ШТА СВЕ ТРЕБА ДА САДРЖИ ЗДРАВ ДОРУЧАК? Нутриционисти поделили идеалан рецепт за почетак дана!
Идеалан доручак за добро здравље и дуг живот
Често се каже да је доручак најважнији оброк у дану. Али шта чини најздравији доручак?
Коју храну или хранљиве материје треба да тражите да бисте подстакли своје тело? Да ли је доручак заиста толико важан? Доручак храни тело важним хранљивим материјама и даје енергију за почетак дана.
"Жена сме бити САВРЕМЕНА и ЛЕПА": Многи сматрају да се у ЦРКВУ не сме са ШМИНКОМ и БЕЗ МАРАМЕ, архимандрит коначно открива ИСТИНУ
ШТА ЋЕ ЖИТО НА СЛАВСКОМ СТОЛУ И НА ЗАДУШНИЦАМА? Отац Симеон открио све о овом старом обичају
Истраживања такође доказују важност јутарњег оброка. Једна анализа података из 2021. године од преко 30.000 људи открила је да су појединци који су прескочили доручак склонији уносу мање кључних хранљивих материја, укључујући влакна, витамине Ц, Д и А, витамине Б, калцијум, гвожђе и фосфор, пише Реал Симпле.
Још једно истраживање је показало да је прескакање доручка повезано са сметњама у циркадијалним ритмовима, као и са вишим нивоима шећера у крви након јела до краја дана код оних са дијабетесом.
Компоненте здравог доручка
У погледу тога од чега се заправо састоји добро заокружен доручак, постоји неколико кључних хранљивих састојака које треба тражити.
- Најздравији доручак се састоји од сложених угљених хидрата, протеина и масти здравих за срце како бисте били сити, дали енергију за почетак дана и одржавали тежину - каже регистровани дијететичар Асмита Батајо за Реал Симпле.
Сложени угљени хидрати
Иако се често омаловажавају, угљени хидрати су кључни за здрав доручак (и свеукупно уравнотежену исхрану). Међутим, важно је одабрати сложене угљене хидрате јер су богати влакнима, витаминима и минералима.
Редовно давање приоритета сложеним опцијама угљених хидрата као што су интегралне житарице, воће, поврће и махунарке у време доручка обезбедиће широк спектар хранљивих материја које побољшавају здравље, плус, њихова влакна нам помажу да дуже будемо сити захваљујући својој способности да регулишу шећер у крви.
Беланчевина
Протеини нису само неопходни за здрав ниво енергије и ситост, управо оно што тражимо од доручка, већ такође помажу у изградњи и одржавању скоро сваког ткива у телу. У идеалном случају, циљајте на витке протеине, који имају мање засићених масти и холестерола у исхрани како бисте подржали оптимално здравље срца. То може укључивати комаде меса или живине, јаја, рибу, орашасте плодове, семенке, млечне производе са ниским садржајем масти и махунарке.
Здраве масти
Здраве масти такође повећавају задовољство након јела, чинећи их савршеним за доручак. Здраве масти промовишу здравље ћелија, мозга, срца и метаболизма, истовремено обезбеђујући концентрисани извор енергије. Нису све врсте масти тако корисне као друге када су у питању њихове здравствене предности.
Од три главне врсте масти (засићене, транс и незасићене), бирајте изворе незасићених масти што је чешће могуће, позитивно утичу на здравље срца, док друге две врсте масти могу бити штетне за њега када се конзумирају у великим количинама.
Извори незасићених масти за срце су маслине, маслиново уље, авокадо, ораси, семенке и нека биљна уља попут шафранике и сунцокрета.