Водите рачуна колико дуго држите САРМУ У ФРИЖИДЕРУ - Дуже од ОВОГ ПЕРИОДА не би СМЕЛО, а ево и ЗБОГ ЧЕГА
Храна је подложна кварењу на температурама између 5 и 6 степени
Последице тровања храном могу бити врло неугодне, па чак и опасне, зато обратите пажњу на правилно чување, али и изглед и мирис хране која се није појела у прва два дана, упозорава нутриционисткиња Наташа Шоштарић.
Уз богати празнични сто вежемо лепе успомене из детињства, а Божић није потпун без мириса сочног меса и слатког колача.
Међутим, често је тешко проценити праву количину хране за целу породицу која се тих дана окупи око празничног стола па најчешће претерамо. Зато је важно остатке хране поспремити на правилан начин како би она у потпуности била сигурна за поновну конзумацију.
- Храна је подложна кварењу на температурама између 5 и 6 степени. Те су температуре најпогодније за развој микроорганизама па храну треба ставити у фрижидер или замрзивач најкасније два сата након јела - саветује нутриционисткиња Наташа Шоштарић.
Најчешће се на празничном столу нађу традиционална сарма, месо, незаобилазна руска салата, пите и окрепљујућа телећа чорба. Важно је имати на уму да је сарма најотпорнија, али свакако има свој рок трајања.
- Сарму је потребно чувати у фрижидеру па је треба појести између три до четири дана. Препоручује се подгревање количине довољне за један оброк па обавезно пустите да проври како би се спречио раст микроорганизама. Може се и замрзнути па тако чувати до четири месеца - каже Шоштарић.
Прасетину, као и остало печено месо, треба појести у три дана. Риба је пак подложнија кварењу и не би се требала јести дуже од два дана.
Храну која вам је сумњива немојте пробати или покушати “спасити” од пропадања подгревањем - јер то неће помоћи. Боље је баците.
Микроорганизми испуштају токсине који се не уништавају термичком обрадом.
Одмрзнуту храну никад не замрзавајте опет.
Све можете замрзнути, али тај поступак може утицати на укус и својства поједине хране.
- Умаци могу изгубити своју кремасту конзистенцију, док ће поврће изгубити своју боју. Лиснате салате посебно није добро замрзавати, као ни мајонез - објашњава нутриционисткиња Наташа Шоштарић.
Замрзнуте остатке пожељно је потрошити у року од 2 до 6 месеци. Једном одмрзнуту храну не треба поново замрзавати, зато пакујте остатке на начин да их одвојите да вам буду доступни за један оброк.
Труднице морају бити посебно опрезне
Ако је храна коју конзумирамо била у контакту са бактеријама, а након тога није термички обрађена, постоји ризик од тровања Салмонелом, Токсопласмом и Листериом. Последице тровања овим бактеријама у најтежим случајевима могу изазвати смрт фетуса код заражене труднице, упозорава Шоштарић.
Умањите шансе за тровање храном одвајањем меса и поврћа
Воће и поврће добро оперите и посебно пакујте.
- Обратите пажњу на то да свеже намирнице одвајате од термички обрађених и не мешајте разне врсте меса. Не чувајте заједно месо и поврће јер је већи ризик да ће бактерије с меса прећи на поврће, а салату накнадно нећете термички обрадити како бисте уништили микроорганизме - саветује Наташа Шоштарић.
Србија Данас/Еспресо/Пренела Ј.Ш.