УПОЗОРЕЊЕ НАЈБОЉЕГ СТРУЧЊАКА ЗА КАРЦИНОМ КОЖЕ У СРБИЈИ: Сунчање може да изазове меланом - ово је заштита
Пазите се опекотина!
Сунчеви зраци су нам неопходни за опстанак, позитивно утичу на наше здравље, на биоритам, кључни су за синтезу витамина Д, али на сунцу треба бити врло опрезан. Ако изгорите у било ком животном добу то значајно повећава ризик од добијања меланома, упозорава доцент др Даница Тиодоровић, дерматолог у нишком Клиничком центру.
Поред позитивних ефеката сунчеви УВ зраци имају и штетне ефекте који се могу поделити на краткотрајне и дуготрајне.
- Свакако, под краткотрајним штетним ефектима подразумевамо црвенило коже и имуносупресију, док под дуготрајним подразумевамо фотоканцерогенезу и хронично оштећење коже. Прегоревање представља један од фактора ризика за развој меланома и немеланомских карцинома коже, а нарочито је опасно ако се то деси у детињству. Заправо, ризик за развој меланома и јесте повезан са високим вредностима излагања сунцу у раном узрасту. Повећано излагање сунцу повећава број младежа, а већи број младежа представља фактор ризика за развој меланома. Зато се и препоручује опрезан боравак на сунцу као и избегавање прегоревања у било ком животном добу, а посебно у најмлађем – истиче докторка Даница Тиодоровић.
На сунце никако без заштите
С почетком летњег периода и високог УВ зрачења, обавезно корисити физичку заштиту и фотопротективну крему.
- Водите рачуна да никада на сунце не идете без заштите, не сунчајте се када је најјаче сунце. Доказано је у бројним истраживањима да коришћење фотопротективне креме СПФ 30 и више смањује укупан број младежа у поређену са СПФ мањим од 30, зато дерматолози препоручују коришћење искључиво фотопротективних крема које имају УВА и УВБ заштиту и СПФ 30 и 50. Родитељима треба скренути пажњу да децу до треће године живота не треба излагати директним сунчевим зрацима, али свакако пред излазак на отворено обавезно нанети крему СПФ 50 намењену дечијој кожи. Како штитите малишане, тако заштитите и себе, нанешењем довољне количине заштитне креме 30 минута пре изласка на сунце, а заштитну крему изнова наносите на свака два сата.
Склоните се у хладовину између 12 и 17 часова
У овом периоду сунце је најјаче и треба водити рачуна да се тада не налазите на улици, а поготово не на базену или плажи.
- Ако сте ипак одлучили да то време из неког разлога проведете на сунцу, неопходно је поред заштитне креме која је нанета на откривене делове, обавезно се заштити и физичком заштитом која представља много бољи и сигурнији вид заштите од заштитне креме. То значи да је потребно носити шешире са широким ободом, мајце дугих рукава, као и наочаре за сунце са УВ заштитом.