СТРЕС ЈЕ МНОГО ОПАСНИЈИ НЕГО ШТО МИСЛИТЕ: Убрзава СТАРЕЊЕ организма и имуног система, а последица је РИЗИК ОД РАКА
Нова студија Универзитета из Јужне Калифорније дошла је до забрињавајућих резултата
Стрес у виду трауматских догађаја, напора на послу, свакодневних стресова и дискриминације, убрзава старење имунолошког система, потенцијално повећавајући ризик од рака, кардиоваскуларних болести и болести од инфекција као што је covid 19, открила је нова студија University оф Southern Цалифорниа.
ОДМАХ ПРОВЕРИТЕ ДЛАНОВЕ: Ако изгледају ОВАКО, ситуација је АЛАРМАНТНА и морате се јавити лекару
ОВО ПОВРЋЕ УГРОЖАВА ШТИТНУ ЖЛЕЗДУ: Ако већ имате проблем са њеним радом, КЛОНИТЕ ГА СЕ
МИЛИЦА КОН О БОРБИ СА РАКОМ: Прво су јој рекли да је МАСНО ТКИВО - ОД 7. ГОДИНЕ САМ НА ОНКОЛОГИЈИ
Стрес и старост ослабљују имунитет и изазивају имуносенсценцију
Истраживање, објављено овог јуна у "Процеедингс оф the Натионал Academy оф Сциенцес" (ПНАС), могло би да помогне да се објасне диспаритети у здрављу повезаном са старосном доби.
- Како се светска популација старијих повећава, схватање разлике у здрављу везаном за узраст је од суштинског значаја. Старосне промене у имунолошком систему играју кључну улогу у све лошијем здрављу, а ова студија помаже да се разјасне механизми укључени у убрзано старење имунитета - објаснио је аутор студије научник Ерик Клопак из геронтолошке школе УСЦ Леонард Дејвис.
Како људи старе, имуни систем природно почиње да опада, а то стање зове се имуносенсценција. Са поодмаклим годинама, имунолошки профил особе слаби и укључује превише истрошених белих крвних зрнаца који циркулишу, али и премало свежих белих крвних зрнаца спремних да преузму нове "освајаче", изазиваче болести.
Константни стрес узрокује старије имунолошке профиле
Имуно старење повезано је не само са развојем рака, већ и са кардиоваскуларним обољењима, повећаним ризиком од упале плућа, смањеном ефикасношћу вакцина и старењем система органа. Али, шта објашњава драстичне здравствене разлике код одраслих истог узраста? Истраживачи са јужнокалифорнијског Универзитета одлучили су да виде да ли би могли да открију везу између доживотне изложености стресу, познатог фактора који доприноси лошем здрављу, и опадања снаге имуног система. Они су испитивали огромне скупове података из Студије здравља и пензионисања Универзитета у Мичигену, националне лонгитудиналне студије о економском, здравственом, брачном, породичном статусу и јавним и приватним системима подршке старијих Американаца.
Како би израчунали изложеност различитим облицима друштвеног стреса, истраживачи су анализирали одговоре националног узорка од 5.744 одрасле особе старије од 50 година. Одговорили су на упитник осмишљен да процене искуства испитаника са друштвеним стресом, укључујући стресне животне догађаје, хронични стрес, свакодневни живот, дискриминацију итд.
Узорци крви учесника су затим анализирани кроз проточну цитометрију, лабораторијску технику која броји и класификује крвне ћелије док пролазе једна по једна у уском млазу испред ласера. Као што се очекивало, људи који су били више изложени стресу имали су старије имунолошке профиле, са нижим процентима белих крвних зрнаца, свежих бораца против болести и већим процентом истрошених.
Животни стил и друштвени стрес самњују производњу имуних ћелија
Неке изворе стреса је можда немогуће контролисати, али истраживачи кажу да решење ипак постоји. Т-ћелије, као критична компонента имунитета, сазревају у жлезди званој тимус, која се налази непосредно испред и изнад срца. Како људи старе, ткиво у њиховом тимусу се смањује и замењује се масним ткивом, што доводи до смањене производње имуних ћелија. Претходна истраживања показују да је овај процес убрзан факторима животног стила као што су лоша исхрана и недовољно физчке активности, који су у директној вези са друштвеним стресом.
- У овој студији, након статистичке анализе о лошој исхрани и мало активности, веза између стреса и убрзаног старења имунитета није била тако јака. Ово значи да људи који доживљавају више стреса обично имају лошије навике у исхрани и физичкој активности, делимично објашњавајући зашто код њих долази до бржег старења имунитета - оцењује аутор студије Ерик Клопак и додаје да промена исхране, односно прелазак са лоше на здравију, као и више физичке активности код старијих особа може да помогне у неутралисању старења имунитета повезаног са стресом.