ПАЗИ ДА НЕ ПРАВИШ ОВЕ ГРЕШКЕ: Ових 10 производа које свакодневно користиш могу озбиљно да ШТЕТЕ
Ови производи могу да проузрокују бројне проблеме ако их користиш неисправно.
Неке производе купујемо с најбољим намерама: антибактеријски сапун за убијање бактерија, пасту за зубе како би спречили појаву каријеса, прочешћивач ваздуха како би смањили зачепљење синуса...
Ипак, сваког дана управо ови производи могу да подстакну појаву алергија, створе кожне инфекције или проузрокују бројне друге проблеме ако их користимо неисправно.
СИЛОВАНА КАО ДЕВОЈЧИЦА: Холивудска дива цео живот чувала СТРАШНУ ТАЈНУ "Пар њих, на задњем седишту..."
ПОРОДИЦА КЕНЕДИ ЈЕ КРИЛА МРАЧНУ ТАЈНУ: Живот сестре убијеног председника био је раван хорор причи! (ВИДЕО)
"НИСАМ ИМАЛА СНАГЕ ДА СЕ УПУСТИМ У ТАЈ УЖАС" Наташа Нинковић умало ОДБИЛА улогу у филму "Дара из Јасеновца"
Сунђер за туширање
Иако је туширање пријатније уз сунђер и имаш осећај да више и боље искоришћаваш свој гел за туширање или сапун, никад не би погодила шта се све крије у њему. Сунђери су савршено место за раст бактерија, гљивица и плесни. Свака мала рана на твом телу, макар била и минијатурна (од бријача нпр.) у великом је ризику од инфекције.
И даље можеш да користиш сунђер, али припази да је од природних влакана, јер она имају ензиме због којих у њима не могу да се размножавају бактерије и плесан. Уз то, мењај сунђер сваког месеца и након сваког коришћења добро га испери и исцеди, и остави на хладном, сувом месту.
Прочешћивач ваздуха
Овај уређај многима зими спасава живот, јер спречава зачепљење носа и појаву суве коже. Али ако га недовољно често чистиш, на њему могу да се развију плесан и патогени, а могу почети да бујају и гриње, што је проблем ако се мучиш с алергијама.
Ако преко ноћи користиш прочешћивач, немој ујутру само да га искључиш, јер преостала вода у посуди може да буде пуна плесни. Проспи преосталу воду и осуши све до краја. Препоручује се и да сваког трећег дана очистиш прочешћивач четком и сунђером.
Штапићи за уши
Иако делује одбојно, восак у ушима постоји с разлогом: како би заштитио нежну структуру унутрашњости уха од накупљања прашине и различитих остатака. Значи, тај восак је здрав, али ако се превише нагомила може да проузрокује болове и упале. Кад чистиш восак, део њега увек само угураш дубље у уво.
Зато заборави на штапиће, јер ионако све што треба да очистиш јесте део који можеш да очистиш и ако марамицом, крајем пешкира и прстом пређеш око улаза у уво.
Антибактеријски сапун
Докле год поштено трљаш руке, убијаш све бактерије. Антибактеријски сапуни су у најмању руку неефикасни. Истраживање у коме су учествовала два домаћинства, од којих се у једном користио антибактеријски сапун, а у другом обични, показало је да су обе породице једнако често оболевале. Једноставно опери руке сапуном и водом. И добро их истрљај и испери. И то је то.
Столица
Сви знамо колико је опасно константно седење. На тај начин повећаваш ризик од срчаних болести, гојазности и смртности. Нажалост, чак и ако редовно вежбаш, то не умањује значај целодневног седења на послу, а затим још и оним увече пред телевизијом или компјутером.
Устани кад год можетш! Лагана двоминутна шетња сваких сат времена смањује ризик од смртности за 23 одсто у поређењу с целодневним седењем.
Блендер
Наравно да переш блендер након сваке употребе, али вероватно заборављаш на једну ствар: гуму на ивици посуде, која држи посуду затвореном. У истраживању из 2013. године, показало се да је то трећа ствар с највише бактерија у кухињи, те да може да садржи салмонелу, Ешерихију коли, гљивице и плесан. Тако да одсад, припази да сваки пут након употребе опереш и тај део.
Прибор за уређивање ноктију
Сјајно је обавити маникир и педикир код куће, али алат који притом користиш може да буде пун прљавих тајни. Наиме, нормално је да бактерије живе на твојој кожи, па кад уређујеш нокте, пребацујеш их на маказице, турпију и сличне ствари. Ако тај прибор добро не очистиш, бактерије брзо могу да се размноже на њему, што може да доведе до појаве кожне инфекције.
Зато након сваке употребе, сав прибор добро опери сапуном и топлом водом и пази да га добро осушиш, а камен за пете замени на свеке три-четири недеље и никако немој да делиш свој прибор.
Гумена шпатула
Наравно да је чистиш након сваке употребе, али, да ли ти је икада пало на памет да скинеш гумени део и очистиш дршку испод? Вероватно не, а због тога је гумена шпатула на другом месту најпрљавијих ствари у кухињи. На њој су пронађене Ешерихија коли, гљивице и плесан.
Дакле, ако је одвојива, свакако сваки пут опери целу шпатулу, тј. оба дела посебно, а ако је у једном комаду, пази да је темељно целу испереш.
Плишане играчке
Било да чуваш своје примерке или имаш децу, знај да су ово магнети за гриње, због чега долази до развоја унутрашњих алергија, што ће подстаћи кијање, зачепљен нос и црвене, сузне очи.
Нека ти једна или две играчке буду на дететовом кревету, а остале на полици. Мењај их на сваке две-три недеље или их замотај у пластичну кесу и оставит преко ноћи у замрзивачу, како би уништила гриње.
Паста за избељивање зуба
Сви се ослањамо на пасту за свежи дах и чисте зубе, али многе од њих дизајниране су за избељивање зуба, а само зато што нешто можеш да купиш у свакој продавници не значи да је безопасно. Дуготрајно коришћење ових пасти може да појача осетљивост и да "истроши" зубну глеђ. Или их немој уопште користити или потражи препоруку од свог стоматолога, а помоћи ће и годишње уклањање каменца код зубара.