МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ: Шта је ФУНКЦИОНАЛНА ДЕПРЕСИЈА и који су њени СИМПТОМИ?
Време је да се "доведете у ред".
Савремени брзи темпо живота, излаже човека 21. века, великим напорима сталног прилагођавања свакоднвеним стресним ситуацијама, човек се осећа усамљеним и несигурним за своју егзистенцију, што изазива и анксиозност и депресију.
Депресија се разликује од уобичајених флуктуација расположења и краткотрајних емоционалних реакција на стрес. Такође се разликује и од туге која се јавља као нормална реакција на различите догађаје и помаже у превазилажењу онога што се догодило. Оно што карактерише депресију, а што је кључна разлика у односу на нормалну тугу су: интензитет и трајање, односно депресија је константна и сурова, утиче на когнитивно и емоционално доживљавање и тумачење.
СЛОБОДНО ИХ ГРИЦКАЈТЕ: Ових 7 намирница не ремете ниво шећера у крви, а ПРЕУКУСНЕ СУ!
ПРЕМА НАРОДНОМ ВЕРОВАЊУ: Урадите ОВО до краја децембра и срећа ће вас пратити током читаве наредне године!
Први симптом се ЈАВЉА НА ЛИЦУ: Пре свих знакова ОВАЈ ЈЕ СИГУРАН да имате УПАЛУ ПЛУЋА
Међутим, иситина је да није свака депресија иста нити функционише по истим принципима.
Депресију препознамо тек када се особа (или ми) потпуно затвори у себе, нема елана ни за шта и константно је мрзовољна.
Међутим, постоји и она друга депресија, где човек свакодневно обавља своје обавезе, излази, забавља се али кад остане сам преплаве га негативне емоције због којих остаје паралисан, за било какве кућне активности - то се назива функционална депресија.
Функционална депресија је опасна исто колико и "обична" депресија, иако човек не показује никакве спољашње симптоме, унутрашњи могу имати много јачи интензитет и могу много брже и јаче разорити особу "изнутра".
Оног трена када особа која пати од функционалне депресије остане сама или уђе у кућу, тој особи је јако тешко да обави неке обичне ствари попут тога да се пресвуче, истушира, скине шминку, спреми себи јело, итд.
То су они моменти када вам није јасно како је све супер док не затекнете себе како седите цело поподне и ноћ на каучу и осећате се потиштено, празно, уморно и све што треба да се уради у том тренутку представља потешкоћу - па чак и то да се нпр. са кауча пребаците у свој кревет и тамо спавате.
Депресија, у клиничком смислу, НИЈЕ лоше расположење, лењост, знак слабости или туга - већ представља озбиљан проблем и јако је важно да се третира на време.
Некада није лако признати себи да нисмо океј - поготово када постоји тако велика стигма када је реч о менталном здрављу. Међутим, као што када имате проблем са физичким здрављем идете код лекара, исто је тако важно да и када имате проблем са менталним здрављем потражите помоћ - јер решење постоји.
Некад је ситуација озбиљнија него што смо свесни, па у процес лечења може бити укључен и психијатар који ће вам препистати одређену терапију, медикаментима. Многима то уместо да буде "ветар у леђа", још се више затворе у себе убеђујући се да су "болесни" и да им "спаса нема". То никако не сме да вас обесхрабри, већ да вам буде помагало у виду "трећег точкића на бициклу", док се не подестите да возите бицикл поново.
Прва асоцијација на психолошко саветовање, психотерапију, јесте да њу могу практиковати само богате особе, јер је она веома скупа. То није истина!
Терапија се креће у распону од 1000 до 5000 дин, у зависности од психолога до психолога. Тај новац који будете уложили у саветовање схватите као и кад одете себи да приуштите нови комад одеће или се нечим лепим изненадите.
Међутим, уколико сте здравствено осигурани имате прилику да се лечите и без новчане надокнаде у свом Дому здравља.
И да - брзог решења нема, рад на проблемима са менталним здрављем процес је који захтеван, не баш лак и траје дуго. Резултат тог процеса може да буде јако значајан за ваш живот и даље функционисање у истом.