ОВО НАЈВИШЕ СЛАБИ СРЦЕ - Кардиолог Др Сеферовић открива колики притисак треба да буде и шта изазива СРЧАНИ УДАР
Објаснио је и какав утицај имају кафа, енергетска пића и цигарете на сцре.
Слабост срце је једна од најраспрострањенијих здравствених проблема у нашем народу, а кардиоваскуларне болести су прве на списку узрочника смрти. Проф. др Петар Сеферовић, чувени кардиолог, се зато детаљно осврнуо на ову тему и открио шта разара срчани мишић, у разговору за РТС Ординацију.
Често чујемо да масноћа, слатко, алкохол никако нису добри за целокупно здравље орзанизма, али професор наглашава да је кључна умереност у свему, јер тада остаје врло мало простора за настанак проблема.
- Најважније је у свему бити умерен. Слабљење срца је веома велики клинички синдром, који настаје као последица срчаног обољевања, најчешће коронарних артерија. И то је оно што желимо да спречимо - започиње причу кардиолог.
ХОРОСКОП ЗА 11. МАЈ: Рак да се чува повреда, пред Водолијама ОДЛИЧАН дан, а ОВОМ ЗНАКУ се враћа бивша љубав
СЛАБОСТ, УМОР, БОЛ - Ова болест се јавља подмукло и без ЗНАКОВА УПОЗОРЕЊА, ево на шта да обратите пажњу
Исхрана има врло важну улогу.
- Годинама инсистирамо на лечењу повишеног крвног пристиска, што је веома повезано са исхраном. Лечење и контрола шечера у крви, холестерола, телесне тежине. Све је то повезано са начином исхране. Пилетина, ћуретина, риба, поврће и воће и питање је да ли ћемо преживети - кроз шалу говори др Сеферовић и додаје:
- Може и бифтек, и прасетина, и јагњетина, али једном недељно, осталим данима једите ове друге набројане намирнице. И ако можете да се утренират еда устанете са стола, а да нисте потпуно сити, ви сте побебили.
Иситче да није добро уносити велике количине засићених масних киселина.
- Нису добре превелике количине засућених масних киселина, нису добре велике количине црвеног меса, слаткиша, вина, јак алкохол, кратка пића и сл. Ако сте умерени, ништа од овога неће сметати вашем срцу.
Упозорава да уколико имамо у породиици прерану смрт због кардиоваскуларних проблема, морамо да појачамо опрезност и неке прегледе обавимо раније, генетика је од велке важности за оболевање срца.
- На повишени крви притисак посебно мора да се обрати пажња. Данас се фантастично лечи, ако је на време откривен. Немојте много досољавати храну, држите притисак у границама 140 са 90. Никада немојте чекати да пређе границу. И не мерите га сваки дан, добро је два пута недељно. Никако ујутру, тада је највећи. Најбоље је око подне, или око шест поподне -саветује.
Објаснио је и какав утицај имају кафа, енергетска пића и цигарете на сцре.
- Кафа је широко употребљаван напитак, ако попијете дневно две, три кафе није ништа страшно и не би требало да имате никакве последице. Енергетска пића садрже, такође, симпатикомиметске супстане који повећавају позорнот, снагу, пажњу. Ако попијете литар вина, није исто као часа, зато другачије пристисак рагује. Гледајте да се што ређе опијате. Заборавите да цигарете постоје, то је највећи отров који постији у савременој цивилизацији.
Неминовно је да емоције могу врло лако пореметити рад срце, посебно ако сте дуго изложени стресу.
- Здравље се дефинише као јединство физичког и психичког благостања. Врло је комплексно питање. Изузетно тешке и драматичне ситуације око здравља и живота ближњих, или одлучујуће пословне одлуке, могу довести и до фаталних последица. Знате причу да мајка може да оседи за ноћ када изгуби дете или да јој је срце препукло зато што је сазнала да јој је син умро на бојном пољу. Ради се о утицају катеколанима на наш срчани мишић. Убрзавају срчани рад, повећавају притисак и изазивају сужења артерија срца. Особа која је зложена тој ситуацији може да доживи инфаркт или изненадну смрт због аритмије.
Стрес јесте неизбежан у данашање време, али потребно је да научимо да га каналишемо на прави начин.
- Друга емоција је хронични негативни стрест за опстанак, репутацију, жељу да се напредује, доводи до повећања симпатичког тонуса који убрзава срчани рад и подиже крви притисак или проузрокује аритмије које су веома опасне. Срче је савршен орган, али ако се контракује у минути много више од 60 пута, његов век трајања је мањи, улази у вазу трошења.
Проф. др Сеферовић наглашава да је упостављање дијагнозе од предусног значаја за успешно лечење.
Срчана слабост је изузетно тешка болест. Особа која је има не може да обавља послове као пре, осећам малаксалост, лоше спавају, има отоке на ногама и стомаку. Честа је, није излечива, али се може држати под контролом, постављање дијагнозе је од највеће важности - закључио је каридолог.