На полицама је НАЈВИШЕ овог МЛЕКА! Нутрициониста открива које да ИЗБЕГАВАМО - нема НИКАКВЕ биолошке ВРЕДНОСТИ
Последњих месеци у домаћим маркетима наилазимо на слабији избор дуготрајног млека, али зато осталих врсти млека не мањка и пред потрошачима није нимало лак избор. Козије млеко, овсено, пиринчано, млеко од пистаћа, лешника, кокосово, бадемово, избор је поприличан, а када су у питању киселомлечни напици и ту је у понуди широки дијапазон.
Дуготрајно млеко све је присутније на полицама продавница, обећавајући свежину и квалитет чак и након дужег времена складиштења. Али шта се крије иза овог продуженог рока трајања? Има ли дуготрајно млеко скривених опасности по здравље? У овом истраживању, разматрамо састав дуготрајног млека, потенцијалне ризике по здравље и савете о томе које млеко избегавати за редовну конзумацију.
Састав дуготрајног млека: Стабилизатори и процеси
Дуготрајно млеко је подвргнуто специјалним процесима како би се продужио његов рок трајања. Ови процеси укључују пастеризацију на високим температурама и хомогенизацију, као и додавање стабилизатора како би се продужила свежина млека. Међу стабилизаторима се често користе различите врсте емулгатора и конзерванса који могу продужити рок трајања, али могу изазвати забринутост због њиховог утицаја на здравље.
Потенцијалне опасности: Ризици по здравље
Иако дуготрајно млеко може обезбедити продужену свежину, потенцијалне опасности по здравље такође морају бити узете у обзир. Додаци као што су емулгатори и конзерванси могу бити повезани са гастроинтестиналним сметњама код неких људи, а неки истраживачи сугеришу да дуготрајна конзумација ових хемијских састојака може бити повезана са повећаним ризиком од одређених болести.
Избегавање лоших опција: Како препознати квалитетно млеко
Када је реч о избору млека за свакодневну конзумацију, важно је обратити пажњу на састојке и процесе производње. Избегавање млека са великим количинама додатака и конзерванса може бити корак ка здравијем избору. Уместо тога, потрошачи могу бирати органско млеко или млеко са минималним додацима како би смањили потенцијалне ризике по здравље.
Док дуготрајно млеко нуди продужену свежину и практичност, важно је бити свестан потенцијалних ризика по здравље који могу бити повезани са додацима и процесима производње. Потрошачи могу доносити информисане одлуке бирањем квалитетних опција млека које нуде нутритивне бенефите без непотребних хемијских додатака. Кроз пажљив одабир, можемо балансирати између трајности и здравља како бисмо осигурали да наша исхрана подржава наше добробити.
-Стерилизовано млеко обогаћено витаминима са 2,8% млечне масти. Стерилизација је поступак излагања млека температурама већим од 100°Ц. Поступком стерилизације се потпуно уништавају сви микроорганизми, гљивице и бактерије и због тога је овакво млеко 100% хигијенски исправно и безбедно за употребу.
Стерилизацијом се такође уништава биолошка вредност млека.
Такво млеко нема никаквих ензимских једињења и уништен је део витамина, нарочито оних из Ц и Б групе. Такво млеко се састоји се само од млечног протеина, воде и масти - рекла је за портал Србија Данас нутриционисткиња Александра Лишанин.