Решите се прашине, гриња, бактерија и вируса: Ево како да ОЧИСТИТЕ ВАЗДУХ у свом дому!
У последње време све чешће се говори о квалитету у ваздуха у нашој земљи. Што није нимало чудно, пошто се свако мало неки од градова у Србији нађе у самом врху листе најзагађенијих места на целој планети
У последње време све чешће се говори о квалитету у ваздуха у нашој земљи. Што није нимало чудно, пошто се свако мало неки од градова у Србији нађе у самом врху листе најзагађенијих места на целој планети. Но, многи нису свесни чињенице да ваздух у затвореним просторима може бити и од два до пет пута загађенији од онога напољу.
Што се тиче спољних загађивача, највеће проблеме људском здрављу прави дугорочна изложеност ПМ2.5, ПМ10 и УФП честицама, али и опасним хемијским једињењима попут супор-диоксида, азот-диоксида, угљен-моноксида и других издувних гасова и састојака смога… Такође, људи који пате од алергија, чак и у данима када се изолују у свом дому, не могу никада у потпуности да се одбране од полена и прашине који пре свега долазе споља.
Исто тако, осетљивим особама, а нарочито онима склоним астми и алергијама, проблеме праве и гриње, животињска длака и перут, испарења од радова у кући (попут кречења и фарбања), па понекад чак и она настала током кувања и пржења или, рецимо, сагоревања свећа и инценса. О томе колико дувански дим штети здрављу, да и не говоримо, а нашим дисајним органима и те како могу да наштете бројни опаки вируси, бактерије, па чак и буђ и друге гљивице.
Ово су све разлози из којих се све више људи одлучује да за своју кућу или стан набаве пречишћивач ваздуха, како би себи и својим најмилијима обезбедили могућност да удишу што чистији и здравији ваздух. Међутим, поставља се питање како одабрати заиста квалитетан пречишћавач ваздуха, са заиста ефикасним филтерима, а да то буде уређај за који можемо да будемо сигурни да ће нас служити дужи период времена, без потребе да нон-стоп мењамо филтере или саме апарате.
Да бисмо знали да како одаберемо добар уређај, ово су питања која треба да поставимо пре него што се одлучимо на куповину:
- Какав је филтер, односно које честице прочишћава и који промер? Шта значи ако на апарату пише да поседује ХЕПА филтер и како да будемо сигурни да је заиста у питању ХЕПА филтер?
- Какав му је ЦАДР (Цлеан аир delivery рате), односно колику површину покрива и којом брзином прочишћава ваздух?
- Да ли има сензор за детектовање загађења и на који начин нам пружа обавештења о загађености ваздуха?
- Да ли је уређај сигуран, односно постоји ли могућност блокаде рада уколико је филтеру истекао рок трајања или уколико је запрљан?
- Поседује ли и тиши, ноћни режим рада, који неће ометати наш сан?
Најчешће коришћени филтери у пречишћивачима ваздуха
Предфилтер – Стандардни филтер који зауставља велике честице: прашина, људска длака, перут, животињска длака… Његова намена је да заштити остале филтере од зачепљења и учестале замене филтера. Требало би га чистити с времена на вриеме како бисмо били сигурни да велике честице не спречавају проток ваздуха.
Филтер с активним угљем – Захваљујући својој унутрашњој порозној структури, активни угаљ има врло специфичну површину од око 1.500 м²/г.Има одлична својства упијања – може упити честице у количини 20 посто своје масе. Загађивачи остају заробљени у порама филтера, а затим реагују с угљем, што их спречава да побегну. Филтер уклања неугодне мирисе, штетне гасове и опасна испарљива органска једињења. Такође се користи за хватање тешких метала и органских једињења, пестицида или отапала.
ХЕПА филтер (High-Efficiency Партицулате Аир Филтер) – механички филтер с врло високом ефикасношћу. Користи се у здраственим установама или лабораторијима. Састоји се од микроскопских влакана, густо распоређених у свим смеровима за хватање загађења. Влакна стварају лим пресавијен у низ набора, попут хармонике, како би се повећала површина филтера. Уклања врло мале тврде честице. Оргинални ХЕПА филтер, нпр. Х13, има учинковитост уклањања 99,97% штетних честица величине 0.3 микрона.
Међутим, нису сви филтери који се називају ХЕПА филтери прави ХЕПА филтери. Чак и ако је филтер израђен од истих материјала као и ХЕПА филтер, то не значи да ће задовољити све релевантне критеријуме и постићи потребну ефикасност. Површина оваквих филтера може садржати пукотине кроз које загађивачи ваздуха могу проћи. Једини начин да се осигура одговарајућа учинковитост и целовитост филтера је да га се тестира у складу с међународно признатим стандардима након што се филтер произведе.
ИНТЕГРИСАНИ 3 У 1 ФИЛТЕР – Предилтер, филтер с активним угљем и ХЕПА филтер у једном се користи на пример у Пхилипс Дуал Сцан пречишћавачу ваздуха. Комбинује снагу три одвојена филтера, а захваљујући интегрисаном облику има знатно дужи век трајања, чак 3 године, што подразумеба значајно смањења трошкова одржавања.
Осим тога, у средњем слоју филтера, активни угаљ се равномерно распоређује, што побољшава његову ефикасност. НаноПротецт ХЕПА филтери у Пхилипс пречишћавачима ваздуха задовољавају релевантне критеријуме квалитета и захтева за ХЕПА филтре, али и нуде исту учинковитост филтрирања за још мање честице, величине 0,003 микрона (за разлику од 0.3 микрона).
Пхилипс НаноПротецт ХЕПА филтери задовољавају релевантне критеријуме и захтеве за праве ХЕПА филтере, захваљујући којима могу гарантовати елиминацију 99,97% штетних честица величине 0.003 микрона (μм).
Пхилипс пречишћавачи поседују високу ефикасност филтрације и успешно хватају:
- 99.97% штетних честица величине 0.003 микрона (μм), укључујући ПМ2.5 честице смога, прашину, издувне гасове…
- 99.97% алергена - полен, животињска длака, гриње, плесни и ублажава симптоме попут кијања, сузних очију, црвених очију, свраба у носу, свраба на кожи и цурења носа
- 99.9% вируса, бактерија о гљивица из ваздуха које пролазе кроз филтер
- гасове, испарљива органска једињења и непријатне мирисе
Колико је битна стопа испоруке чистог ваздуха (ЦАДР)
ЦАДР (цлеан аир delivery рате), односно ефикасност филтрирања врло је важна, јер утиче на брзину испоруке чистог ваздуха. ЦАДР је мера брзине филтрирања ваздуха и приказује се у м3/х. ЦАДР одређује волумен чистог ваздуха који испусти пречишћавач ваздуха током једног сата, а на његову делотворност умногоме утиче врста, квалитет и ефикасност филтера.
Вредност ЦАДР-а је једина мера количине чистог ваздуха коју испусти пречишћавач ваздуха, односно то је једина мера његове ефикасности. Зато, при избору пречишћивача ваздуха који истичу “брзину протока ваздуха” или “ефикасност филтрирања”, проверите да ли се ова два термина заиста односе баш на ЦАДР.
Ако желите да измерите делотворност филтрације, сам проток ваздуха је небитан. Проток ваздуха односи се на нефилтрирани ваздух, односно ваздух који није пречишћен. Брзина протока приказује колико ваздуха може проћи кроз пречишћавач, али без филтера. Мора се узети у обзир количина филтрираног ваздуха, како бисмо знали стварну количину чистог ваздуха, нпр. ако је проток ваздуха 500 м3/х , а ефикасност филтрације (ефикасност филтера) 50% ЦАДР ће бити само 250 м3/х, што значи да ће се испоручивати 250 м3 чистог ваздуха по сату.