У 80 ОДСТО УЗОРАКА ЉУДСКЕ КРВИ НАЛАЗИ СЕ ПЛАСТИКА! Докторка открила за кога је НАЈОПАСНИЈА
Докторка открива да ли можемо да спречимо унос честица у организам и како пластика утиче на здравље.
Холандски научници су први открили честице микропластике у људској крви. У чак 80 одсто узорака крви налазе се честице пластике. То је показала студија која је урађена у Амстердаму, а порекло пластике у људском организму је из пластичних флаша и амбалаже у којој се налази храна.
ЗРАЧИ САМОПУЗДАЊЕМ: Роналдова вереница у изазовном БИКИНИЈУ мало након ПОРОЂАЈА - Овако изгледа РЕАЛНО ТЕЛО новопечене мајке
Ујед ОВОГ ИНСЕКТА може да ИЗАЗОВЕ ОЗБИЉНУ алергијску РЕАКЦИЈУ: Лекар УПОЗОРИО у овом случају ОДМАХ РЕАГУЈТЕ
Како пластика у крви утиче на здравље и како да смањимо концентрацију, да ли уопште можемо, открила је у "Јутру" на Првој професорка др Светлана Станишић.
"Ова истраживања су релативно нова, тек последњих пар година објављује се велики број истраживања на ову тему. Постоје две ствари, једна за коју смо и раније знали, а то је да се из пластике ослобађају разне хемијске материје и оне нису само последица пластичног материјала, него и тих силних адитива. Индустрија налази неке алтернативне материје које су врло често сродне овима, па поново утврдимо да имају лош утицај на здравље. Ове материје које се ослобађају, углавном мењају хормонски баланс у телу и посебно су опасне за децу, јер имају мању телесну масу", рекла је докторка и додала:
"Има још једна ствар која је посебно актуелна, то је да микропластика, дакле ситне честице пластике и нанопластика, да се заправо добијају распадањем пластике и животне средине и доспева до нас и акумулира се у телу. Ово не треба да буде изненађујуће, јер је у неким експериментима који су рађени на људима, утврђено да се микропластика налази у постељици", објаснила је др Станишић.
Шта да избегавамо?
"Топле ствари, топле течности из пластичне амбалаже треба избегавати. Повећана је температура тих материја. Осим тога, када пијемо воду из пластичне амбалаже, која се сматра најбезбеднијом, такође уносимо честице микропластике. Сваки пут кад одврнете затварач, заправо долази до одламања. У свим узорцима флаширане воде пронађене су честице микропластике. Процењује се да деца дневно поједу око 500 комадића микропластике, одрасли по 800", рекла је докторка.
Др Станишић истиче да је још увек тешко проверити да ли у крви имате пластику.
"То су доста сложене анализе, зато се објављују у научним истраживањима. Није лако утврдити колико их имамо. Оно што се показало, јесте да утичу на имунолошки систем, а сада се испитује колико могу да утичу на стварање тромба. Оне се лепе за протеине у крви, лепе се за еритроците, тако да и то може бити проблем", рекла је докторка.
Не филтрирајте воду
Докторка је објаснила да пије воду из чесме, јер се уверила да анализа филтриране воде није дала задовољавајуће резултате.
"Трудим се да користим стаклену флашу. Оно што можете да приметите, јесте и да је укус другачији када пијете из стаклене амбалаже. Најчешће користим воду са чесме. Могу да објасним свој случај. Живимо у Београду, а у Београду је доста добра вода са чесме. Покушала сам да користим филтере, али ту постоје два проблема. Један је да филтрирана вода нема довољно минерала, због чега се не задржава у организму и нисте хидрирани. Носила сам ту воду на анализу, она је попут дестиловане, а дестиловану није добро пити. Требају вам минерали", рекла је докторка и додала:
"Други проблем је да се акумулирају бактерије. Носила сам на анализу, а сваки пут кад сам однела, било је 6 до 10 пута више бактерија. Оне се у тим цревима размножавају. Иако нису патогене, нисам желела да пијем бактерије", истакла је она.
БОНУС ВИДЕО: Водитељка јутарњег програма РТС-а се скинула у врели бикини
БОНУС ВИДЕО: ГУДЕЉ ЋЕ ПОБЕСНЕТИ: Анастасија ухваћена на улици са Војажом