Промена ВРЕМЕНА их покоси - МЕТЕОРОПАТЕ, постоји РЕШЕЊЕ за МУКЕ и болове
Временски болови (или метеоропатија) је болна или негативна реакција људског тела на временске промене, узрокована проблемом адаптације на такве промене, услед урођених или стечених болести. Може се одражавати и на психичко здравље особе. Здрав начин живота може доста утицати на ублажавање ових тегоба.
У таквим тренуцима, људи осетљиви на временске услове могу да доживе главобољу и вртоглавицу, промене крвног притиска, агресивност и убрзани рад срца.
Неки од метеоролошких фактора који могу утицати на метеоропате су - топлота или хладноћа, снег или киша, Сунчеве бакље (геомагнетна активност или соларне олује), влажност или промена барометарског притиска.
Нисте ни свесни КОЛИКО ЈЕ БУЂ ОПАСНА! Уколико имате СИМПТОМЕ сличне ПРЕХЛАДИ који не пролазе, вероватно имате ПЛЕСАН у дому
СЕДАМ СИМПТОМА КОЈИ УКАЗУЈУ НА МАЊАК ГВОЖЂА: Обратите пажњу, не чекајте дијагнозу!
Узроци метеоропатије
Кардиоваскуларни проблеми - Утврђено је да људи који зависе од временских прилика имају повећан или смањен рад срца и промене крвног притиска, што доводи до тога да мозак добија мање кисеоника, што изазива главобољу, слабост, апатију и друга непријатна осећања.
Костобоља - Кости и зглобови често почињу да боле, посебно тамо где постоје преломи, ожиљци или друге повреде коже. Разлог је опет време: кожа, зглобови и кости, (трансформишу се за делове милиметра), такође се прилагођавају променама влажности околине. Преломи или повреде имају измењену структуру ткива/кости, због чега су најосетљивији на промене.
Психичке тегобе - Људи који пате од неких психичких проблема или имају неку менталну болест могу доживети напад панике, главобољу, стрес или анксиозни напад због утицаја промене времена.
Респираторне сметње - Особе које имају астму, или неко друго респираторно обољење, могу доживети нападе гушења или асматичне нападе, вртоглавицу или главобољу, због барометарских промена.
Врсте метеоропатаских болова - Обично људи који су метеоропате осећају променљиве симптоме , који се условно могу поделити на пет главних типова:
- Церебрална цефалалгија (главобоља), вртоглавица, зујање у ушима, бука у глави, затамњење у очима.
- Лупање срца, кратак дах, нелагодност и тежина у пределу срца
- Комбиновани симптоми срца и мозга
- Астенонеуротична нервоза, раздражљивост, несаница ноћу, поспаност током дана, скокови крвног притиска, депресивно и анксиозно расположење
- Неизвесна артралгија (бол у зглобовима), мијалгија (бол у мишићима) без јасне локализације, лоше осећање
Нивои метеоропатије
Према тежини симптома, фазе метеоропатије се могу условно поделити на:
Блага -Малаксалост је скоро неприметна, расположење се може необјашњиво променити
Средња - Приметан је лош осећај: крвни притисак се мења, број откуцаја срца се повећава, појављује се кратак дах.
Озбиљна - Изражава се у ограничењу одређених телесних функција, вртоглавици, сметњама у варењу, мигрени, погоршању хроничних болести.
Како ублажити реакцију тела на наглу промену времена?
Боравак у природи или, кад то није могуће, у проветреној и осветљеној просторији, адекватна хидратација и конзумирање свежих намирница олакшаће процес прилагођавања. Недостатак течности у организму повезан је са смањеним снабдевањем мозга крвљу и кисеоником, што може изазвати главобољу и несвестицу. Најбоља превентива је велики унос воде и цитрусних напитака.
Дувански дим, загушљив и замрачен простор као и алкохолна пића могу погоршати главобољу, малаксалост и остале симптоме и учинити да нам буде још теже.
Умерена физичка активност усклађена са здравственим стањем појединца је свакако препоручљива. Чак и лагана шетња, вежбе истезања или плес могу значајно поправити расположење и донети унутрашњи баланс. С друге стране, комплексни тренинзи који захтевају фокусираност на извођење покрета и убрзавају пулс такође су добри јер подижу ниво енергије.
Поред здраве исхране и физичке активности, за оптимално функционисање подједнако је важно обезбедити довољно одмора. Недостатак сна повећава исцрпљеност, а то се одражава и на расположење и однос према другим људима. Поподневна дремка и ранији одлазак у кревет свакако могу бити од помоћи.
Не гуглајте о болестима, сваку промену или здравствени проблем пријавите свом лекару и консултујте се око лечења и терапије.