"ГРОЗНИЦА КРВАРЕЊА ИЗ ОЧИЈУ": Светска здравствена организација упозорава да СМРТОНОСНИ ВИРУС стиже у Европу, симтоми које изазива су ЈЕЗИВИ
Тренутно не постоји вакцина против ове болести
Појавио се вирус који је алармирао здравство широм Европе, Африке и Блиског истока. Страхује се да би могао постати велика претња јавном здрављу, а стручњаци предвиђају да би ускоро могао стићи и на британску обалау.
Након што је једног човека убила кримско-конго хеморагична грозница, која носи надимак "грозница крварења из очију" због свог застрашујућег симптома, Светска здравствена организација је алармантно упозорила на могућност њеног ширења.
ЛЕТО ДОНЕЛО СТОМАЧНИ ВИРУС: Најчешће кружи међу ОВОМ старосном групом - преноси се преко прљавих руку и неопраног воћа
Овај ВИРУС КОСИ ДЕЦУ ПО БЕОГРАДСКИМ ВРТИЋИМА! Напада руке, ноге и уста, а почиње ВИСОКОМ ТЕМПЕРАТУРОМ
Кримско-конго хеморагична грозница (CCHF) избила је у Ираку и Намибији, а било је случајева у Шпанији, као и смртних случајева забележених у Пакистану. Хитно здравствено упозорење је већ издато и у њему се грозница описује као тренутна највећа претња јавном здрављу и страхује се да ће зараза бити убрзана климатским променама.
Наиме, болест се шири се преко крпеља, а узрокована је наировирусом и према Светској здравственој организацији има високу стопу смртности - између 10 и 40 процената.
Прошле недеље, инзвори који су разговарали са Парламентарним одбором за науку, иновације и технологију открили су да је "велика вероватноћа" да би ускоро могло бити случајева у Великој Британији.
Ова болест је врло слична еболи, а како наводи УН, ово је седми пут у седам година да избија у афричкој земљи.
Влада земље распоредила је комитет за хитне случајеве како би покушала да обузда даље ширење. Већ је идентификовано 27 случајева, од којих су већина здравствени радници који су се заразили лечећи пацијента. Он је био осумњичен да има вирус када је први пут лечен на клиници 16. маја, а касније је пребачен у централну болницу, у главном граду земље, где је преминуо 18. маја - наводи се у саопштењу Министарства здравља.
Лабораторијски резултати су тек касније потврдили да је заражен вирусом који преноси крпељ.
Симптоми
Међу најчешћим симптомима вируса су главобоља, висока температура, бол у леђима и зглобовима, бол у стомаку и повраћање. Честе су и црвене очи, зацрвенело лице, болно грло и петехије (црвене мрље) на непцу. Такође може изазвати промене расположења и конфузију, као и поспаност. Затим, када узнапредује, наступа крварење, обично из носа или из сломљених капилара на очима и кожи.
Иако се преноси убодом крпеља, може се ширити међу људима путем телесних течности и крви или међу болничким пацијентима ако медицинска опрема није правилно стерилисана.
СЗО упозорава да су епидемије CCHP "претња јавним здравственим службама" и потенцијално резултирају епидемијама у болницама и здравственим установама.
СЗО је идентификовала CCHF među својих "девет приоритетних болести" које представљају највећи ризик по јавно здравље.
Тренутно не постоји вакцина за људе или животиње заражене болешћу.
Случајеви оболелих у Европи
У Европи, конкретно у Великој Британији, регистрована су два случаја - 2012. и 2014. године, код особа које су дошле из Авганистана и Бугарске. Прошле године у марту, регистрован је још један случај након што је држављанка Британије допутовала из Централне Азије.
Према подаци СЗО, од овог вируса годишње оболи око 10.000 људи, а ризик за ширење пандемије процењује се на три милиона - prenosi "Dailymail".
Упозоравају се сви грађани који планирају да путују у било који део Африке или Азије да подигну ниво пажње.