ПОСТОЈЕ ДВА ТИПА КАШЉА: Једног можете да се решите овако, а ево када морате да потражите ПОМОЋ ЛЕКАРА!
Пандемија COVID вируса променила је начин на који посматрамо симптоме прехладе и грипа.
Данас је кашаљ нешто чега се веома бојимо, а он може бити тек симптом сезонске болести. Међутим, чак и ако није повезан са COVID инфекцијом, кашаљ може бити и те како опасан и потребно је обратити пажњу кад год се појави. Како да се ослободите секрета из дисајних путева смо разговарали са др Љиљаном Тимотијевић, пулмологом Градског завода за плућне болести Београд.
Шта је заправо кашаљ?
Кашаљ је рефлексна радња и резултат је иритације и стимулације рецептора кашља који се налазе у слузокожи горњих и доњих дисајних путева, али и у срцу, уху, једњаку, желуцу и дијафрагми.
Улога рефлекса кашља је у елиминацији секрета и других штетних супстанци, због тога се он сматра јако важним заштитним одбрамбеним механизмом који је неопходан за чишћење дисајних путева.
Кашаљ је симптом који се јавља код великог броја болести, и уколико траје дуже од три недеље, или је праћен искашљавањем секрета, онда је потребно потражити помоћ.
Кашаљ настаје када се иритирају нерви у вашем грлу или дисајним путевима. Мозак добија сигнал, а потом „каже“ мишићима у грудима и абдомену да је потребно да „изгурају“ иритацију изван тела. Као последица тога настаје кашаљ, за који је потпуно нормално да се јавља повремено.
Међутим, чест кашаљ може да доведе до повреде плућа и грла, што може довести до још кашља. Поред тога, када вас кашаљ прати неколико недеља, или уколико у кашљу постоји секрет који не пролази, онда је потребно потражити помоћ.
Како препознати продуктивни кашаљ?
У медицини постоје два „типа“ кашља – суви и продуктивни. Оба настају на различите начине и из различитих разлога, а карактерише их присуство или одсуство секрета. Код кашља праћеног секретом, често можете имати осећај да је нешто заглављено у вашим грудима или у грлу. То тело реагује на болест тиме што производи више секрета него обично, што онда представља проблем
Различите врсте кашља захтевају и различиту терапију. Код сувог кашља, потребно је „рећи“ мозгу да прекине са слањем сигнала мишићима у грлу и грудима. Код продуктивног кашља ситуација је доста другачија. У овом случају, потребно је „разбити“ секрет, чиме се побољшава његово избацивање из дисајних путева - објашњава др Тимотијевић.
Како се решити кашља?
Многи посежу за јаким антибиотицима и другим сличним лековима. Уколико је у питању бактеријска инфекција антибиотици могу брзо да помогну у тренутној борби са кашљем, али уколико је инфекција вирусна последице по организам могу бити огромне, а корист од примене антибиотика не постоји.
Вероватно сте чули за појам бактеријска резистенција. Бактеријска резистенција је отпорност бактерија на дејство неког антибиотика, тако да оне опстају или се чак умножавају у његовом присуству. Прекомерним, неоправданим и неправилним коришћењем антибиотика појачава се развој бактеријске резистенције.
Потребно је пре увођења антибиотика да се обавезно уради анализа крвне слике. За третирање кашља, својим пацијентима саветујем коришћење препоручујем коришћење препарата којег у медицини називамо „муколитик“. У питању је врста производа који разлажу слуз из дисајних путева и помажу при њеном искашљавању. Лично препоручујем ПропоМуцил® прашак који садржи Н-ацетилцистеин и прополис богат полифенолима- антиоксидансима. Ова комбинација разлаже секрет, и тиме поспешује његово избацивање из организма. Иако је на тржишту много препарата који садрже Н-ацетилцистеин, ПропоМуцил® га паметно комбинује са прополисом.
Од давнина се и у народу зна да је прополис природни антибиотик, као и да помаже код вирусних и бактеријских обољења. Прополис у ПропоМуцил® кесицама је пречишћен, па не изазива алергијске реакције.
ПропоМуцил® можете користити и после прележане COVID инфекције - јер помаже да се ослободите пратећих симптома инфекције и да поспешите имунитет. На тај начин помаже у опоравку и борби против штетних радикала, што је изузетно важно посебно док се опорављате од било ког вируса или инфекције, истиче на крају разговора др Тимотијевић.