Срби ову ВРСТУ КОБАСИЦЕ једу као да се дели џабе, а ево како утиче на здравље - Размислићете о јелу следећи пут
Пржена храна је заправо најгори избор који можете да направите када је реч о свакодневној исхрани.
Ретко ко од нас може да замисли одлазак у ресторане брзе хране, а да не поручи помфрит. Међутим, иако тако спремљени кромпирићи делују лепо и укусно, они су, упозоравају нутриционисти, највероватније једно од по здравље најгорих сланих ужитака.
Генерално се, како се истиче, пржена храна сматра нездравом, па на њиховом избацивању посебно инсистирају они који се баве здравом исхраном.
Нутриционисти увек радије препоручују да храна буде припремана без термичке обраде, односно да се избегава пржење на уљу, у фритези или печење на роштиљу. Углавном се препоручује кување намирница и то свих, па и меса.
И деца и одрасли подједнако воле пржене кромпириће. Потреба за скробом је код свих присутна, па ћете у неком периоду можда и неконтролисано јести те "грицкалице". Међутим, требало би знати да су оне препуне засићених и транс-масти па их је најбоље конзумирати само у малим процентима.
Помфрит не само што лоше утиче на здравље, већ је калоричан па се масти из њега накупљају тамо где не треба, што се одражава и на тежину.
- То је као кад узмете комад чистог угљеног хидрата, а затим га испржите и добро посолите - објашњава кардиолог Етертон.
Међутим, у људској природи је пожуда за натријумом, то јест сољу, као и за лошим мастима које су присутне у најлешће омиљеној храни многих од нас. Ипак, добра замена за њих су здраве грицкалице попут оних на биљној бази.
Прерађевине од меса
Тешко да се може замисити фрижидер без кобасица, кулена, сланине или виршли. Сухомеснати производи су нарочито за гурмане право уживање, међутим, треба знати да и са њима треба бити умерен. Та категорија хране повећава срчану инсуфицијенцију, тврде стручњаци.
Ипак ни нутриционисти, па тако ни доктор Етертон, не сматрају сланину најгором храном, напротив, њу препоручују за доручак у комбинацији с јајима. С друге стране, он истиче да је кобасица најгора због великог удела засићених масти.
Црвено месо
Иако је црвено месо према свим препорукама лекара пожељно због гвожђа, оно има значајну количину холестерола и засићених масти због чега треба ограничити његов унос. Познати кардиолог је за „Трилист“ саветовао да га треба смањити на чак 10 одсто у исхрани и да се то такође односи и на свињетину коју многи не сврставају у црвено месо, али она то заправо јесте по саставу. Она је једнако нездрава јер обилује засићеним мастима које утичу на кардиоваскуларни систем.