ОПРЕЗ! Стручњаци упозоравају да једна ПОСНА НАМИРНИЦА може изазвати СМРТОНОСНУ ИНФЕКЦИЈУ, уколико се не припрема ПРАВИЛНО
Иако ће већина рећи да је здраво јело, лекари упозоравају да је идеално за размножавање бактерије, те може бити фатално за одређене групе. Посебно упозорење је да се она мора адекватно припремати, а на који начин погледајте у тексту.
Издато је хитно упозорење за све љубитеље рибе, а посебно за оне који се придржавају актуелног поста, ова храна може бити јако опасна и довести до фаталних последица!
Димљена риба - попут димљеног лососа или пастрмке - може бити контаминирана потенцијално смртоносним бактеријама листерије.
Нутриционисткиња Ивана ОТКРИВА како да САЧУВАТЕ ИМУНИТЕТ током поста - Показала ЗАМЕНУ ЗА ЈАЈА у јелима, трик који ће вам значити
Ове три ствари су ЖЕНАМА СТРОГО ЗАБРАЊЕНЕ на први дан поста: Многе девојке прекрше важно правило и почине ГРЕХ
Листерија може изазвати листериозу, ретку инфекцију која може бити смртоносна за људе у групама високог ризика.
Листериоза је посебно опасна за труднице, особе са здравственим проблемима или за имуносупресивине и особе старије од 65 година.
Она такође може да контаминира другу храну, укључујући претходно кувано месо, шкољке, меке сиреве и паштете - између осталог. Како топлота убија листерију, они који су у опасности треба да обезбеде да се сва храна правилно припрема, упозорава Агенција за стандарде хране.
Од 2020. године забележено је 19 случајева оболелих од листериозе. У 2019. години, епидемија - повезана са сендвичима и салатама - убила је шест људи, према статистикама Гов.ук.
У марту ове године, један Британац је преминуо након што је оболео од листерије.
Ризичне групе
Професор Сахер Гарбиа, привремени заменик директора за гастроинтестиналне инфекције и безбедност хране у Агенцији за здравље и безбедност Уједињеног Краљевства (УКХСА), рекао је: - Инфекција листеријом код већине људи обично је или непримећена или може изазвати веома благе гастроинтестиналне болести.
- Међутим, може имати озбиљније последице за неке људе, посебно оне са већ постојећим здравственим стањима која изазивају ослабљен имунитет, а посебно су у ризику труднице, које имају повећан ризик од развоја листериозе за око 20 пута.
На жалост, ово обољење може довести до побачаја, мртворођености или тешке болести код новорођених беба. Трећина заражених случајева трудница у 2019. резултирала је мртворођеним или побачајем у Енглеској и Велсу.
Озбиљније инфекције као што су тешка сепса и менингитис могу се развити код особа са ослабљеним имунолошким системом или оних старијих од 65 година. Људи са раком, трансплантацијом органа, ХИВ-ом или узимањем оралних стероида су само неке од других рањивих група.
Стопа смртности од тешке листериозе, која погађа особе са већим ризиком, износи 20 до 30 одсто, према подацима Светске здравствене организације.
Симптоми на које треба обратити пажњу
За већину људи листериоза је блага болест која сама пролази.
Можда ћете доживети следеће симптоме:
- Висока температура - 38Ц или више
- Болови
- Језа
- Осећати се слаби и болесно
- дијареја
Знаци озбиљније инфекције укључују:
- Укочен врат
- Конфузија
- Губитак равнотеже
- Конвулзије
Труднице такође могу имати:
- Бол у стомаку
- Беба се креће мање него обично
Правилна припрема хране
Ова бактерија посебно је опасна у време постова када се претежно једе риба, јер је један од облика њене конзумације димљена или сушена риба, те је она посебно ризична. Али, иако је бактерија листерија широко распрострањена у животној средини и може контаминирати храну на ниским температурама, уништава се кувањем.
Стога је већа вероватноћа да ће храна којој није потребно кување носити смртоносну бактерију или она која није прошла јаку термичку обраду.
Претходне епидемије су биле повезане са хладним месом и унапред припремљеним сендвичима.
У 2019. години дошло је до значајне епидемије листерије у болницама НХС-а узроковане контаминираним сендвичима, што је довело до смрти седам људи.
Најчешће врсте димљене рибе су лосос и скуша.
Професор Гарбија је рекао: - Постоје одређене намирнице које су ризичније. У светлу ове епидемије, саветујемо трудницама и угроженим особама да темељно кувају димљену рибу пре него што је једу.
Тина Потер, шеф одељења за инциденте ФСА, рекла је: - Подсећамо људе који су рањиви на инфекцију листеријом на ризике конзумирања димљене рибе и тражимо од њих да се увере да је димљена риба увек темељно кувана, укључујући и када се служи као део јела која се иначе не кувају.
- Људи не морају да избегавају ове производе, али треба да обезбеде да се ризици смање што је више могуће.
Србија Данас