У УЖИЦУ 2 ОСОБЕ ПРЕМИНУЛЕ ЗБОГ УБОДА СТРШЉЕНА - Овај ДЕО тела бирају најчешће, а убод боли као да вас је УДАРИО КАМЕН
Најбитније при убоду стршљена је одмах потражити лекарску помоћ.
За само неколико дана у ужичком селу Гостиница и златиборском селу Љубиш два мушкарца су преминула услед убода стршљена.
Убод стршљена може бити изузетно болан и непријатан искуство, готово попут ударца камена. Стршљени су познати по свом агресивном понашању када се осећају угрожени, а њихов убод може изазвати значајне реакције код људи, нарочито код оних који су алергични.
Бол и симптоми убода
Када вас стршљен убоде, бол може бити интензиван и оштар, често описан као ударац каменом. Након што вас стршљен убоде, подручје око убода може постати црвено, отечено и болно. У неким случајевима, бол се може проширити на оближња подручја, а симптоми попут свраб, горење и затезање могу се јавити. Понекад се може јавити и осећај умора, главобоља или чак мучнина.
Реакције на убод
Реакције на убод стршљена могу варирати од особе до особе:
Благе реакције: У већини случајева, људи ће искусити локалну реакцију са отицањем, црвенилом и болом на месту убода. Ови симптоми обично пролазе сами од себе за неколико дана.
Умерене реакције: Понекад може доћи до интензивнијег отока, проширеног црвенила и веће боли, која може трајати неколико дана. У неким случајевима, могуће је развити и локализоване благе алергијске реакције, као што су осип или свраб.
Тешке реакције: Код неких људи, нарочито оних са алергијама на убоде инсеката, могу се јавити озбиљне реакције као што су анафилактички шок. Ови симптоми укључују отежано дисање, отицање лица и грла, вртоглавицу и убрзан пулс. Ово стање је хитно и захтева тренутну медицинску помоћ.
Алергијске реакције
Алергијске реакције на убод стршљена могу бити озбиљне и потенцијално опасне. Ако сте склони алергијама, препоручује се да се одмах обратите лекару ако приметите знакове озбиљне алергијске реакције. Такође, особе које су већ имале теже реакције на убоде инсеката треба да се посаветују са својим лекаром о могућим превентивним мерама.
Који део тела најчешће уједају и ког месеца
Стршљени најчешће уједају у области које су лако доступне, као што су руке, ноге и лице. Већи део њихових убода се јавља у летњим месецима, када су стршљени најактивнији и често се налазе у близини хране, пића или на отвореном. Посебно су активни током топлих месеци од јуна до августа.
Превентивне мере и прва помоћ
Да бисте избегли убоде стршљена, избегавајте њихов природни хабитат, као што су гнезда у дрвећу или таванима. Ако се нађете у близини стршљена, останите мирни и полако се удаљите. Ако дође до убода, одмах предузмите мере прве помоћи: оперите подручје водом и сапуном, ставите хладан облог да бисте смањили оток и бол, и пратите симптоме. Ако се јаве озбиљни симптоми или алергијска реакција, потражите хитну медицинску помоћ.