ЛОШ САН И НЕСАНИЦА - Последице овога треба тражити у СПАВАЋОЈ СОБИ, многи на ово и не обраћају пажњу
Да бисте се добро одморили морате испунити неколико услова!
Светско друштво за спавање (World Слееп Society – WSS) стиче да проблеми са спавањем имају бројне и веома неповољне последице на свет (на пример, у здравству, образовању и економији), јер су неиспавани људи склонији неразумним одлукама и наношењу неправде, незгодама на послу и у саобраћају. „Није довољно увести промене само у спаваћу собу. Цело друштво треба да се наспава”, поручују из WSS-a, напомињући да само од несанице пати две милијарде људи.
Добар сан је основа здравља
„Када је реч о спавању, требало би заправо да отворимо очи и загледамо се дубоко у себе. У просеку, трећину живота проведемо спавајући, а ипак то не вреднујемо на исти начин као исхрану и кретање. Они јесу од виталне важности, али спавање је водећа сила с којом исхрана и кретање треба да чине здравствено тројство.
Наиме, физичка и ментална штета коју узрокује једна ноћ током које нисмо довољно спавали увелико надмашује штету проузроковану истим толиким помањкањем хране или физичке вежбе”, тврди британски неуронаучник др Метју Вокер (Matthew Walker), аутор светског бестселера "Зашто спавамо – Разоткривање моћи спавања и сањања", објављеног у српском преводу у издању Лагуне. Вокер наводи да хиљаде научних истраживања показују да у људском телу не постоји ниједна биолошка функција за коју квалитетан ноћни сан није битан. Спавање је нешто најделотворније што можемо да учинимо да бисмо сваког дана обновили своје здравље.
"ЖИВИМ КАО ШТО СУ ЖИВЕЛЕ НАШЕ БАКЕ И ПРЕСРЕЋНА САМ ЗБОГ ТОГА!" Алексија има 29. година, одбија да буде жена 21. века и брине о деци, мужу и породичном дому
Опоравља ЗГЛОБОВЕ И ХРСКАВИЦУ: Напитак који надокнађује све витамине и минерале и помаже код БОЛОВА
Заштита од болести
- Безбројне користи произлазе из редовног, дубоког, осмочасовног ноћног сна. Унапређује се мноштво функција у мозгу, попут способности учења, памћења и доношења одлука. Обнавља се имуни систем, штитећи нас од најразличитијих тегоба, укључујући злоћудне болести. Оптимално време спавање је уско повезано и са здрављем кардиоваскуларног система, јер снижава крвни притисак, истовремено одржавајући срце у добром стању. Спавање преобликује метаболичко стање тела, подешавајући равнотежу инсулина и нивоа глукозе у крви, и регулише апетит. То нам помаже да контролишемо телесну тежину избором здравих намирница, уместо непромишљеног и импулсивног посезања за храном - истиче др Вокер.
Добар сан за добре бактерије
Спавање нам је потребно и због микробиома - система добрих бактерија, који је основа нашег здравља. Главни део микробиома налази се у цревима, заједно с великим бројем одбрамбених имуноћелија. Све је већи број истраживања која показују да наш биолошки сат директно на њих утиче. На пример, научници с Медицинског факултета и Клиничког центра Champalimaud у Лисабону установили су да се услед мањка сна и "замене дана за ноћ" смањује број добрих бактерија и имуноћелија , и тако ослабљује њихова заштитна функција, па су црева (а тиме и цео организам) подложнија оштећењима и упалама.
Сагледајте ширу слику
Дакле, проблеми са спавањем, увек имају ширу слику, укључујући и то да у подлози несанице може да буде болест. Често су то болести дисајног система, поремећаји рада штитне жлезде и неуролошки поремећаји. Неиспаваност и исцрпљеност такође могу да буду симптоми апнеје – престанка дисања током спавања. На апнеју треба посумњати ако особа гласно хрче и ако се ујутру буди уморна и исцрпљена, а током дана је поспана и тешко се концентрише. Апнеја мора да се лечи, јер у противном може да узрокује смањење дотока кисеоника у мозак, поремећај рада срца и друге компликације.
Инспекција спаваће собе
С друге стране, узроке лошег спавања треба тражити не само у лошим навикама (нездрава исхрана, стрес, прекомерно коришћење компјутера и мобилног, прекасни одлазак на спавање), него и у самој спаваћој соби – можда дословно лежите на узроку проблема. Наиме, неприкладан кревет и неповољна микроклима (нпр. прегрејана и загушљива просторија) чести су узроци несанице праћене главобољом и болом у кичми. Стога је међу упутствима Светског друштва за спавање и препорука да направимо „инспекцију” како својих навика, тако и спаваће собе.