Да ли ПЕРЕТЕ ОДЕЋУ ЧИМ ЈЕ КУПИТЕ? Доктори УПОЗОРАВАЈУ на ову ствар, ЗГРОЗИЋЕТЕ СЕ КАДА ВИДИТЕ
Морате обратити пажњу на ово
Прање одеће након куповине неко практикује увек, али велики је број и оних који то не раде никада.
Међутим, доктори упозоравају да управо тим, ако не перете одећу можете изазвати бројне компликација по здравље, међу којим је и контактни дерматитис.
Ослободите се хемороида ЗАУВЕК: Рецепт за НАЈСТАРИЈИ РУСКИ лек који "преко ноћи" решава ПРОБЛЕМ
ОВИ ЗНАКОВИ УКАЗУЈУ ДА НАМ ЈЕ ЗДРАВЉЕ У ОПАСНОСТИ И ДА СЕ ТЕЛО БОРИ: Све почиње од једног органа
Поред тога што свраб може да буде неподношљив, овај осим може да траје чак и недељама.
- Када видимо алергијски контактни дерматитис, обично је то од боја које се користе за фарбање одеће - рекла је директорка болнице “Цлевеланд Медицал Центер” и професорка дерматологије др Сузан Дедорост, за "The Тимес".
Дисперзне боје се првенство користе код синтетичких материјала, за одећу попут полиестера и најлона. Професока истиче да знојење тела и трење могу да проузрокују ширење боје из одеће. Синтетичка опрема за вежбање, сјајни, растегљиви и водоотпорни материјали који су данас толико популарни често су кривци за наведене проблеме.
- Ако пацијент дође и има осип на задњем делу врата, око бока или око пазуха, прво питање које постављам је шта облачи кад вежба - каже она.
Није познато колико су честе алергије на ове боје, али постоји један начин да ограничите ризик од лоших реакција.
- Прањем нове одеће можете да уклоните вишак боје за фарбање тканина и тако смањите изложеност евентуалним проблемима - рекла је др Дедорост.
Алергијски осипи нису једини здравствени проблем повезан са хемијским средствима. У студији из 2014. године, група истраживача са Универзитета у Стокхолму тестирала је 31 узорак одеће купљене у малопродајним објектима.
Они су били различитих боја, материјала, брендова, цена, и били су намењени широком тржишту. Пронашли су врсту хемијског једињења названог „кинолин“ (или један од његових деривата) у 29 од 31 узорку, а ниво ове хемијске супстанце био је нарочито висок у одећи од полиестера.
Кинолин се користи у бојама за одећу, а Америчка агенција за заштиту животне средине класификовала га је као "могући канцероген за људе" засновано на неким истраживањима која га повезују са "активношћу која покреће тумор" на мишевима, иако агенција такође наводи да ниједно испитивање није спроведено на људима.
Улрика Нилсон, чланица групе Универзитета у Стокхолму и професор аналитичке хемије, помиње нитроанилине и бензотиазоле, још два хемијска једињења која се појављују у одећи и која се у лабораторијским и животињским доказима повезују са потенцијалним штетним утицајима на здравље, укључујући и карцином.
Неке од ових хемикалија могу се налазити дубље у тканинама и тако временом могу прећи и на кожу.
У сваком случају прање тек купљене гардеробе је обавезно, како због поменутих једињења, тако и због других нечистоћа, од складиштења до пробања у радњама.