Рецепти за оброке без глутена
Стриктна исхрана без глутена једини је лек односно терапија за око 70.000 оболелих од целијакије у Србији.
Недовољна информисаност друштва о овој болести, изазов је са којим се оболели и њихове породице свакодневно сусрећу, па многи мисле да је безглутенска исхрана питање помодарства, не знајући какве последице глутен може да има по укупно здравствено стање оболелих од целијакије.
Препознавање симптома целијачне болести је изузетно важно, а када лекари једном утврде да дете или одрасла особа имају целијакију, најважније је да се стриктно придржавају безглутенске дијете. Започињање ове дијете може изгледати тешко, али не мора бити. Наш здравствени систем оболелима од целијакије омогућује да путем електронског рецепта добију 7кг безглутенског брашна месечно, што у многоме олакшава придржавање прописане дијете, а важно је и да се људи фокусирају на све ствари које могу да једу и да хране своје тело једноставним, здравим и хранљивим састојцима.
Предлог дневног менија
Што су ваши састојци ближи њиховом природном стању, то боље! Високо обрађена храна може имати штетне адитиве који нису тако добри за црева. Зато искористите палету свежих производа на свом тржишту.
Доручак – хлеб без глутена
Већ знате да постоји хлеб од кромпира или кестена, али за доручак предлажемо сељачки хлеб, који можете намазати са мало крем сира и ставити пар кришки сланине преко тога. Уколико вам је остало још тврдо куваних јаја од Ускрса, слободно их ставите у тањир и дајте свом телу довољно енергије за почетак дана.
Ручак – месо и поврће са роштиља
Месо је идеалан састојак сваке исхране, па тако и безглутенске. Без обзира да ли више волите месо или рибу са роштиља, основно правило у случају целијакије, нетолеранције на глутен и алергије на пшеницу је следеће: будите опрезни када користите унапред припремљене или мариниране опције, зато што увек постоји ризик од контаминације глутеном. Зато је најбоље да месо и рибу купите посебно, па их код куће зачините према свом укусу и оставите у фрижидер да се маринира. Уколико купујете кобасице, обратите пажњу да треба да имају ознаку да су без глутена. И најважније! Како бисте избегли контаминацију храном с роштиља која садржи глутен, препоручује се да користите алуминијумске посуде, као и засебну решетку за роштиљ.
Када већ имате потпаљену ватрицу на роштиљу, направите и ражњиће од поврћа, како што су тиквице, паприка, лук, патлиџан. На решетку можете ставити и дебље кришке кромпира, а већ зачињен по вашем укусу, биће савршени додатак овом здравом оброку.
Вечера – салата од тестенине
Вечера је веома важан оброк у исхрани особа са целијакијом, али не мора увек да садржи месо или рибу. Предлажемо вам да купите безглутенску тестенину, на пример фусиле, помешате је са пелатом или свежим парадајзом, моцарела сиром и зачините аћето балзамиком и листићима свежег босиљка.
Оставите је у фрижидеру пола сата и уживајте у својој вечери.