ГНОЈНА УПАЛА ДЕСНИ: Одмах РЕАГУЈТЕ, тело вам ШАЉЕ СИГНАЛ за хитно дејство, може да се ПРОШИРИ
Не чекајте у овом случају!
Циста на зубном месу служи за пражњење гноја из места настанка у усну шупљину. Појављује се у облику мале црвене избочине на слузници. На настанак циста могу утицати поломљени зуби, упала десни, али и физички ударац у подручје зуба. Инфекције и упале зуба и зубног меса неретко се могу проширити на друге делове главе и врата па је битно на време лечити упале. Пре свега важна је зубна хигијена, редовни прегледи и поправци зуба.
Да ли је ово најскупљи клип на домаћој Јутјуб сцени?
НУТРИЦИОНИСТА УПОЗОРАВА: Овај ЗАЧИН многи додају У РУЧАК, а веома ЛОШЕ утиче на ЗДРАВЉЕ и варење
Узроци могу бити разни, а ово су најчешћи:
- инфекција ради болести зуба или десни
- алергијска реакција
- стварање хематома због крварења
- лом костију вилице
Циста не боли сама по себи, бол ћете осетити на додир или притисак. С обзиром на то да је испуњена текућином, препознаћете је тек када натекне. Осим бола на додир, могуће је да ћете осетити и ове последице:
- бол који се шири на остатак десни и усне шупљине
- топлина на простору упале
- црвенило коже
- гнојна течност
- отежано затварање уста
- повишена температура
Најчешћи узрок настанка оваквих инфекција и циста на зубном месу је каријес који није лечен на време. Све почиње од малог каријеса који вам у почетку не смета јер нема болова. Следећи корак је блага упала, фистула, те на крају гранулом који је опасан. Уколико се зуб не поправи, каријес напредује и ствара отпор према шупљини у зубу у којој се налази зубни живац што резултира јаким боловима и дуготрајним лечењем.
Бактерије које настају при инфекцији шире се према врху корена и прелазе у коштано ткиво. Ствара се гној као реакција организма и тиме настаје циста на зубном месу, али и цисте. Присуство цисте говори како постоји инфекција у предјелу врха корена зуба која се мора што пре третирати.
Да би задржали здраве зубе сваког дана требате одстрањивати наслаге са зуби четкицом за зубе и зубном свилом. Осим тога, да би смањили ризик од кварења зуби требали бисте смањити количину шећера, дувана и алкохола.
Када приметите цисту на зубном месу, немојте је покушавати отргнути или одстранити сами.
Ако се појавила циста, сигурно се ради о неком хроничном процесу на врху корена, можда узрокованом променама у потпорним структурама зуба. Исто тако, може бити речи и о цисти. Свакако треба направити РТГ снимку зуба и након тога одредити терапију.
С обзиром на то да је настанак цисте повезан с другим проблемима у усној шупљини, обавезно се обратите свом стоматологу. Он ће након дијагнозе одредити на који начин ће се одстрањивање и лечење фистуле одвити.
Ако желите сами ублажити болове и инфекцију коју осећате, можете искушати ове домаће приправке:
1. Испирање зуба содом бикарбоном и водом може служити као текућина за испирање усне шупљине. Смањиће упалу и навести да се повуче са зубног меса и десни.
2. Чај од жалфије који сте скували и оставили да стоји на собној температури такође је одличан за ублажавање упале па тако и цисте на зубном месу. У чај немојте додавати шећер нити било који други заслађивач.
3. Листови менте ублажит ће зубобољу и ослабити осећај живца. Можете их жвакати или направити чај од сувих листова. Чај можете гргљати у устима и тиме испирати усну шупљину.