СИГУРНО СТЕ СЕ ПИТАЛИ: Зашто се трзамо када тонемо у сан?
Реч је о физиолошкој реакцији и најчешће се догађа када се мишићи опуштају, одмах на почетку сна.
Понекад се усред ноћи пробудите због сопственог трзања рукама, ногама или пак читавим телом или вас неко други пробуди? Тразји у сну повезани су са живцима, односно живчаним надражајима, али то не значи да сигнализују неку болест.
ИМАТЕ ОСИП И ЦРВЕНИЛО НА КОЖИ? Проверите да ли сте алергични на ХЛАДНОЋУ - ево и како!
Реч је о физиолошкој реакцији и најчешће се догађа када се мишићи опуштају, одмах на почетку сна. Трзаји су учесталији и јачи што сте уморнији, што сте више под стресом, напети или узбуђени.
Те живчане мишићне реакције повезане су и са сновима. Уколико сањате било какву активност, покрет, већа је могућност да ће вам се трзати и поједини делови тела. То је снага подсвести која остаје будна и када ми спавамо. Исто ће се догодити и ако вас боле делови тела - трзаји ће у том случају бити реакција вашег тела на бол и тако ћете смањивати неугодност.Трзање у сну вас можда неће ни пробудити, али ако не спавате сами, можда пробудите свог партнера или партнерку. Како бисте доскочили трзајима, лекари саветују неколико ствари:
1. Избегавајте стресне ситуације јер су велики непријатељ здрављу.
2. Пре спавања попијте липов чај или сличну биљну мешавину како би се тело опустило пре него што легнете.
3. Топла купка пре сна помаже код опуштања тела.
4. Покушајте да лежете на време и да спавате по осам сати дневно.
Ако су трзаји учестали и забрињавају вас, можете да потражите савет лекара, али чињеница је да се познате болести нервног система ретко очитавају на тај начин.