ОВУ ХРАНУ МОРАТЕ ДА ИЗБЕГАВАТЕ ТОКОМ ВРУЋИНА! Веровали или не и ове намирнице су проблем
Можда и нисте знали да је ова храна лако кварљива.
Тровање храном најчешће везујемо за летње месеце, али у ово доба године такође се бележи повећан број оболелих. Најчешћи разлог је храна коју смо спремили током празника и слава које су иза нас, а коју једемо данима касније. Најизложенија бактеријском деловању су јела која садржи много шећера.
Колачи, торте у којима има маргарина, салате које се спремају са мајонезом и уљем су јако кварљиве и имају кратак рок трајања. Код намирница које се спремају са јајима постоји и опасност од салмонеле.
Први знак да нешто није у реду су промена мириса и боје. Ипак, постоје намирнице код којих нећете приметити промену, а могу имате последице по здравље. Покварена храна може да изазове бактеријске цревене инфекције које су праћене дијареом, повраћењем, повишеном температуром, дехидратацијом, па и боловима у стомаку.
Најбољи савет је да храну који сте припремили једете истог дана, али шта радити са остацима? Колико дуго можемо да их једемо, а да не постану опасни по здравље?
Напитак ЦРНА ЛИМУНАДА подстиче МЕТАБОЛИЗАМ, чисти организам од токсина и постиче МРШАВЉЕЊЕ
УФ, УЖАС! ШТА ЈЕ ОВО?! Нашао је створење од 3 цм на улици, није очекивао да ће ИЗРАСТИ У ОВО (ВИДЕО)
1. Месо и риба
Због могућности развоја бактерија, месо спада међу најопасније намирнице. Можете га чувати до пет дана, али искључиво ако га држите прекривеног фолијом или у засебним посудицама у фрижидеру. Посебно обратите пажњу на млевено месо и јела попут сарми. Тераса или остава нису добра идеја, јер до развоја опасних бактерија може долази на температури већој од 8 Целзијуса, па је фрижидер ипак боље решење.
2. Сосови и умаци
Салате треба појести у року од три дана. То се посебно односи на руску и француску салату која може бити опасна због јаја, кромпира и мајонеза који спадају у намирнице које се брзо кваре.
3. Поврће
Веровали или не и поврће је проблем. Проблем код поврћа не задају бактерије већ гљивице. Оне се размножавају на собној температури, а највише воле слатко поврће попут кромпира, који не би требало да стоји дуже од два дана. Подгревање може да убије гљивице, али поврће не би требало да подгревате више од једном и то само на температури изнад 60 степени.
4. Колачи
Кремастим колачима рок трајања је четири дана, под условом да их држите у фрижидеру. Суви колачи могу да се једу до двадесет дана, али их немојте стављати у фрижидер. Свежину ће задржати само ако их чувате на сувом и тамном месту. Савет плус: Све остатке кварљиве хране коју држите у фрижидеру, ставите на горњу полицу где је најхладније.