СВРАБ, ЦРВЕНИЛО, СУВОЋА ОКА - ЖЕНЕ НАЈУГРОЖЕНИЈЕ! Проблеми с ВИДОМ могу указивати на ОВО СТАЊЕ!
Ко би рекао...
Синдром сувог ока је чест проблем жена у менопаузи. Полни хормони делују на цело тело, па и на очи, које некада могу бити непријатно суве и уморне. Стање може да буде праћено и сврабом и црвенилом ока, најчешће је безазлено и лако се лечи, али некада може бити упозорење и на озбиљније здравствене проблеме.
Омиљена српска храна - СПАС ЗА СРЦЕ! Ових 7 намирница смањују холестерол и упале, а сви их воле!
Милутин Мркоњић је ОПЕРИСАО СРЧАНЕ ЗАЛИСКЕ, а ево КАКО да препознате КЉУЧНЕ симптоме овог обољења!
ДНЕВНИ ХОРОСКОП: Близанци ће данас добити све што пожеле од партнера, Шкорпије у финансијском РИЗИКУ!
Синдром сувог ока и менопауза
Менопауза доноси у животу жене многе промене, то је животна степеница коју прате хормонске промене и расте ризик од појаве неких стања, као што су на пример суве очи. Како ће те промене и стања утицати на жену, нико не може са сигурношћу да каже. Неке жене испољавају симптоме које могу у битној мери нарушити квалитет живота, поједине осете неке од проблема, а неке жене скоро и не осете било какве тегобе.
Пад естрогена који је пратилац менопаузе, уме да се испољи кроз метаболичке промене, губитак килограма или гојење, кардиоваскуларне и промене на костима. Могу се јавити и поремећаји на нивоу централног нервног система, сексуалне дисфункције, урогенитални проблеми.
Синдром сувог ока може изазвати слабији вид
Хормонске промене се испољавају и путем сувих очију непријатног стања које може негативно утицати на здравље очију, изазвати физичку нелагодност и дестабилизовати сузни филм, све на крају може условити и појавом слабијег вида. Суво око, је стање које зависи од комбинације мноштва фактора. Нека истраживања кажу да је појава синдрома сувог ока, чешћа код жена у менопаузи.
Шта све може да изазове синдром сувог ока?
Полни хормони утичу на главне механизме који одржавају очну површину ока стабилном. Ови хормони делују на производњу суза и одржавање епителних ћелија рожњаче, као и на функционисање нерава иза рожњаче и имунолошког стања ока. На појаву сувог ока утичу и нека друга стања , али и болести тироидне жлезде, дијабетес, Паркинсонова болест, редовна употреба антихистаминика. Фину структуру ока некада може да наруши ласерска хирургија ока или старење.
Замућен вид, свраб ока, пецкање
Суво око изазива промене у структури суза и лезија на површини рожњаче, што све може резултирати симптомима као што су визуелна нелагодност, замућен вид, бол, осећај пецкања и свраба. Могућа је и појава црвенила, осетљивости на светлост и умора у пределу очију.
Лекови
Симптоми сувог ока могу имати штетне ефекте на укупан квалитет живота особе, можда неће моћи да читате или гледате неки филм до краја. Добра вест је да су третмани овог стања лако доступни. Лекови се могу набавити на рецепт и без рецепта, а могући су и алтернативни третмани. Већина доктора, почеће терапију са мање агресивним лековима или средствима која могу бити од помоћи. Преписаће вам можда неке капи за влажење ока, или серумске сузе, које опонашају природне сузе. Могуће су и нуспојаве, ако се не придржавате упутства. Савет је да проверите рок трајања капи и да их користите у тачно прописаној дози.
Примена оралних антибиотика, један је од начина за смањење отока око очних капака, који може да омета процес стварања суза. Неки стручњаци разматрају могућност употребе хормонске терапије, за третман сувог ока, који се може довести у везу са менопаузом. Сматра се, ипак, да још нема довољно истраживања, која би могла потврдити или негирати, корист од хормонске терапије.
Алетранативе методе третмана сувог ока
Употеба топлих и влажних облога на очима неки су од најпознатијих метода кућног лечења синдрома сувог ока. Неком помажу биљни суплементи, јога, акупунктура, употреба тамних наочари, витамин Д. Савет је да, нарочито током зиме, избегавате суве и задимљене просторије. Стручњаци напомињу и да је очни лекар једини је који може да дијагностикује синдром сувог ока и препише праву терапију, како би се у неким озбиљнијим случајевима спречиле инфекције и проблеми са видом.
Превентива сувог ока
Најбољи лек је добра превентива. Стручњаци саветују да пијете довољно воде, редовно спавате, користите капи за очи, омега 3 масти. Заштитите се од иританата као што су прашина, постарајте се да просторије у којима боравите имају довољно влаге.