СТРУЧЊАЦИ ЗАБРИНУТИ: Већ су видљиве озбиљне ПОСЛЕДИЦЕ самоизолације на ПСИХУ!
Обратите пажњу.
Самоизолација због корона вируса лоше утиче на ментално здравље, а последице се већ примећују, тврде научници.
Водич специјалисте психијатрије: Људи који се ОВАКО понашају у ИЗОЛАЦИЈИ, најлакше је ПОДНОСЕ
ДР ДРАГАН ЈОВАНОВ ЗА СД ОТКРИВА: Како да се заштитимо од вируса уз помоћ савремене фитомедицине
НЕМАЧКИ ПСИХИЈАТАР ОТКРИВА: Самоизолација може довести до ПСИХИЧКИХ ПОРЕМЕЋАЈА чак и код здравих особа!
- Било је очекивано, али вест је ипак многе дубоко разочарала, каже Линда Баулд, професорка јавног здравства на Универзитету у Единбургу, након што је у четвртак објављено да се у Великој Британији карантин продужава за три недеље.
- Последице се гомилају, а недавна истраживања показала су забрињавајући пораст анксиозности и депресије међу популацијом.
Констатација важи за све земље у којима се спроводи ова драстична мера, које ово модерно друштво већ деценијама не памти. У Француској је група истраживача, која укључује и Високу школу за истраживање јавног здравља, покренула лонгитудиналну студију на панелу од хиљаду људи под називом ЦоЦонел (корона вирус и карантин). Спровела ју је фирма за истраживање јавног мишљења Ифоп.
На крају другог таласа продужења карантина, проглашене 8. априла и пре најаве једномесечног продужења изолације која је у Француској на снази од 17. марта укупно 37 посто испитаних показивало је знакове психолошког стреса.
Није било већих разлика у односу на резултате након првог таласа који су објављени у марту.
- У поређењу с најновијим подацима прикупљеним међу општом популацијом у 2017. години упућује на погоршање менталног здравља и током периода карантина. Ако се ова ситуација настави и у наредних неколико недеља, могло би да доведе до појаве тешких психијатријских обољења и порасту потребе за психијатријским лечењем након укидања карантина, на што се морамо припремити - упозоравају научници.
Озбиљан утицај на ментално здравље
Исте бриге муче и стручњаке у Сједињеним Државама, где више од трећине Американаца (36 посто) каже да корона вирус озбиљно утиче на њихово ментално здравље, стоји у писму Америчког удружења психијатара (АПА) упућеном члановима Конгреса 13. априла.
Упозоравајући на то да би у наредном периоду могло бити још више Американаца којима ће бити потребна психолошка и психијатријска помоћ, АПА позива на улагања намењена хитним случајевима, али и на улагања у "периоду опоравка". Притом се мисли на телеконсултације и приступ лечењу свим грађанима.
"Позив на акцију", покренут у Великој Британији, у четвртак 16. априла у часопису Ланцет Psychiatry потписала су 24 стручњака. Исти је дан најављена је мера продужења карантина у тој држави.
Конкретно, лекари позивају на појачан надзор психосоматских последица епидемије.
- Повећана друштвена изолација, усамљеност, забринутост за здравље, стрес и економски пад предуслови су за лоше ментално здравље појединца. Проблем је превелики да бисмо га занемарили - написао је један од потписника, Rory O'Connor са Универзитета у Гласгову.
- Лекари већ пимећују утицај изолације на досадашњим, али и на новим пацијентима - истиче професор Антоине Пелисоло, шеф психијатријске службе у болници Хенри-Мондор у Паризу.
Он додаје да ће бити и осталих компликација, попут психосоцијалних последица кризе која ће уследити.
Халуцинације
Управо ће приступ професионалној помоћи бити један од главних изазова за излазак из кризе. С обзиром на предрасуде, не желимо да се особе с менталним поремећајима у јавности препознају као "лудаци".
- Дестигматизација је пресудна. Доказана је повезаност између присилне изолације и халуцинација, али мора постојати могућност да поразговарамо и о таквим табу темама. Када појединац осећа срчане тегобе, нормално је да се обрати кардиологу. На исти начин се неко, у случају психичких потешкоћа треба јавити психијатру - сматра Ане Giersch са одељења за когнитивну неуропсихологију на истраживачком Институту Инсерм при Универзитету у Страсбуру.
Синдикат француских психијатара (СПФ) сматра да свако треба да има једноставан приступ психијатру. СПФ је још 23. марта затражио да се обезбеде потребна средства намењена превенцији и наставку лечења.
-Ова криза може бити прилика да покушамо да установимо како се с овим проблемом можемо једноставније носити, а да пацијенти притом не чекају месецима на разговор с психијатром - каже председник СПФ-а Маурице Бенсоусан.
Синдикат већ покушава да успостави чвршћу везу с лекарима примарне здравствене заштите, те с њима развити бољу сарадњу да бисмо се што успешније носили с новим изазовима и да бисмо се припремили за период после корона вируса.
Чланови сматрају да треба проширити поруку професора Пелисола која гласи:
- Ова ситуација може утицати на свакога и то је нормално. А притом се свима којима је потребно мора и може помоћи.