"Прво је почело НОЋНО ЗНОЈЕЊЕ и нагомилавање килограма!" Пораст ТЕШКИХ БОЛЕСТИ код МЛАДИХ забринуо лекаре
Сматрају да су постоје неки од узрока који додатно погоршавају ситуацију!
Након што је број случајева код особа старости између 25 и 49 година порастао за 22%, стручњаци криве прерађену храну, пушење, конзумирање алкохола, па чак и загађење, пише MailOnline.
Млада Џејд приметила је нагомилавање килограма, а затим јој је дијагностикован рак штитне жлезде.
- То су биле само неколико килограма, нико други то није приметио, али без обзира колико сам вежбала - трчање, пливање и тренинге високог интензитета у теретани - нисам могла да се решим те тежине - каже Џејд.
- Нисам стварно мислила да једем више него обично, тако да је то било чудно - додала је.
Када ноћно знојење није престало ни после пет месеци, Џејд је у децембру 2021. године отишла код свог лекара опште праксе који ју је упутио на ултразвучни преглед грла.
Са 13 година јој је дијагностикован гуштерац - оток на предњој страни врата узрокован отеченом штитном жлездом.
Ова жлезда у облику лептира, смештена у бази предњег дела врата, производи хормон тироксин који контролише колико енергије ваше тело користи, односно ваш метаболички процес, и има друге важне улоге у варењу, здрављу срца и развоју мозга.
Гуштерци обично нису озбиљни, али будући да јој је дијагноза постављена тако рано, а имала је и породичну историју с њима, Џејд је редовно ишла на годишње прегледе ове жлезде.
Овог пута, вест је била "разарајућа".
У својој 26. години, у новембру прошле године, дијагностикован јој је рак штитне жлезде.
- Нисам могла да верујем - каже Џејд из Шефилда, која ради у људским ресурсима.
- Била сам потпуно шокирана што ми је дијагностикован рак у тако младим годинама, а да готово нисам имала никакве симптоме - додала је.
Ипак, Џејд није усамљена у овоме.
У протеклих 30 година, број младих људи у Великој Британији старости између 25 и 49 година који су дијагностиковани с раком повећао се за 22 посто, према најнововијим истраживањима.
Узрок забрињавајућег пораста рака код младих људи је тема која захтева даља истраживања и проучавање.
Иако стручњаци наводе неколико фактора који могу допринети овом порасту, важно је напоменути да није једноставно идентификовати један главни узрок.
Један од фактора који се често повезује с повећаним ризиком од рака код младих људи је нездрав начин живота.
Прерађена храна богата шећерима, мастима и адитивима може допринети повећаном ризику од различитих врста рака. Пушење дувана и конзумирање алкохола такође су познати фактори ризика за развој рака у свим добним групама.
Поред тога, изложеност загађењу и штетним хемикалијама може имати штетан утицај на здравље и повећати ризик од развоја рака. Загађење ваздуха, вода и тла може садржати штетне супстанце које могу изазвати мутације у ћелијама и довести до рака.
Важно је нагласити да су ови фактори само потенцијални доприноси, а сваки појединачни случај рака код младих људи је сложен и може зависити од различитих комбинација фактора.
Генетска предиспозиција такође може играти улогу у појави рака код младих људи.
Да би се смањио ризик од рака, важно је промовисати здрав стил живота.
То укључује редовну физичку активност, уравнотежену исхрану богату воћем и поврћем, избегавање пушења и ограничавање конзумације алкохола. Такође је важно одржавати свест о загађењу и предузети кораке како би се смањио утицај штетних супстанци на околину.
Да би се борили против рака код младих људи, потребно је додатно истраживање, едукација и свест о ризицима и превентивним мерама. Рано откривање и редовни здравствени прегледи такође су кључни за дијагностиковање рака у раним стадијумима када је лечење често ефикасније.
Уз подршку стручњака, истраживача, здравствених организација и ангажмана друштва у целини, могуће је смањити инциденцу рака код младих људи и побољшати њихово здравље и добробит, пише MailOnline.