ПОСЕБАН ОПРЕЗ ПРЕД ПРВОМАЈСКИ УРАНАК! Одмор у природи, крпељ код куће - ако је на кожи ДУЖЕ ОД 36 САТИ, последице могу бити ОПАСНЕ
Ове крвопије су активне чим спољашња температура буде изнад 4 степена, каже за др Иван Алексић из Завода за биоциде и медицинску екологију
Предстојећи празник Први мај и овог пролећа ће измамити велики број наших суграђана у природу, у којој морамо бити обазриви и чувати се убода крпеља.
Доктор Иван Алексић, помоћник директора за Службу за биоциде и програме медицинске екологије у Заводу за биоциде и медицинску онкологију подсећа да на појединим локацијама стално има и заражених крпеља који преносе Лајмску болест, почев од Аде Цигналије, Топчидера, Бојчинске и Липовачке шуме. Зараженост крпеља буде од 10 до 50 одсто, а ове године их је заражено 20 одсто.
НЕМОЈТЕ РАДИТИ НЕШТО САМО ЗАТО ШТО ДРУГИ ТО ОЧЕКУЈУ: Како да научите да кажете НЕ и никоме се не замерите
ИЗГЛЕДА КАО ДА НЕ СТАРИ! Глумица има 75 ГОДИНА и кожу као девојчица, а ово је ТАЈНА њене свакодневне рутине
- Крпељи су пауколики зглавкари, широко распрострањени на целој планети. Опстају у свим климатским зонама. Нарочито добро су прилагођени влажним климатским областима, а ако постоји могућност налажења плена, лако се прилагођавају и пустињској клими.
Највише бораве у травнатим, жбунастим заједницама (шуме, степе, саване, паркови) и рудералним стаништима. Лако се прилагођавају различитим условима средине, тако да неке врсте могу да живе у објектима за смештај и боравак животиња, као и у стамбеним објектима. Чести су на местима где је велика флуктуација животиња.
Ако је крпељ на кожи дуже од 36 сати то може бити опасно.
Након сваког боравка у природи прегледајте кожу, како бисте видели постоји ли нека нова црна тачка на вама. То би могао бити крпељ.
Чувајте се рицинуса
Код нас је, према његовим речима, најчешћи обичан или шумски крпељ Ixodes рицинус. То је тврди крпељ који најчешће паразитира на стоци, јеленима, псима и осталим животињама, као и на људима. Ова врста носи назив рицинус зато што женка, када се напије крви постане велика попут зрна грашка а обликом и бојом подсећа на плод биљке рицинус.
- Станишта ових крпеља су најчешће листопадне шуме, травнате површине и предели покривени жбунастом вегетацијом. На врховима влати траве или листова чекају свој плен на који се каче, те трагају за погодним местом на телу на коме ће се причврстити и исисати потребну количину крви за даљи развој.
У Београду их највише има у шумама, која су истовремено и излетишта, као што су Бојчинска, Манастирска и Липовичка шума, Кошутњак, Бањичка шума, Авала, затим на Ади Циганлији и Ади Хуји.