ОПАСНИЈИ СУ ОД ЗМИЈА! Жена из Чачка преминула ВЕЛИКОМ БРЗИНОМ од УЈЕДА СТРШЉЕНА, а овако се пружа ПРВА помоћ - ово морате да знате
Село у којем је несрећна жена живела са супругом и сином од Чачка је удаљено нешто мање од 20 километара
Убод стршљена може да буде веома опасан уколико је особа алергична на ујед осе или пчеле, па самим тим и стршљена.
Педесетседмогодишња жена из околине Чачка преминула је од последица уједа стршљена.
Она је почела да се гуши буквално истог тренутка када је инсект убо, а према речима родбине, издахнула је на путу за чачанску болницу.
"СРПСКИ ТАЈЛАНД" - целодневни ужитак од 300 ДИНАРА на ЕГЗОТИЧНОМ ОСТРВУ! Од лепоте песка, воде и природе ДОСЛОВНО СТАЈЕ ДАХ
Рођени сте под СРЕЋНОМ ЗВЕЗДОМ! Ово је најређи знак хороскопа који краси посебност и интелигенција
Убод стршљена је врло болан, но у већини случаја није кобан како неки мисле. Углавном се све заврши благим отоком који траје неколико дана. Међутим, убод стршљена понекад може изазвати анафилактички шок, односно алергијске реакције на отров, а тада је читава ствар много опаснија. Многи упоређују ујед овог инсекта са уједом појединих змија.
Убод стршљена углавном изазива отеклине, црвенила и осећаја свраба на оштећеном делу коже. Мали убод може проћи већ за пола сата или сат времена, али ако је особа посебно осетљива на његов отров, може отећи читава рука, нога или други део тела на којему се налази убод.
Како бисте спречили ширење отрова у телу, убодени део тела држите повишено у односу на труп, саветује портал Крениздраво.ртл.хр.
Ако је жаока остала у кожи, покушајте га истиснути неким равним ножем. Немојте користити пинцету јер се њоме најчешће само отров додатно истиснете у тело, а жаока остане дубље у кожи.
Посебно су опасни убоди на пределу грла и врата јер отеклина може узроковати отежано дисање или чак гушење, због чега је повређену особу потребно одмах одвести у хитну.
Убоди отровних инсеката попут стршљена посебно су опасни за особе склоне алергијским реакцијама. Оне могу пасти у анафилактички шок.
Убод стршљена може довести до анафилактичког шока који долази из неколико разлога:
- Због тога што је особа алергична на угриз инсекта,
- Због тога што је убод на незгодном месту где оток изазива гушење,
- Ако је особу у протеклих неколико недеља већ угризао стршљен или оса, имунолошки систем је постао преосјетљив на алерген и у случају поновног убода долази до анафилактичке реакције организма.
Потребно је нагласити да у случају анафилактичког шока треба одмах позвати хитну помоћ како би се спровела антишок терапија. Ту терапију могу извести само професионалци који праћењем симптома одређују дозе адреналина, антихистаминика и кортикостероида, како би неутрализовали алергијску реакцију.
Добар савет за убод стршљена и других инсеката
Један искусни пчелар каже да оток и бол који настају због угриза пчеле, осе или стршљена, можете ублажити и помоћу таблете аспирина или андола. Потребно је једну таблету растопити и прислонити на место убода, држати једну минуту, а затим склонити. То је потребно учинити одмах након убода и тако ћете смањити оток и ублажити бол и свраб, преноси 100посто.јутарњи.хр.
Ако сте вас убоде стршљена или неки други инсект, немојте паничити. У случају алергијске реакције битно је одмах посетити лекара.