МОРАТЕ БРЗО РЕАГОВАТИ: Ако приметите ОВЕ ПРОМЕНЕ НА КОЖИ, обавезно се јавите ДЕРМАТОЛОГУ!
Може се јавити у свим облицима и величинама.
Рак коже је најчешћи облик карцинома коже, до којег најчешће долази уколико се претерано и без одговарајуће заштите излажете сунцу. УВ зраци пролазе кроз кожу и с временом изазивају њена оштећења, те се на кожи јављају различите промене.
Лице, врат, леђа и екстремитети су највише изложени сунцу, па се промене углавном јављају на тим местима. Иако се рак коже најчешће јавља код особа старијих од 50 година, може се јавити у било којем другом добу.
ИСТРАЖИВАЊЕ ОТКРИВА: Жене које су радиле ОВО имају најмање сексуалних проблема
ЈАЧА КРВНЕ СУДОВЕ И СМАЊУЈЕ РИЗИК ОД ИНФАРКТА: Због овог ЧАЈА ћете препородити све ОРГАНЕ У ТЕЛУ
Ово је КУЋА ДАЛИЛЕ И ДЕЈАНА: Након њене ЈАВНЕ ПРЕВАРЕ испливале ФОТОГРАФИЈЕ са ГРАДИЛИШТА, имали су велике планове
Рак коже спада у врсту карцинома која се најбоље лечи ако се на време препозна, ипак број дијагностикованих случајева свих облика рака коже је у сталном порасту.
Како је свест људи на ниском нивоу, потребно је што чешће говорити о овом проблему како би особе с карциномом коже имале што већу шансу за његово рано откривање.
Сам појам "рак коже" односи се на неколико облика овог тумора, а сваки од њих се манифестује на различите начине, има другачију клиничку слику и захтева различит терапијски приступ.
Симптоми рака коже обично почну као ситне смеђе или црне пеге по телу, код жена најчешће на листу ноге, а код мушкарца као младеж на леђима. Настају на претходно здравој кожи, али код око 30 % пацијената могу да се јаве на месту претходног младежа.
С временом тај младеж расте и мијења се. Меланоме није лако препознати на први поглед јер врло често изгледају као обични младежи. Зато треба да обратите пажњу на неке знакове, а врло корисно за препознавање потенцијалних меланома је такозвано АБЦДЕ правило:
- да ли је промена на кожи асиметрична
- има ли нејасне или изрецкане границе
- мења ли боју
- да ли је пречник већи од 6 милиметара
- да ли се с временом мењају величина, облик, боја или понашање
Симптоми као што су свраб и крвављење су главни знак малигнитета. Појава било које нове промене на кожи која је претходно изгледала нормално код особа старијих од 40 година сматра се сумњивом, те је потребно обавезно да се консултује са дерматологом.
Не треба оклевати ни одлагати одлазак код лекара јер меланом може врло брзо да расте и да се шири на унутрашње органе. Због овога је неопходан неодложан третман, најчешће хируршка интервенција.
Дакле, ако приметите сумњиву промену на кожи најважније је да је што пре прегледа лекар, најбоље дерматолог. Рана дијагноза значајно повећава шансе за потпуни опоравак.
Ако се терапија одлаже, стање се неминовно погоршава, у неким случајевима доводи до козметичких оштећења, али и по живот опасних компликација. Не дозволите да одлагање смањи ваше шансе за позитиван исход.
Превенција рака коже
Лакше од других облика рака може се избећи управо рак коже, јер се може видети и рано открити, а главни фактор ризика - излагање УВ зрацима - можете да контролишете.
Носите адекватну одећу, лети избегавајте директно излагање сунцу зрачења између 11 и 15 часова, склоните се у хлад и редовно употребљавајте средства за заштиту. Особе светлих очију и светле коже, која лако изгори и тешко поцрни, са риђом или плавом косом изложене су највећем ризику од развоја рака коже.
Посебну пажњу посветите заштити деце, јер претерано излагање сунцу током детињства повећава шансу за развој рака током живота.
Секундарна превенција обухвата откривање карцинома коже у најранијој фази, чиме се омогућава боља терапија. Секундарна превенција проводи се редовним самопрегледима коже, познавањем сопствених фактора ризика и редовним посетама дерматологу.