Да ли је поподневна дремка ДОБРА за наше здравље?
Сви знамо како понекад уме да буде слатко поподне одспавати, али...
Да ли се и вама некад дешава да вас сан у току дана толико савлада да једноставно не можете да држите ваше очи отворенима? Сви знамо како понекад уме да буде слатко поподне одспавати.
Ипак, док неки кажу да су после поподневне дремке као препорођени, други имају осећај да их је овај интермецо само ошамутио. Можда је трик у томе колико заправо траје тај поподневни одмор - колико је довољно, а колико је већ превише сна током дана? Интересантно је да се у неким културама поподневни сан сматра показатељем лености, док се у другима, попут Јапана, тумачи сасвим супротно - као знак посвећености послу.
ЖЕНЕ ШИРОМ СВЕТА СУ БЕСНЕ: Због ОВЕ ИЗЈАВЕ председник олимпијског Организационог одбора је морао ДА ДА ОТКАЗ!
ВОЛЕЛИ СУ СЕ 41. ГОДИНУ: Срели су се сасвим случајно, а због ОВОГА је Ђоле одмах решио да ожени Ољу!
Елену Караман ПРЕ РАЗВОДА повезивали са овим МУШКАРЦЕМ, а сад ОТКРИЛА, ЗАЈЕДНО СУ! (ФОТО)
У сваком случају, оно што је битно јесте да сами лекари поподневну дремку и те како препоручују и сматрају добром навиком, истичући различите бенефите које од ње имају наш организам и здравље.
И ти су бенефити врло конкретни, и не односе се само на енергетски боост, већ се поподневним сном смањује ризик од срчаних удара, дијабетеса, регулише се крвни притисак, као и могућност појаве деменције у каснијим годинама. Такође, оно што је интересантно јесте да различита дужина поподневне дремке различито и утиче на наш организам. Ево и на који начин:
Дремка од 10 до 20 минута
Према стручњацима, само 10ак до 20 минута сна има моћан утицај на стање организма, и посебно је ефикасно када мало дремнете у оном оном моменту када осетите да сте прегорели са снагом.
Заправо, ова мини дремка утиче на прави боост за вашу енергију, и после ње се можете осећати као препорођени. Посебно је ефикасна након што ручате када природно падне енергија, јер се сва крв сјурила у желудац за варење хране.
Ипак, у овом случају не треба да прекорачите границу и да пређете у дубок сан. Зато није лоше да одремате само на каучу или чак и у седећем или полуседећем положају.
Пола сата сна
Тек је тешко одолети након пола сата слатког сна не наставити са истим! За пола сата спавања у току поподнева је доказано да има вишеструк позитиван утицај - побољшава менталне функције, редукује стрес, смањује ризик од дијабетеса и вишка килограма итд.
Пола сата спавања је на пример идеално након што дођете кући са посла, како бисте се рестартовали после целог дана обавеза и евентуалног стреса, те повратили снагу.
Сат времена
Уколико вас посао који радите изразито ментално исцрпљује, онда је предлог да након што дођете кући одспавате читавих сат времена. Овако ћете већ успети да утонете и у дубљи сан, те ће обнова ваших можданих функција бити потпунија.
Ипак, има и једна нус појава - након сат времена спавања биће вам теже да се повратите и бићете мало уснули и расејани.
Сат и по поподневног сна
Током 90 минута ћете већ успети да обрнете пун циклус сна, што укључује фазе и слабијег и дубљег сна. Чак је могуће да упаднете и у РЕМ фазу, односно да сањате.
Током ове дуже дремке успећете да повратите и физичку и менталну снагу, и што је најважније биће вам лакше да се пробудите него да сте спавали сат времена, јер сте обрнули све фазе сна!