Зашто се број МЛАДЕЖА на телу повећава с годинама? Постоји неколико разлога, а ево када их треба УКЛОНИТИ
Младежи могу да изазову забринутост код неких људи.
Чудно, али у прве две године живота бебе немају младежеве. Неки почињу да се појављују много касније, а најактивнија фаза њиховог раста пада је током пудертета (адолесценције). Који фактори утичу на број и величину младежа?
Повећан број младежева
- Хормонске промене. Ово може бити због адолесценције, трудноће, узимања јаких хормоналних лекова, менопаузе, као и болести ендокриног система.
- Генетска предиспозиција. Ако ваши родитељи имају велики број младежа, немојте паничити ако и ви имате пуно ових знакова на кожи.
- Сунчано лето је омиљено време за појаву нових младежа. Зашто? Основа младежа је меланин, који се активира када је изложен ултраљубичастим зрацима. Када особа дуго борави на сунцу, добија велику дозу ултраљубичастог зрачења, чиме се стимулише производња меланина. Због тога се већина младежа појављује на отвореним деловима тела: лицу, врату, рукама, ногама, раменима.
- Радио талас и рендгенско зрачење су чести провокатори појаве нових младежа.
- Активирање ћелија меланина може бити изазвано и дубоким ранама или уједима инсеката.
ХОРОСКОП ЗА 01. МАРТ: Близанци расположени за АВАНТУРУ, Јарцу стиже НОВАЦ, а ОВАЈ ЗНАК би могао да награбуси
Шта је ХРОНИЧАН УМОР и у којим случајевима се треба ОБРАТИТИ лекару за помоћ? Један симптом је кључан
Као што видите, постоји неколико разлога, свака особа ће моћи да утврди извор свог проблема.
Зашто се са годинама појављује много младежа на телу и лицу?
Ако се повећање броја младежа догодило веома брзо или ако неки младежи изазивају забринутост (повећање величине, свраб, крварење, промена боје), препоручљиво је одмах контактирати специјалисте: дерматолога-онколога. Доктор ће испитати сваку неоплазму и идентификовати узроке одређених симптома.
У већини случајева младежи не изазивају нелагодност, међутим, ако се неки младежи налазе у зонама трења (око грудњака, каиш за панталоне итд.), то може изазвати дегенерацију бенигне формације у меланом– онколошку болест.
Да би спречили могуће последице, стручњаци саветују уклањање младежа на један од следећих начина:
- ласерско уклањање
- хируршко уклањање
- уклањање течним азотом
- уклањање радиоталасном коагулацијом
Запамтите да младеж није само питање естетике, већ и здравља. Козметолог нема право да уклања младеж а да пре тога не повери са квалификованим дерматолозима.
Да ли ове младеже треба уклонити?
Како старимо, наша кожа развија много различитих израслина. На то утичу и генетске карактеристике.
Тако је, на пример, идентификован ген одговоран за појаву меланома и физиолошки узроци, као што су: инсолација, опекотине од сунца, посете соларијумима, као и честе механичке повреде или жаришта сталне иритације на кожи.
Бенигне формације укључују меланоцитне невусе (моле), фиброепителне полипе (папиломе), себороичне кератоме, ангиоме (васкуларне израслине) и многе друге.