СВЕТСКА ЗДРАВСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЈА УПОЗОРАВА: Туберкулоза у СНАЖНОМ ПОРАСТУ након година опадања, а ОВО су симптоми
Након година пада броја случајева болести, туберкулоза је у снажном порасту усмртивши процењених 1,6 милиона људи у 2021., што је раст од 14 одсто у две године, показали су нови подаци Светске здравствене организације (СЗО).
Подаци Светске здравствене организације (СЗО) показују да је туберкулоза прошле године у свету однела 1,6 милиона живота.
То је пораст у односу на 2020, када је од ове болести преминуло 1,5, и у поређењу са 2019, када је ТБЦ била фатална за 1,4 милиона људи на планети.
Процењује се да је прошле године од туберкулозе оболело 10,6 милиона људи, односно 4,5 одсто више у односу на 2020. годину.
СЗО верује да је пандемија вируса корона један од главних криваца за поновни раст броја случајева туберкулозе јер је имала изражени негативан утицај на приступ дијагностици и лечењу.
Нова ФОТКА ЈЕЛЕНЕ ЂОКОВИЋ привукла ВЕЛИКУ ПАЖЊУ: Показала како добија ЕНЕРГИЈУ и јача имунитет (ФОТО)
ОРГАНИЗАМ ПУН ОТРОВА: Ови СИМПТОМИ указују на то да је ОРГАНИЗМУ ХИТНО потребна детоксикација!
Већина процењеног повећања смрти од туберкулозе догађа се у четири земље: Индији, Индонезији, Мјанмару и Филипинима.
У извештају се наводи да је могуће да ће туберкулоза „још једном бити водећи узрок смрти у целом свету од неког инфективног агенса, замењујући covid-19“.
Мел Спигелман, председник непрофитног удружења „ТБ Alliance“, рекао је прошлог недеље за АФП да се то већ догодило, упоређујући годишњу стопу смртности од туберкулозе са посљедњим бројкама ковида-19.
„Ово је први пут у много година да је пријављено повећање броја људи оболелих од туберкулозе и туберкулозе отпорне на лекове“, навео је СЗО.
Стопа инциденције, нових случајева на 100.000 људи годишње, повећана је за 3,6 одсто између 2020. и 2021., након пада за око два одсто годишње у последњих 20 година.
Главни закључак овог извештаја је да пандемија ковида-19 и даље има штетни утицај на приступ дијагностици и лечењу туберкулозе и терет који представља та болест.
Напредак постигнут у годинама до 2019. је успорен, заустављен или преокренут.
„Приоритет је поновно обезбедити приступ и пружање основних услуга оболелима од туберкулозе, тако да се ниво откривања случајева туберкулозе и лечења могу вратити бар на ниво из 2019.“, каже се у извештају.
У осам земаља је више од две трећине укупног броја случајева оболелих од туберкулозе у свету: Индија, Индонезија, Кина, Филипини, Пакистан, Нигерија, Бангладеш и Демократска Република Конго.
Шта је туберкулоза и који су њени симптоми?
Туберкулоза је заразна, епидемијска болест коју изазива бактерија Mycobacterium туберцулосис.
Изазивача туберкулозе је 24. марта 1882. године открио немачки лекар и микробиолог Роберт Кох па се зато овај бацил назива још и Кохов бацил. 1905. године Роберт Кох је добио Нобелову награду за ово откриће. СЗО је 24. март прогласила за Светски дан борбе против туберкулозе.
Болест је углавном локализована у плућима, али може захватити и друге органе и тада је реч о ванплућној туберкулози која најчеће захвата: плућну марамицу, лимнфне жлезде, кожу, мозак, мождане опне, бубреге, црева, очи, кости, итд.
Посебно тежак облик болести је милијарна туберкулоза. Тада се бактерије шире крвотоком из плућа и захватају и друге органе. Овај облик болести је један од најтежих, а смртност износи око 30 одсто чак и када се лечи.
Смртоносни облик посебно код невакцинисане дечје поулације је и туберкулозни менингитис. Није искорењена ни коштано-зглобна туберкулоза.
Зараза не значи и болест, а само код 10% оних који се инфицирају, развија се и болест- активна туберкулоза. Да ли ће до заражавања и обољевања доћи, зависи с једне стране од самог узрочника (његове заразности), а с друге стране, од отпорности организма који долази у контакт с бацилом.
Најчешћи симптоми туберкулозе су сасвим неспецифични и могу дуго да буду минимално изражени, па се пацијенти и не јављају лекару. Зато је ово врло подмукла болест.
Најчешћи симптоми су: малаксалост, губитак апетита и мршављење, појачано ноћно знојење, повишена температура, уз кашаљ који је најчешће сув и упоран, а ређе праћен искашљавањем слузи, гноја или крви.
Отежано дисање може бити присутно ако је болест узнапредовала, а болови у грудима се јављају уколико је захваћена плућна марамица. Ако су захваћени други органи, болест се манифестује тегобама везаним за њих.
Препорука је да се код свих особа које кашљу дуже од три недеље уради рендгенски снимак плућа да би се искључила туберкулоза или нека друга плућна болест. Искашљавање крви је често разлог који пацијента одведе лекару.
Фактори ризика за настанак туберкулозе су било која имунокомпромитујућа стања, неухрањеност, конзумирање цигарета, злоупотреба алкохола и/или наркотика, ХИВ инфекција. Такође, од туберкулозе најчешће оболевају социјално угрожене категорије становништва, затвореници и особе које живе у заједници са туберкулозним болесником.