "врло озбиљној болести која у 25 одсто случајева доводи до тоталног инвалидитета, код младих људи који леже и не могу да устану из кревета".
ПРЕВЕНЦИЈА
Кажу да је увек боље спречити него лечити, а ево шта каже доктор, како да спречите синдром хроничног умора.
"Чувајте се стреса, стрес је увек окидач. Сваког пацијента питам како је почело и сви кажу стрес. Имате акутни и хронични стрес, ако се то већ деси, онда кренете одмах са антиоксидантима, суплементацијом, ако сте прележали ковид, прича није завршена. Урађене су студије, много лошије пролазе они код којих је био блажи облик ковида, то је као једна притајена болест која уђе у вас. Свима кажем да нису мирни шест месеци после ковида, морате да пратите своје тело", закључио је.