УМОР, ПЕЦКАЊЕ, ОСЕТЉИВОСТ: Осећате ове и сличне тегобе на ОЧИМА? Хитно су вам потребне НАОЧАРЕ! Ево како да их ПРАВИЛНО ИЗАБЕРЕТЕ
Иако је увек боље спречити него лечити, овим методама можемо ублажити симптоме "компјутерског вида"
Живот у Србији и свету се сваког дана за по милисекунду убрзава. Пратећи најсавременија технолошка достигнућа која су, хтели то или не, у нашој свакодневници оно што највише страда јесте наше здравље.
Превеликом изложеношћу екранима или било којом другом врстом УВ зрака, наш вид драстчно слаби, а често то приметимо тек када за "исправку" буде касно.
ГОГИН ЖИВОТ ЖИВИ СВАКА ДРУГА ЖЕНА У СРБИЈИ: Исповест даме коју живот није мазио - ОВО је њена порука за све младе МАМЕ!
ОПАСНО ЈЕ, А НИСМО НИ СВЕСНЕ: Изливање ноктију може изазвати озбиљне проблеме у организму - чак и КАРЦИНОМ
Због тога је веома важно да "огледало наше душе" заштитимо на прави начин, пре него што до последица дође.
Зато смо у помоћ позвали Гордану Платишу, власницу једне од најистакнутјих оптичарских кућа у Србији - Цаса dell Ottica. Гордана нас је стручно посаветовала о најделотворнијим техникама, али и производима уз помоћ којих наше очи неће трпети превелики притисак.
- Савремени токови живота и развој технологије довели су до тога да неретко већина нас проводи бар неколико сати испред екрана (компјутер, лап топ, мобилни телефон). Од почетка Ковид пандемије време боравка и рада испред екрана се драстично повећало, било природом посла или забаве - онлајн сатанака, онлајн учења, студирања, игрице...
- Међутим, сви заборављају колико је зрачење екрана опасно за наше очи. Дигитални ектани, лед светла, флуоресцентно светло, плаво светло, је свуда око нас. Свакодневна изложеност већим количинама плаве светлости може негативно утицати на ваше очи, али и целокупни организам.
- Симптоми компјутерског вида су:
- замор ока, сувоћа,
- пецкање,
- гербуцкање,
- замућен вид,
- осетљивост на јако осветљење,
- промене у перцепцији боје,
- осећај треперења,
- осећај тежине капака,
- као и општи симптоми попут честих главобоља, болови у врату, раменима, леђима, замор, поспаност.
Све ово доводи до лошијег квалитета рада, брзо се губи фокус јер вам се очи замарају, такође то може довести до смањене продуктивности.
Познавањем могућих последица интензивног коришћења компјутера, као и начина њихове превенције, можете допринети безбеднијој примени компјутера у свакодневном животу и раду.
Управо због свих сметњи до којих може да доведе често и дуготрајно гледање у екран направљена су стакла која спречавају продор штетних плавих зрака у ваше око, штите здравље ваших очију, садрже филтер против умарања очију што може продужити рад на рачунару и значајно смањити непријатне симптоме.
- Контактна сочива јесу безбедна уколико правилно рукујемо с њима, али треба имати у виду када дуго гледамо у екран, учесталост трептаја се смањује, редукује се сузни филм који штити око и на коме сочива пливају, и самим тим, поред осталих сметњи о којима смо говорили.
- Код оних који носе контакна сочива су израженије сметње попут сувоће ока или замућења вида услед неадекватног кретања сочива на сузном филму. Обзиром да не постоје контактна сочива која могу заштитити од заблештивања и титрања на екрану, препорука је током рада на рачунару ношење преко сочива наочара без доптрије са заштитиним стаклима.
- Током сунчаних дана до наших очију доспевају штетни УВА и УВБ зраци. Међутим, не будите преварени облачним временом, сунчеви зраци продиру кроз облаке у току свих годишњих доба тако да је употреба наочара за сунце препоручена током целе године. Касна зима и почетак пролећа су периоди када су скијаши највише изложени УВ зрачењу. Заштита од зимског УВ зрачења је кључна за здравља ока.
- Дуготрајно излагање УВ зрацима може имати трајне последице као што су развијање:
- катаракте,
- дегенерације макуле и промена на оку,
- па чак и настанак карцинома капака и предела око ока
- Ношење наочара за сунце је неопходно, јер сем што су неизоставан модни детаљ, јесу најбоља заштита од штетних сунчевих зрака.
- При куповини треба обавезно обратити пажњу да на наочарима постоји 99% или 100% заштита и да штите од УВА и УВБ зрака, потребно обратити пажњу на етикету на производу која ће гарантовати тип и количину заштите.
- Најбоље их је куповати у оптичарским радњама где је сигурнији њихов квалитет јер није довољно да на декларацији пише "УВ заштита" већ УВ филтери морају бити стварно уграђени у стакло наочара. То се може проверити у боље опремљеним оптикама које имају апарат за тестирање наочара који мери УВ трансмисију.
- Зависно од активности, често је пожељно да буду и поларизована, која су намењена спречавању блештања као последице рефлексије, добра су за вожњу и бављење активностима на снегу или води.
- Код особа које имају диоптрију, препорука је израда сунчаних стакала са диотријом. Они који носе контактна сочива, не смеју се ослањати на своја контактна сочива, иако поседују УВ заштиту, већ се препоручује употреба наочара за сунце преко сочива.
- Сем квалитетних наочара, превентивне мере чувања вида подразумевају пре свега редовне контроле вида.
- Према појединим истраживањима, дуготрајно фокусирање без пауза може испровоцирати тзв. акомодациони спазам са последичним појачањем, или појавом миопије.
- Студије показују да се при дуготрајним гледању у екран учесталост трептаја смањује и до пет пута. Природни слој суза, чија је улога да штити око, се смањује, па очи почињу да пецкају и да се брже замарају. Стога се предлаже чешће трептање, с времена на време скренути поглед са екрана и гледати у неку удаљену тачку или кроз прозор.
- Једноставно правило "20-20-20", односно сваких двадесет минута требало би на 20 секунди склонити поглед са екрана и гледати у неку тачку која је 20 стопа (6 метара) удаљена од нас