РОДИТЕЉИ, ДОБРО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ДЕТЕ НАКОН ПРЕЛЕЖАНОГ ГРИПА: Знате ли шта је Рејов синдром?
Рејов синдром може постати веома озбиљно здравствено стање.
Рејов синдром најчешће погађа децу млађу од 15 година.
У КЕФИР ДОДАЈТЕ ДВА САСТОЈКА - Смеса која ЧИСТИ ЦРЕВА у рекордном року, добра је за ПРОБАВУ и варење
Зима је КРИТИЧАН период за ове АЛЕРГЕНЕ И ОТРОВЕ: Скупљају се у кући и изазивају КАШАЉ и КИЈАЊЕ
ПАЗИТЕ ШТА ЈЕДЕТЕ ПРЕД СПАВАЊЕ: Због неких намирница немате добар сан, али постоје и оне због којих спавате КАО БЕБА!
Обично почиње око недељу дана након прележане вирусне инфекције, попут прехладе, грипа или оспица, а лекари још увек нису сигурни шта га тачно узрокује.
Међутим, истраживања показују да се Рејов синдром може активирати ако се аспирин даје деци за лечење вирусних болести. Ово превасходно важи за децу млађу од 12 година
Симптоми код деце која развију Рејов синдром, у почетку имају тенденцију да се побољшају након уобичајене вирусне инфекције, али недуго затим ствари се мењају на горе. Деца почињу повраћати, често се осећају лоше или поспано. За само неколико сати, деца постају нервозна, збуњена и раздражљива. У неким случајевима симптоми могу испрва да изостану, али како се болест погоршава, симптоми постају све озбиљнији, а у најтежим случајевима може доћи до дубоке коме.
Рејов синдром може постати веома озбиљно здравствено стање. Ако родитељи сумњају у могућност ове болести, саветује се да одмах потраже лекарску помоћ.
Иако Рејов синдром може негативно утицати на било који орган у телу, он је највише штетан за мозак и јетру. Ако се лечи одмах, постоји велика могућност да се особа опорави. Због тога је најбоље потражити стручну лекарску помоћ, јер лекари у болницама могу брзо реаговати на све здравствене проблеме који се могу јавити. Могу помоћи у смањењу отицања у мозгу, смањујући ризик од трајног оштећења мозга.
Етиологија
Етиологија и патогенеза болести нису у потпуности разјашњене. Претпоставља се да је реч о урођеном недостатку или смањеној количини ензима који учествују у уреагенези. Овај поремећај карактерише енцефалопатија, ослабљена функција јетре и хиперамонемија (повећан амонијак у крви). У 25-50% случајева то је смртни исход.
Симптоми
Симптоми Рејовог синдрома појављују се неколико дана након појаве грипа или варичеле. Пацијент има учестало и обилно повраћање које траје дуже од 12 сати. Грозница такође може бити симптом синдрома, али овај знак може бити симптом И вирусне болести у раном стадијуму.
У случају Реие-овог синдрома, повраћање и грозницу прате поремећаји повезани са дисфункцијом мозга (чудно понашање, делиријум, апатија, раздражљивост, поспаност). Ако пацијент брзо не добије помоћ, губитак свести може прерасти у конвулзију и кому.
Дијагноза
За дијагнозу Реиовог синдрома испитује се да ли постоји необјашњива дисфункција мозга (енцефалопатија), повраћање и дисфункција јетре код детета. Недавна вирусна инфекција и употреба аспирина сигурно подржавају дијагнозу.
Генерално, лабораторијске студије које откривају пораст нивоа јетрених ензима и амонијака и изразито смањење концетрације шећера у крви (хипогликемија) повећавају сигурност дијагнозе. Међутим, треба напоменути да и други метаболички поремећаји могу показати сличне симптоме.
Лечење
Нажалост, не постоји апсолутно ефикасно решење за лечење Реиовог синдрома. Прво, лечење има за циљ да смањи ефекте метаболичке дисфункције. Пацијенти с Реиовим синдромом хоспитализовани су у одјелу интензивне његе и под надзором како би се спријечило погоршање неуролошких и метаболичких стања.
Примарни циљ је управљање неравнотежама електролита и едемом мозга. Тешко је предвидјети који пацијенти могу бити погођени прогресивном болешћу, међутим, препоручљиво је користити неке лекове који имају тенденцију да смање ниво амонијака (супстанца за коју се зна да је један од узрока отицања мозга).
Поред тога, у неким случајевима прогресивног и тешко смиривог Реиеовог синдрома, хемодијализа се користи за уклањање токсина, за које се верује да су делом одговорни за отицање мозга.