ХЕРПЕС ПРВИ СИМПТОМ - Нутрициониста упозорава, ова намирница СЛАМА ИМУНИТЕТ, а ово су приви сигнали да је ослабљен
Обратите пажњу на осећаје у телу, овако ћете сигурно знати да је време да реагујете!
До сада су многа научна истраживања утврдила да склоност сезонским вирусима и прехладама може имати везе и са животним навикама. Међу њима је и количина шећера који на дневном нивоу уносимо у организам. Претеран унос рафинисаног индустријског шећера, не само да ће утицати на вашу линију, већ ће ослабити и способност белих крвних зрнаца да бране организам од бактерије.
Поједине студије показале су да након 100 грама поједеног шећера леукоцити наредних пет сати нису способни да се боре са бактеријама. Наша саговорница, нутриционисткиња Бранка Мирковић, каже да када је у питању наш имуни систем, оно што једемо је веома важно. И ниједан састојак није штетнији за имунитет од шећера.
- Негативан и веома лош ефекат по имунитет се дешава када људи једу доста рафинисаног шећера и угљених хидрата у великим количинама. Расте ниво шећера у крви и док се враћа у нормалу панкреас мора да лучи инсулин. Превелик унос шећера у дуготрајном периоду доводи до тога да ниво инсулина остаје висок, што доведи до инсулинске резистенције. Последице су гојазност, превише масноће у ткивима, а додатно се смањује имунитет, односно особе су склоније разним упалама и често се разбољевају - каже нутриционисткиња Бранка Мирковић.
"Ја сам ЛЕКАР и сматрам да треба да се РЕШИТЕ БРУСХАЛТЕРА!" Одмах ће уследити три промене које ће вас одушевити
РЕЦЕПТ ЗА ПРОБИОТИК ЛИМУНАДУ КОЈА ЧИСТИ ЦРЕВА: Од 3 састојка направите еликсир за имунитет, детокс и бољу пробаву
Имати повишене вредности глукозе у крви значи бити у хроничном инфламаторном стању, што оптерећује имуни систем и чини га споријим у борби против болести. Самим тим је и опоравак тежи и дужи. Уколико желите да што пре оздравите "заборавите на слаткише", саветује нутриционисткиња.
- Начин да оснажимо наш имунитет је да искључимо унос шећера, или да га сведемо на веома мале односно реалне количине. Нетачно је да здраве намирнице па и воће које садржи више шећера треба јести у већим колицинама. Једна воћка дневно или до 150 грама воћа је довољно. Све преко тога се претвара у масноћу и организам прерађује као воћни шећер - каже нам Бранка, па додаје:
"Осим шећера важно је обратити пажњу на скривене шећере, кукурузни сируп и количину угљених хидрата. Ако говоримо о конзумном шећеру женама је максимално дозвољено 6 равних кафених кашичица днево, а мушкарцима 8."
Како препознати пад имунитета
Сувоћа очију, главобоља , опадање косе, крти нокти, појава херпеса, проблеми са варењем, осипи, кожне алергије и екцеми указују на пад имунитета.
Ту су и учестале инфекције, необјашњив губитак или стварање килограма иако нисте на посебном режиму исхране, константан умор и исцрпљеност, као и повишена телесна температура без других симптома.
Ево како да ојачате имунитет и спремите се за хладније дане који су пред нама.
- Контролишите телесну тежину посебно однос мишица и масног ткива. Једите разноврсну сезонску и свежу храну коју ћете сами припремити јер једино тако можете да контролишете шта садржи. Једите свеже сезонско воће и поврће, мање количине меса, рибе и обавезно мање количине махунарки током недеље. Избаците шећере из исхране као и веће количине угљених хидрата, а уместо пекару идите на пијацу – пијаца је најбоља природна апотека. Контролишите количине оброка и порција јер то је превентива здравља, чувајте имунитет да би он вас чувао - заклучила је.