ТЛО У СРБИЈИ СЕ НЕ СМИРУЈЕ! Четири златна правила у случају земљотреса – како да се ЗАШТИТИТЕ
Ових дана сведоци смо бројних земљотреса како у Србији тако и у региону
У последње време сведоци смо све учесталијих разорних земљотреса који погађају наш регион, а подрхтавање тла могло се осетити и у Србији.
Гледајући слике разорних земљотреса из суседства, а осврћући се и на чињеницу да је Балкан склон сеизмичким активностима, грађани Србије стрепе да би таква ситуација могла задесити и нашу земљу.
Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије упозорава да у случају земљотреса важе четири правила.
ДОКТОР УПОЗОРАВА! ОВЕ АКТИВНОСТИ утичу на сексуалност и НЕОПХОДНЕ су за очување здравља!
Започните дан шољом овог напитка и ЗАБОРАВИТЕ НА ВИРУСЕ: Јутарњи еликсир за јак имунитет! (РЕЦЕПТ)
ТАЈНА ПУТИНОВЕ ВИТАЛНОСТИ: Снагу дугује 1 НАМИРНИЦИ, а само ОВОМ СЛАТКИШУ не може да одоли
Најјачи земљотрес у Србији догодио се у Лазаревцу 1922. године и био је магнитуде 6 степени по Рихтеру. Последњи већи земљотрес који памтимо и који је, као и претходни, за собом оставио велика разарања догодио се 2010. године, у околини Краљева и био је јачине 5,5 степени.
У случају земљотреса, где год да се налазите најбитније је да знате четири ствари: без панике, не покушавајте да бежите, спустите се на под, склупчајте се и заштите главу, али и будите спремни да може уследити још јачи земљотрес.
У водичу Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије пре свега објашњено је да насупрот распрострањеном уверењу да су земљотреси ретка појава, дешавају се врло често.
"Останите мирни и присебни и не дозволите да вас обузме паника. Будите свесни да су неки земљотреси само почетни потреси и да убрзо може уследити следећи, јачи потрес", наведно је из Сектора и истакнуто следеће, применљиво у свим ситуацијама:
- Не паничите!
- Не покушавајте да бежите.
- Спустите се на под.
- Склупчајте и заштитите главу.
- Нађите заклон на безбедним местима у кући као што су: довратници, носећи зидови, место испод стола, чврстог намештаја и останите тамо док траје потрес, или покријте своје лице и главу рукама и склоните се у угао унутрашњих зидова посторије.
- Удаљите се од стакла, прозора, спољних зидова и врата, и било чега што може да падне, попут лустера или полица.
Опасности
У току и после земљотреса опасност вреба од апарата, намештаја, гасова, инсталација, хемијских средстава. Како бисте били сигурни у своју и безбедност најближих у случају ванредних ситуација, прочитајте упутства објављена на Интернет порталу Министарства унутрашњих послова Србије.