Прети нам ЕПИДЕМИЈА МАЛИХ БОГИЊА - Ево како их разликовати од ВАРИЧЕЛА и који су симптоми најпрепознатљивији
Неколико ствари које морате знати о једној и другој врсти богиња.
Мале богиње ушле су на велика врата - у Србији су већ потврђена два случаја морбила, дечака старог 15 година који се налази на хоспитализацији и његове мајке. Осим ове изузетно заразне болести, која за последицу има и јако тешке компликације, па чак и смрт, сада је и сезона варичела, односно овчијих богиња. Ове друге, срећом, углавном нису опасне, масовно смо их сви прележали у раном детињству. Ево шта све треба да знате о обе врсте богиња.
Мале богиње или морбиле
Мале богиње, односно морбиле, једна су од најзаразнијих вирусних инфекција. Оне се преносе на више начина:
- директним контактом са оболелом особом
- путем пољупца
- руковањем
- путем ваздуха, респираторним капљицама које емитује оболела особа (кашаљ, кијање)
- ретко индиректним путем преко свеже контаминираних предмета.
Најчешћи симптоми
После инкубације (период од момента уласка вируса малих богиња у организам до манифестације обољења, односно појаве тегоба) од 7 до 18 дана, долази до:
- појаве повишене телесне температуре
- секреције из носа
- кашља
- конјунктивитиса (водњикаве, црвене очи, отечени капци).
Набројани симптоми малих богиња трају 2 до 4 дана, после чега долази до:
- скока телесне температуре (преко 40°Ц)
- појаве макулопапулозне оспе прво на лицу, иза ушију и на врату
- оспе се потом шире на труп и екстремитете
Оболела особа је заразна последњег дана инкубације (када је још увек без тегоба), 4 дана пре избијања оспе и 4 дана након избијања оспе, објашњавају из Градског завода за јавно здравље.
Управо је то најопасније, јер особа шири вирус а да тога није ни свесна!
Сигуран ЗНАК ДА СЕ ПОКВАРИО - Овако изгледа КИСЕЛИ КУПУС који морате бацити, није више за јело
Овако припремљена ЈАЈА су НАЈНЕЗДРАВИЈА - Никада их немојте сервирати уз ове намирнице, изузетно су лоша комбинација
Које су компликације
Компликације су чешће код деце млађе од 5 година и одраслих особа старијих од 20 година. То су:
- запаљење плућа (пнеумонија) - у највећем броју случајева због ове компликације долази и до смрти
- запаљење средњег уха
- дијареја
- запаљење мозга
- губитак вида
Алармантни подаци!
Запаљење плућа се јавља код сваке 20. оболеле особе и око 60% случајева смртних исхода настаје управо због ове компликације!
Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, док на 1.000 оболелих са наведеном компликацијом долази до смртног исхода.
Вакцинација је једина ефикасна превентивна мера која доводи до стварања дуготрајног (доживотног) имунитета.
MMR вакцина је обавезна вакцина, дакле налази се у календару обавезне вакцинације и даје се у 2 дозе:
- деци у другој години живота (правовремено дата вакцина је у узрасту од 12 -15 месеци)
- у 7. години живота (у оквиру припрема за полазак у школу)
Подсетимо, лекари су претходних дана упозоравали на појаву малих богиња и епидемије, управо јер је дошло до пада броја вакцинисаних у Србији.
- Враћају се болести које су некада биле искорењене вакцином. Ми смо већ имали велики број оболелих од малих богиња у периоду од 2017-2018. године. Нажалост, поред сада великог кашља, можемо да очекујемо и мале богиње, баш због пада броја вакцинисаних. Дакле, можемо да нажалост очекујемо епидемију - рекла је за Блиц ТВ др Ивана Гмизић. И она није једина, Блиц је писао серију текстова у којима су лекари упозоравали да је питање тренутка када ћемо имати епидемију малих богиња и апеловали на родитеље да децу хитно одведу на вакцинацију.
Варичеле или овчије богиње
Овчије богиње су високо контагиозна болест која припада осипним грозницама. Болест је обично блага и самоограничавајућа, код имунокомпромитованих особа болест може имати и неповољан исход, наводе из Градског завода за јавно здравље Београд.
Изазивач болести је вирус варичеле, који је патоген само за човека. Резервоар болести је болестан човек. Вирус се налази у секретима и екстремитетима респираторног тракта и у садржају везикула.
Вирус је осетљив у спољашњој средини и брзо га инактивишу висока температура, ултравиолетни зраци и дезинфекциона средства.
Симптоми овчијих богиња
Педијатар др Саша Милићевић рекао је за Блиц ТВ да варичела почиње као било која инфекција и одликује се:
- температуром
- малаксалошћу
- лошим општим стањем
- ситним тачкицама по телу
Инфекција се преноси респираторним путем капљицама назофарингелног секрета, и контактом са оболелим који има присутне везикуле.
- Ситне тачкице по телу некада могу да личе на уједе инсеката, алергију, али брзо почињу да се развијају, обично по трупу, лицу у врату. Почињу као бубуљице, након тога се појави водени врх горе, а некада настану и пустуле, замути се врх, након чега настају красте. И тек када се последња крастица појави на телу, дете више није заразно - каже др Милићевић.
Особа је заражена два до три дана пре појаве осипа, каже др Милићевић и истиче да су прави извори заразе рођендани, вртићи и школе.
- Инкубација траје од 7 до 21 дан, тако да неко ко је био у контакту са особом која има варичеле, може и после три недеље да добије богиње - каже др Милићевић.
Заразност пре појаве осипа
Заразност почиње дан или два пре појаве оспе и траје око пет дана од појаве првих везикула. Након прележане болести имунитет је солидан и доживотан.
Инкубација износи најчешће 14 до 16 дана.
- Овчје богиње се много боље прележе ако се дете зарази у предшколском узрасту или у школском узрасту. Компликације су много ређе у смислу упале плућа, упале можданих овојница... Али, треба имати у виду да се оне могу пренети са деце на неку старију особу која није прележала богиње, и то може направити компликације - каже др Милићевић.
Треба ли заразити своје дете
Управо због потенцијалних компликација које са собом носе овчије богиње у одраслом добу, оно што ради већи део родитеља јесте да намерно заразе своје дете.
- Некада и саветујемо и то, али када у породици имате и бебу, онда гледате да она мало стаса, па да заједно прележи са старијим братом или сестром. Индивидуална ситуација је да ли ћемо то саветовати или не, али најчешће ако то дете већ иде у колектив, можемо очекивати и да беба добије варичелу. Мада оне најчешће имају трансплацентарни имунитет од мајке бебе, ако је мајка прележала, али се дешава и да беба добије варичеле. Али ако нема бебе у породици, ако је то тај неки узраст од три, четири године, онда саветујемо да се споје - рекла је др Шкорић гостујући на Нова ТВ.
Варичеле код мале деце углавном пролазе тако што само сврбе, евентуално дете може да има благо повишену температуру.
Вакцинација
Успешна превенција од овчијих богиња једино се постиже добијањем вакцине против ове болести. Ова вакцина није обавезна, а када се примењују то се ради у две дозе, у размаку од најмање три месеца.
Др Милићевић Истиче да је много боље да деца приме вакцину, која чини да дете прво неће добити варичелу, а друго, много мања шанса је да касније у животу добије такозвани херпес зостер, који је једна од компликација инфекције варичеле у раном детињству, каже др Милићевић.
Како објашњава, уколико је дете раније прележало варичелу, када му падне имунитет у каснијим годинама, може добити промене које иду дуж нерава, било где на телу, што ствара изузетно јак бол и то су промене које подсећају на варичелу и јављају се само код особа које су варичелу прележале.
Србија Данас/Блиц/Д.С.