ЕВО ШТА СЕ ДЕШАВА СА ВАГИНОМ ПОСЛЕ 35. године? Жене ће бити РАЗОЧАРАНЕ, али постоји једноставан начин да останете привлачне и секси
Старење не заобилази ниједан део тела, али сада постоји решење!
Старост, као процес, не заобилази ни вагину, и јасно је да је ултимативни захтев садашње глобалне културе – остати заувек млад и леп, некако морао доћи и до овог органа
Све више је у оптицају термин – антиејџинг вагине, који подразумева третмане који доводе до спречавања старења ткива вагине. Свакодневно су медији затрпани различитим информацијама на ову тему.
Поједини термини, као што је орошавање, већ су ушли у жаргон, а сви смо пре неколико дана могли да прочитамо да чувена холивудска глумица редовно иде на парење вагине да би сачувала еластичност. Рекламирају се разни ласерски третмани, а најновија метода је подмлађивање вагине методом ПРП. Ова метода подразумева да се из крви жене издвоји плазма, која је богата факторима раста и другим корисним једињењима, и директно убризга у вагину.
Наравно да је прво питање које жена себи постави: шта је од свега овога истина? Да ли вагина заиста стари и да ли има помоћи за то?
Шта се променило?
Истина је да старост, као процес, не заобилази ни вагину, и јасно је да је ултимативни захтев садашње глобалне културе – остати заувек млад и леп, некако морао доћи и до овог органа који је симбол жене.
Као што током година кожа лица губи колаген и еластичност, то се дешава у читавој кожи и слузницама свих наших органа. Вагина је још више изложена овим процесима, јер ова слузница директно комуницира са спољном средином и природно је окружена многим врстама бактерија, па је неопходно да се с њима избори.
Порођаји остављају последице у смислу растезања ткива и поремећаја статике карлице. Али, чак и жене које се нису порађале, уласком у климакс имају проблеме спада бешике, јер недостатак естрогена у климаксу утиче на еластичност мишићног и везивног ткива. Такође, са годинама, мења се природна киселост вагине, а недостатак хормона прави базну средину чиме се уништава природна одбрана слузнице. То су чињенице и тако је одувек, али питање је како је тај проблем сад доспео у жижу интересовања?
До пре неколико година пацијенткиње у ординацији никада нису ни хтеле да причају о проблемима које имају, као што су сувоћа вагине или спад бешике, све до тренутка док проблем не би постао толико велики да је спречавао нормално животно функционисање.
О операцији, такозваној пластици вагине, која има за циљ подизање бешике и учвршћивање зидова вагине, причало се тек када би проблем постао неиздржив. Медицина се није озбиљније бавила овом проблематиком, јер је овај проблем више везиван за удобност, него за здравље у најужем смислу тог појма – иако имате спад бешике или испадање материце, можете доживети сто година с том дијагнозом. Уосталом, тако су живеле наше баке.
Вежбе и нега
У последњих десетак година жене су први пут о томе јавно проговориле и покушале да пронађу решење за овај проблем. Прво се схватило, иако о томе чак ни међусобно нису причале, да не постоји жена која нема неку од ових потешкоћа.
Затим је почело отвореније да се прича о томе, да се помињу вежбе за учвршћивање карличног дна, говори о лосионима и шампонима за интимну негу, о вагиналним пробиотицима. Наравно, ту се отворио потпуно нови полигон за масовну потрошачку индустрију – и како сад знати шта је од тога реално?
Постоји неколико медицинских чињеница које нам могу помоћи у томе. Овом органу, као и целом телу жене, неопходна је нега. Друга важна информација је да је са продужењем људског живота дошло и до каснијег рађања и продужетка времена сексуалне активности жена.
Сада, одговор на питање до којих година је нормално да жена буде сексуално активна гласи: до краја живота. То подразумева да се морамо потрудити да одложимо негативне последице година: вежбањем, очувањем нормалне флоре, негом и разумним третманима. За сваки понуђени третман, као прво, битно је да не нашкоди.
Медицина је дошла до закључка да је испирање вагине, које је до пре неколико година било препоручивано као лек за све, штетно, јер нарушава природну одбрану вагине и помаже ширењу инфекције. Излагање врелој пари или стављање средстава која нарушавају природну одбрану слузнице и мењају киселост, такође штете. Нови третмани тек треба да се докажу и покажу у пракси, и не треба их у старту ни преценити, ни потценити.
Важно је да смо о томе почеле да причамо и да заједно трагамо за најбољом опцијом. Наравно, показаће се да ништа није универзално и да мора постојати појединачни приступ за сваку жену.
Правилна хидратација
Шта ми конкретно можемо учинити после 45. да одржимо вагину млађом? Има неколико једноставних правила. Прво је важно да знамо да се нагли губитак масног ткива одражава и на изглед гениталија, и да је то изгубљено масно ткиво тешко повратити у овој регији.
Такође, важна је правилна хидратација. Ако се не уноси довољно течности у организам, ткиво вагине брзо постаје исушено и нееластично. Можда је најважнија препорука да се континуирано раде Кегелове вежбе које јачају карлично дно.
Најлакше је увежбати их тако што ујутро, приликом првог мокрења, вољно прекинете млаз мокраће. То је најлакши начин да се научи који се мишићи стежу. Ако се ове вежбе раде редовно, много помажу да не дође до спада бешике и поправљају квалитет односа.
Редовни сексуални односи доприносе бољој циркулацији и на тај начин чувају еластичност и влажност вагине. Сваки доживљени оргазам убрзава циркулацију и јача мишиће.
Недостатак естрогена могуће је надокнадити вагиналним пробиотицима и средствима која враћају природну киселост вагине. Уколико је проблем са сувоћом вагине велики, могу се, локално, користити креме са естрогеном које ће вратити тонус ткива.
Први корак је да са својим гинекологом отворено попричате о сваком проблему који вас мучи и заједно нађете решење. Као што видите, избор је заиста велики и редовним одласком на гинеколошки преглед могу се на време уочити појаве атрофије вагине или склерозе, и интензивним третманима и лечењем спречити и болести и успорити процеси старења вагине.
Признајем да смо у овом домену ми, жене гинеколози, у предности у лечењу пацијенткиња у односу на наше мушке колеге, јер ми не само да знамо теорију, него и осећамо проблем.