Срби се масовно жале на НАЈЕЗДУ БУБА! Налазе се и на КРЕВЕТИМА, а ујед изазива НЕПРИЈАТНОСТ - Ово морате урадити да их избегнете
Београд је суочен с озбиљним проблемом најезде инсеката током летњих месеци. Осим комараца, мува и смрдибуба, грађане је посебно узнемирила појава буба познатих као "буба клинтонки" или "Карингтонки".
Важно је пазити да ове бубе не унесете у кућу заједно с предметима који су били напољу – рецимо, вешом који се сушио на прозору, јастуцима с терасе или стварима које су неко време биле изложене спољашњој средини.
Ове мале бубе, које су ове године преплавиле цео регион, изазивају свраб и црвенило када угризу, али нису опасне по здравље. У ствари, оне не траже људе намерно, већ случајно заврше на кожи и покушавају да сисају подлогу да би откриле да ли се налазе на правом месту за храњење.
Реч је о платаној мрежастој буби (Corythucha цилиата) и храстовој мрежастој буби (Corythucha арцуата), које се хране биљним соковима, па природно траже платане или храстово лишће.
Иако не преносе болести и нису опасне, ове бубе су изразито досадне. Нема поузданог начина да их се потпуно решите.
Најбољи савет је да будете пажљиви и спречите њихово уношење у дом – на пример, веш који се сушио на прозору или јастуци с терасе могу лако постати транспорт за ове бубе. Пре него што унесете ове предмете у кућу, обришите их влажним марамицама за дезинфекцију, или их оставите неко време на директном сунцу.
Ако имате део терасе који затварате завесама или ролетнама, оставите га током дана отвореним како би сунце отерало бубе.
Пре него што унесете ствари у кућу, добро их протресите, најбоље што даље од отворених прозора.
Ако сте провели време у природи или дуже седели у башти, препоручује се да одмах оперете одећу у машини или је оставите на сунцу, а туширање и прање косе су такође добра идеја јер бубе лако могу завршити у коси.
Ако, упркос свим мерама опреза, бубе ипак уђу у кућу, усисавање ће бити ефикасно, посебно теписи и тканине на намештају. Брисање подова влажном крпом натопљеном у води или средству за чишћење такође може помоћи. Ако приметите да вас ове бубе уједају у кући, могуће је да су се завукле у постељину, па је препоручљиво изложити јастуке и постељину сунцу и усисати душеке.
На срећу, с доласком првих киша, бубе ће се повући, а током зиме њихова популација ће се драстично смањити, јер ће се скривати испод коре дрвећа, где их често лове пауци.