Шта треба да ЈЕДЕТЕ након прележане короне? Овако ћете убрзати ОПОРАВАК организма!
Није на одмет знати...
Ако сте прележали корону, или се тренутно борите с вирусом, две српске нутриционисткиње објасниле су шта би требало јести да би опоравак организма био бржи.
Правилна исхрана важна је и када смо здрави, а посебно је битна када се тело опоравља од било које инфекције. Постоје и намирнице које би требало избегавати јер нису од помоћи када је опоравак у питању.
Зашто вас ПРИВЛАЧЕ ЗАУЗЕТИ МУШКАРЦИ? Замке у које упадају многе ЖЕНЕ, немојте да вас ово ЗАВАРА
Чисти ЈЕТРУ за ТРИ ДАНА: Скувала је СМЕСУ од ДВА састојка, одмах осетила ОЛАКШАЊЕ, подстиче пробаву и циркулацију
"ОШАМАРИЛА САМ ГА И ОТИШЛА" На се*с су чекали месецима, а онда јој је у првој АКЦИЈИ рекао ОВО! (ВИДЕО)
- Правилна исхрана треба да буде уравнотежена, избалансирана са доста витамина и минерала. Акценат је на интегралним житарицама, уносу свежег воћа, посебно богатог витамином Ц и свежег поврћа. Извор протеина треба да нам буде из намирница као што су месо, риба и јаја. Важан је адекватан начин припреме намирница, како не бисмо умањили њихову дијететску биолошку вредност - рекла је нутриционисткиња Љиљана Путниковић из Клиничког центра Србије.
Нутриционисткиња Ана Тодоровић наводи да пацијентима који су прележали или имају ковид саветује здраве масноће, и објашњава зашто.
- Пацијентима обично препоручим да свакодневно буду заступљене здраве масти попут орашастих плодова, маслиновог уља, а не треба избегавати ни умерене количине путера, јер су то извори липосолубилних витамина који се боље користе у масној средини. Важна је и свежа цвекла, зелено поврће. Дневно је довољно око 600 грама свежег поврћа на дан - каже Ана Тодоровић.
- Доручак је важан јер су плућа угрожена, храну треба минимално термички обрађивати, узимати доста воћа, поврћа. Код пацијената са дијабетесом треба бити обазрив - рекла је др Путниковић.
Шта избегавати у исхрани?
- На првом месту то су пекарски производи, слаткиши, шећер уопште, брзу храну, па је потребно фокусирати се на домаћу исхрану - рекла је Ана Тодоровић.
- Дан може да се започне домаћим соком од ароније, у умереним количинама, који је одличан за имунитет, цеђеним лимуном уколико то нашем желуцу не смета. Избалансираним доручком који садржи интегрални хлеб, козије кисело млеко, кувано јаје и додатак свежег поврћа. Важан је и редован сан, благо излагање Сунцу - закључила је за РТС нутрициониста Ана Тодоровић из Дома здравља Савски венац.