РОДИТЕЉИ, ОПРЕЗ! Ово је храна која оштећује ДЕЧЈИ МОЗАК, може довести и до ДЕПРЕСИЈЕ, одмах је избаците из јеловника
Развој детета умногоме зависи и од исхране, а да би дете израсло у здраву особу, веома је важно избегавати конзумиране одређених намирница.
Храна би требало да нам буде извор енергије и здравља, а не изазивач разних проблема. Зато је веома важно малишанима објаснити које су намирнице добре за њихов организам, а које му доносе само штету, како би развило добре навике за даљи живот. Наравно, увек је дозвољено да понекад поједемо нешто што није баш здраво, а много волимо, само је битно да не буде пречесто.
'ПИЈЕМ САМО ВОДУ СА ЧЕСМЕ!' Др Станишић УПОЗОРИЛА: 'Знате ли шта се деси после 15 МИНУТА од пијења из ПЛАСТИЧНЕ ФЛАШЕ?'
ОПРЕЗ! НА БАЗЕНИМА ВАМ ПРЕТЕ ОВЕ ИНФЕКЦИЈЕ: Стручњаци објаснили који је ЈЕДИНИ начин да их спречите
Наиме, Истраживачи са Универзитета "Western" proučavali су студије које су се бавиле утицајем лошег избора хране на децу и њихов мозак. Да би дошли до неких изненађујућих закључака прегледила су више од 100 различитих студија.
Према извештају за 2020. објављеном у "The Ланцет: Child & Адолесцент Health", apsolutno најгора врста хране за мозак вашег детета је брза храна. Са друге стране, сведоци смо да родитељи у Србији неретко дају својој деци баш ову врту хране, јер је сви малишани обошавају, посебно када су негде напољу.
Ланцет извештај је показао да деца и тинејџери конзумирају веома велике количине калоричне нездраве хране, што негативно утиче на развој њиховог мозга.
Због чега се то дешава?
У адолесцентном добу се код тинејџера још увек мозак развија свој фронтални режањ, део мозга који је одговоран за памћење, пажњу и контролу импулса. А брза храна, према овој студији, баш на тај део може негативно утицати на способност детета на способност детета да саморегулише свој избор хране, piše eatthis.
Осим тога, извештај показује да уколико деца конзумирају брзу храну и великим количинама, неће научити правило да бирају намирнице, а као последица се може јавити значајан вишак килограма.
Депресија и поремећај памћења
Студија из социјалне психијатрије и психијатријске епидемиологије открила је да је лош квалитет исхране адолесцената такође повезан с већим случајевима депресије. А нова студија са Универзитета "Џорџија" показала је да повећана конзумација додатог шећера у детињству може довести до оштећења памћења у одраслом добу. Међутим, ова студија је спроведена на мишевима, тако да је потребно још истраживања.
Рецензија из 2017. године наводи да здрава исхрана за развој детета укључује:
- обиље протеина,
- угљених хидрата (не рафинисаних),
- здравих масти,
- гвожђа,
- витамина А, Ц, Д и Б.
"Медицал News Today" predlaže да детету нудите храну попут: лиснатог поврћа, грчког јогурта, масне рибе и јаја. Стручњаци сматрају да доприносе правилном развоју мозга код малишана.