КАШАЉ, КИЈАЊЕ, НЕРВОЗА -Симптоми промене времена и ПРОЛЕЋНИХ АЛЕРГИЈА упорни и иритантни, а ево у чему је СПАС
Иако смо једва дочекали пролеће и лепо време, изгледа да нам је оно поред више сунчаних сати донело и доста здравствених проблема, који ових дана ретко кога заобилазе. Умор, нервоза, малаксалост, кашаљ...
Натпросечно топао фебруар довео је до раног цветања дрвећа, пораста концентрација полена у ваздуху и првих проблема за све који муку муче са алергијама!
ОПТУЖУЈЕ ГА ЗА УЗНЕМИРАВАЊЕ У СРЕДЊОЈ ШКОЛИ: Због ове сцене је Анђела одбила да снима са Лечићем
Ирфан Менсур ЗАМЕНИО ЛЕЧИЋА на снимању серије, па проговорио о целом случају и пријатељству са Браниславом
Према подацима надлежних у ваздуху су већ знатне концентрације полена леске, јове, чемпресе, тисе и бреста, а на местима где има више сунца почела је да цвета и бреза која је највећа претња по све особе које су алергичне на полен дрвећа.
Пролећна алергија
За многе је пролеће синоним за досадне и упорне алегије које већини умеју да загорчају овај период године. Свраб, запушеност, цурење и црвенило носа, сузне очи и константно кијање многима не дају да подигну главу ових дана, а оно што им заправо "не да мира" јесте цветање трава и полена које тренутно лети свуда око нас, и најчешће долази са јасена, врба и бреза. Наиме, у питању су зрнца полена које производе и ослобађају биљке у фази опрашивања, а које код великог броја људи делује као алерген који прате наведени симптоми.
Нервоза, агресија, несаница
Међутим, иако симптоми алергија делују прилично безазлено на први поглед, умеју да направе пакао у свакодневном животу човека. Наиме, они веома често доводе до нервозе, раздражљивости, агресивности, несанице, мањка концентрације, о чему најбоље могу да посведоче људи који су у најближој околини алергичних.
Иначе, највеће концентрације полена дрвећа уобичајено се бележе током марта и априла. Они који су алергични на траве највише проблема имају током маја и прве половине јуна. Прве веће количине полена амброзије појављују се већ средином јула, а сезона овог корова зна да траје све до краја септембра. Стручњаци тврде да постоје три начина борбе против алергија, неке су мање, неке више успешне, неке доносе тренутно побољшање, а неке нуде чак и дуготрајне резултате.
Имунотерапија најбоља заштита
Први је имунотерапија за коју стручњаци истичу да је у ствари и једини прави спас за све алергичне. Она траје од три до пет година, односно све док се не уочи да организам престаје да реагује на алерген, односно да пацијент више нема значајнијих проблема. У имунотерапији се користе капи, специфично припремљене за различите врсте алергија (једне су за траве, друге за дрвеће, треће за амброзију, четврте ако постоји мешање алергија...). На почетку се, у првих месец дана узимају капи сваког дана, а затим два пута недељно, али у различитим количинама зависно да ли је сезона алергија у току.
Према речима стручњака, за прве видљиве резултате неопходно је да се крене са имунотерапијом три-четири месеца пре него што дође, на пример, до цветања амброзије.
Србија Данас