ПОЛА СРБИЈЕ КАШЉЕ ИЛИ КИЈА: Ево како да препознате да ли је због КОРОНЕ, АЛЕРГИЈЕ ИЛИ ГРИПА
Ово су симптоми сваке од тих болести
Епидемиолошка ситуација са корона вирусом у Србији је стабилна и под контролом, оценила је директорка Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић.
Она је, међутим, навела да се домовима здравља јавља све више људи са респираторним проблемима, кашаљем и повишеном температуром, што указује на сезонски грип.
КРЦАТИ ДОМОВИ ЗДРАВЉА У СРБИЈИ: Због ова 3 СИМПТОМА слична корони сви УПЛАШЕНИ, ево колико болест траје
ОЖЕНИО ДРУГУ И СЛОМИО ЈОЈ СРЦЕ: Овај богати бизнисмен је био велика љубав Катарине Радивојевић (ФОТО)
Јовановић је за РТС рекла да су током претходне недеље лабораторијски потврђена сва три сезонска вируса грипа.
"Поново се вратио грип, он обично није удружен са ковидом, а кад је у питању клиничка манифестација – симптоми трају пет до седам дана. Грип је међу нама и то сада, почетком априла, што је неуобичајено, с обзиром на његову сезонску појаву", оценила је Верица Јовановић.
Међутим, све то можда и не би било тако страшно да тренутно није актуелна и пролећна алергија, али и стомачни вируси.
С почетком пролећа када почињу алергије велики број људи муку мучи са кијавицом, кашљем и цурењем из носа. С обзиром да још увек трај епидемија короне, ту је свакако и Ковид-19, али и други вируси, грип, који у већој или мањој мери дају сличне или чак исте симптоме. Како бисте утврдили који проблем имате, морате проћи кроз ковид амбуланту како би се искључила мугућност заразе короном, а онда вас чека неколико дана лежања и борба са температуром.
Вируси код деце
Кашаљ и повишена телесна температура и преко 39 степени ових дана чести су симптоми који се јављају посебно код деце, због чега су све веће гужве по домовима здравља. Др Александар Стојановић, директор ДЗ Палилула, објашњава за „Блиц“ да је у питању вирус који се јавља најчешће код деце узраста од шест до 12 година, али да пролази брзо.
- У последњих неколико дана долазе деца узраста од шест до 12 година са повишеном температуром. Када дођу у дом здравља, ми их најпре шаљемо у ковид амбуланту, да видимо да ли је корона у питању. Међутим, углавном су негативни, а педијатри кажу се ради се о неком вирусу који се јавља у виду прехладе и високе температуре. Уз терапију за два-три дана све се то смири - објашњава др Стојановић.
Како кажу лекари, реч је о вирусу који хара у колективима, али је срећом безопасан.
- Вирус се јавља код свих узраста, али и код мале деце. Који је вирус у питању још не знамо. Градски завод за јавно здравље (GZZJZ) још није објавио врсту вируса, али с обзиром да је равнотежа у природи поремећена, могуће да је у питању вирус грипа. Важно је да га препознамо на основу клиничких симптома и да клиничке анализе то потврђују - рекла је за РТС др Радмила Косић, педијатар Дома здравља „Звездара“.
Како каже, некада деца имају температуру четири и пет дана. Статистике оказују да деца значајно више оболевају у овом периоду од болести које имају у клиничкој слици повишену температуру, кашаљ и кијање.
Стомачни или цревни вирус
- У оптицају је и један цревни вирус који није карактеристичан за овај део године. Вероватно су два различита вируса у циркулацији - каже Косићева.
По њеним речима, “не треба да се лечимо преко интернета него код свог изабраног лекара”.
- У зависности од тога колико је вирус агресиван и стања организма, три до пет дана траје опоравак од стомачног вируса. Кад не иде после дан, два неопходно је да се дете упути у болницу да би примило интравенозну рехидратацију, јер је то једино што нас угрожава код цревних вируса. Одрасли су ретко у опасности - истиче Радмила Косић.
Грип хара међу студентима
За разлику од деце, код студената је потврђен вирус грипа. У последње две недеље на Студентској поликлиници у Београду повећан је број прегледа за 70 одсто у односу на претходни период.
– Само у претходној недељи од 80 тестираних студената, 66 је било позитивно на грип, код свих је изолован вирус АХ3, а у последња два, три дана кренуо је и тип Б – рекла је др Милена Томашевић за Блиц.
Она је прецизирала да се студенти најчешће јављају са симптомима високе температуре која може достићи и преко 40 степени, боловима у мишићима, костима и зглобовима, боловима у грлу и кашаљем, што су све симптоми слични ковиду, па је без тестирања тешко закључити о ком се обољењу ради.
Почела сезона алергија
Алергија представља поремећај у функционисању имунолошког система, његову бурну реакцију као одговор на изложеност уобичајеним супстанцама, храни или другим агенсима, који не изазивају реакцију код већине људи. Алергије се јављају када имунски систем погрешно реагује на одређене безопасне супстанце као да су штетне.
Алергија на полен траве и дрвећа је позната као поленска кијавица или алергијски ринитис, и углавном има сезонски карактер. Реакције на полен дрвећа се јављају већ крајем зиме и на самом почетку пролећа, а на полен трава крајем марта, у априлу и мају. Биљка која најчешће изазива алергије је амброзија. То је једногодишња коровска биљка која почиње да цвета пред крај лета, до почетка првих мразева и у позну јесен. Сматра се да је око 10% становништва алергично на њен поленов прах. Свака биљка амброзије произведе око сто милиона зрна полена сваке године, а може изазвати алергијску реакцију и симптоме ринитиса чак и када сама биљка није у близини већ километрима даље. Због тога је корисно пратити календар/апликацију поленске активности.
Симптоми
ВИРУС КОЈИ НИЈЕ ГРИП
- Висока температура
- Бол у грлу
- Сув кашаљ
ГРИП
- Висока температура
- Бол у мишичима и костима
- Бол у грлу и кашаљ
КОРОНА
- Цурење из носа
- Главобоља
- Малаксалост, бол у мишићима
- Бол у грлу, кашаљ
АЛЕРГИЈЕ
- Цурење из носа
- Сузне, крваве очи
- Кијање у серијама
- Чест суви кашаљ