Стручњаци УПОЗОРАВАЈУ: Ако вам отичу ОВА ТРИ МЕСТА на телу, можда се ради о симптомима ДИЈАБЕТЕСА
Сазнајте на шта је то потребно обратити посебну пажњу.
Отицање било ког дела тела сигурно није пријатно искуство. Може да буде последица ударца или чак прекомерног уноса соли у организам.
Стручњаци ипак кажу да, ако се појави на одређеним деловима тела, може да буде знак дијабетеса. Сазнајте на шта је то потребно обратити посебну пажњу...
ИЗЛЕЧИТЕ ИСПУЦАЛЕ ПЕТЕ ЗА САМО 10 ДАНА: Ставите ово у ЧАРАПУ када спавате и резултат ће вас одушевити
Деа Ђурђевић СМРШАЛА 30 КИЛОГРАМА захваљујући лекарској ДИЈЕТИ, ова НАМИРНИЦА строго ЗАБРАЊЕНА (ФОТО)
Овако се ПРАВИЛНО ПЕРУ ДРВЕНЕ ДАСКЕ ЗА СЕЧЕЊЕ: Прво поспете СО, а онда ОВА намирница прави магију! (ВИДЕО)
Обратите пажњу на руке, глежњеве и стопала
Овај симптом наравно не смете никад да игноришете, јер је то начин на који тело говори да нешто није у реду. Али, ако оток приметите на рукама, зглобовима и стопалима, може да се ради о симптому дијабетеса, према писању странице диабетес.цо.ук. такви отоци који су узроковани накупљањем tečnnosti у организму називају се едеми.
Шећерна болест (диабетес mellitus) означава групу метаболичких поремећаја чија је основна карактеристика хипергликемија, односно повећан ниво шећера у крви. Поремећен метаболизам глукозе настаје услед мањкавог деловања инсулина, а оно је последица поремећаја у излучивању инсулина, поремећаја његовог деловања или комбинације наведеног.
Оболели се, због прикривених симптома, у већини случајева јављају лекару када је већ касно. Болест пролази неприметно, а повишен шећер временом неповратно оштећује нерве и крвне судове и може довести до хипертензије, инфаркта срца, можданог удара, слепила, гангрене ноге, тешког оштећења бубрега, повећава склоност инфекцијама и смањује осећај бола.
Постоје и други узроци и натицања везаних за дијабетес
Лоша циркулација је најчешћи узрок, а везан за дијабетес, али није једини. Према писању Healthline.com, други фактори могу да буду гојазност, проблеми са срцем или бубрезима, ниским нивоима протеина и узимањем лекова. Венска инсуфицијенција је такође могући узрок, а ради се о стању када вене у ногама не дозвољавају крви да иде до срца. Свакако је потребно да разговарате с лекаром како бисте утврдили да ли је у питању дијабетес.
Постоје и ствари које можете сами да учините како бисте смањити натицање. Ногу или руку подигните у ваздух, носите спортске чарапе, вежбајте и смањите унос соли у организам. Важно је пити и пуно воде, узимати магнезијум и сваки сат устати и мало шетати, ако пуно времена проводите у лежећем или седећем положају.
Који су симптоми дијабетеса?
Често мокрење и жеђ: Просечна особа мокри између четири и седам пута у једном дану, међутим особе оболеле од дијабетеса мокре чешће. Под нормалним околностима наше тело реапсорбује глукозу како она пролази кроз бубреге, али када дијабетес проузрокује скок шећера у крви, вишак глукозе накупља се у крви. Бубрези морају појачано да раде како би успели да филтрирају и апсорбују тај вишак шећера, али ако не могу да прате тај темпо, вишак шећера се излучује путем мокраће. Зато се јавља повећана потреба за мокрењем.
Чешће мокрење доводи до дехидрације и веће потребе за течношћу. Логично, чешће конзумирање течности појачаће и потребу за мокрењем.
Нежељен губитак тежине: С обзиром на то да тело не добија довољно енергије из конзумиране хране, оно ће само почети да сагорева мишиће и масне наслаге како би компензовало тај недостатак. То значи да можете да смршате чак и ако имате уобичајене прехрамбене навике или не мењате своју количину телесне (не)активности.
Мучнина и порив за повећањем: Једном кад је тело приморано да троши масне наслаге, оно ствара кетоне који се скупљају у крви. Једном када њихова концентрација досегне опасан ниво, долази до могуће погубног стања кетоацидозе. Управо ови кетони могу да проузрокују осећај мучнине.
Сува уста и свраб коже: С обзиром на то да тело користи више течности за мокрење, то подразумева мање воде за остале органе и потребе тела. Дехидрација узрокује сувоћу уста, а сувоћа коже резултира сврабом.
Мућење вида: Промена у количини течности у телу може да доведе до отицања очију и тако проузрокује проблеме с видом, који се мути. Очи буквално мењају свој облик и губе способност изоштравања предмета.
Гљивичне инфекције: Гљивице се хране шећером, тј. глукозом. Ако је имате превише, гљивице ће буквално "полудети" за њом и неконтролисано се размножавати. Гљивичне упале су дуготрајне и тешке за победити, а најчешће се јављају између прстију и ножних прстију, испод дојки, те око полних органа