Проф. др Горан Рађен: Неопходне медицинске припреме пре учешћа на маратону
Послушајте ове савете!
Поводом предстојећег Београдског маратона, разговарали смо са медицинским директором БГ Маратона, проф. др Гораном Рађеном о неопходним медицинским припремама пре самог трчања.
- Главна добробит трчања је унапређење нашег здравља. Нарочито, данас када се због технолошког напретка и савременог начина живота и рада, све мање крећемо и сведоци смо практично праве епидемије физичке неактивности. Са друге стране, трчање не захтева скупу опрему и посебне услове. Потребна је најосновнија спортска опрема и пар патика, док се терени за трчање налазе свуда око нас. Трчање пружа одличан кардиоваскуларни тренинг, јача и тонира наше мишиће. Редовно трчање омогућава боље опште физичко стање, али и неке друге здравствене добробити, као што су релаксација и смањење анксиозности. Трчање побољшава циркулацију крви, побољшава размену гасова преко респираторног система и јача ваше срце. Трчање убрзава варење и може помоћи да се ублаже дигестивни проблеми. Трчање омогућава да на један здрав и природан начин изгубите вишак килограма и поправите опште здравље организма. Трчање је свакако најбољи и најбржи начин да изгубите и сагорите "тврдокорне" масти у телу. Наравно, за такве ефекте потребно је доста времена како би били задовољни крајњим исходом, али ћете засигурно знати да сте урадили добру ствар за себе и своје здравље.
Људи су често забринути због потенцијалног оштећења зглобова пре свега кукова и колена због трачања на дуге стазе. Међутим, требало би знати да пар добрих и удобних патика и избор земљаних или травнатих површина за трчање значајно смањује ризик за ваше зглобове, а користи које можете добити надмашују све потенцијалне ризике. Трчањем јачате мишиће и густину костију ногу, леђа и кукова. Маратонци на дуге стазе имају веома јаке ноге, иако вам оне изгледају можда танке и слабе. Трчањем нећете "произвести" велике и напумпане мишиће као што то чини тренинг са оптерећењем, већ ћете утицати на повећање снаге ваших мишића и издржљивости. Редовним трчањем као и сваком другом физичком активношћу, доприносите да ваш сан долази много лакше и брже, природним путем без претходних употреба додатних стимуланса у облику лекова, купки, музике и сл. Побољшањем кондиције и употребом здравих намирница у исхрани имаћете савршену избалансираност тела и духа и свакако ћете се осећати много боље. Знајте да са друге стране претренираност може изазвати велике упале ваших мишића, спречити адекватан одмор и сан и у тежим случајевима довести вас до повреда. Зато је најбитније за опште здравље и побољшање кондиције да трчите умерено и пратите константно одговор вашег организма на напор који му постављате.
Дакле, уколико занемаримо неке опште ризике који могу постојати бављењем било којом физичком активношћу, можемо добити бројне и значајне предности као што су: лакше контролисање телесне масе и/или губитак у тежини (без аеробних тренинга нема здравог мршављења), повећање мишићне масе, позитиван утицај на кардиоваскуларни систем (ако трчите само 15км недељно смањујете за 50% шансу да оболите од коронарне болести срца – ту спадају инфракт, аритмија, ангина пекторис,…), регулишете природно крвни притисак, повећање густине костију, стимулишете лучење хормона раста (познати узимају вакцине овог хормона да би изгледали млађе), смањује вероватноћу добијања шлога/ инфаркта мозга, смањује ризик од рака дојке, смањује /ослобађа од свакодневног стреса, доприноси напретку у емотивном животу, јача имуни систем и отпорност организма на инфекције, успорава ефекте старења и има снажан утицај на постизање и одржање физичке форме.
Маратон је најдужа и најтежа атлетска дисциплина. Најважније је не нашкодити, то јест не погоршати своје здравље. Интензиван и дуготрајни тренинг код неприпремљених особа може довести до озбиљних последица по здравље. Због тога је пожељно проверити своје здравље пре излагања већим оптерећењима. То је нарочито значајно за спортисте аматере, док су професионални спортисти углавном добро упознати са стањем свог организма и изазовима који их очекују током маратона. Због тога је од изузетног значаја да пре излагања напорима проценимо здравствено стање свог организама. Лекарски преглед би требало да одговори на питање да ли можемо безбедно учествовати на трци и на колико дугој стази (маратон, полумаратон, трка задовољства...). Осим тога, лекар на може указати на које симптоме и знаке би требало обратити пажњу како не би дошло до угрожавања здравља.
Пре свега трабало би на време започети припреме, барем неколико месеци пре саме трке. Маратон као најдужа тркачка пруга представља трку пре свега са самим собом, а потом и са осталим тркачима. Неопходно је систематично и пажљиво испланирати тренинге, информисати се о начину исхране, значају адекватне хидратације организма, проблемима терморегулације, усавршити технику трчања и одабрати адекватне патике за трчање. Због дужине стазе и потенцијалних изазова по здравље трчање маратона захтева претходну проверу здраственог стања тркача.
Најчешћи проблеми који се могу јавити током маратонске трке су дехидратација организма (превелики гутитак течности) поремећаји електролита пре свега смањење нивоа натријума у телу, превелико прегревање организма (у случају високе спољне температуре) или пак раслађење организма ако је ниска спољна тепература, затим повреде, жуљеви...
Добар део ових проблема се може превенирати адекватном хитратацијом пре и током трке, удобном и одговарајућом одећом и обућом и пажљивим ”ослушкивањем” свог тела током маратонске трке у циљу раног препознавања симптома и знакова коју упозоравају да би могло доћи до штетних последица.
Медигроуп је друштвено одговорна компанија која брине о очувању и унапређењу здравља грађана. Трчање, свакако, представља начин здравог живота. Нажалост у тој области се не можемо похвалити. Кардиоваскуларне болести и даље показују тренд пораста и представљају главни узрок смртности у Србији, док се њихова учесталост смањује у западним земљама. Разлози за то су бројни: лоше навике у исхрани (превелик унос соли, конзумирање брзе хране, висок унос засићених масти), физичка неактивност, пушење цигарета, стрес, недовољна свест о значају здравог начина живота и недостатак добрих превентивних програма. Све то повећава факторе ризика за настанак кардиоваскуларних болести као што су висок крвни притисак, гојазност, шећерна болест ... и доводи до значајног пораста обољевања и смртности од срчаних болести. Медигроуп као партнер Београдског маратона ради превентивне прегледе учесника маратона и помоћи ће у збрињавању евентуалних повреда и оштећења здравља до којих може доћи током маратонске трке.