СТОМАТОЛОЗИ САВЕТУЈУ: Осетљиви зуби неописиво боле, а ове 4 НАВИКЕ могу само ПОГОРШАТИ стање!
Навике које бисте требали да избегавате уколико желите здраве зубе без непријатних болова.
Осетљиви зуби или преосетљивост на дентин могу се временом развити као резултат трошења глеђи и/или повлачења десни, а могу се појавити и када се открије мекши, унутрашњи део зуба, назван "дентин".
Када се дентин открије, одређени окидачи (попут хладних или врућих пића и хране) могу стимулирати живце, резултирајући кратким, оштрим трзањем осетљивости зуба.
Људи са овом КРВНОМ групом имају НАЈГОРИ ИМУНИТЕТ: Често су болесни и склони су гојењу
НИЈЕ КАФА, А НИ ЧАЈ: Овај НАПИТАК подиже ниво ЕНЕРГИЈЕ, алкализује, јача имунитет и подстиче варење
Садржи чак 17 ВИТАМИНА, а кошта само 30 ДИНАРА: Намирница која ЧУВА СРЦЕ, а негује кожу, косу и нокте!
Навике које изазивају бол у зубима:
1. Стискање или шкргутање зубима
Да ли често стискате зубе или шкргућете? Да ли користите зубе за отварање ствари? Ово су очигледни кривци. Парафункционалне навике, укључујући шкргутање или стискање зуба, грицкање ноктију и отварање паковања зубима, узрокују трошење зуба и рецесију десни.
2. Кисела храна и пиће
Оно што једете и пијете може играти важну улогу у осетљивости зуба. Најгори преступници су залогаји и пића са високом киселошћу, јер киселина природно нагриза спољни слој наше глеђи. Ако сте забринути или се бавите осетљивошћу зуба, избегавајте киселе киселине попут агрума и сокова, вина, сирћета и прелива за салате, спортска пића, киселе краставце, па чак и газирана пића и тоник.
Исто важи и за ужину са грицкалицама са високим садржајем шећера, попут колачића, чипса и пецива. Али чак и здрава храна попут цитрусног воћа може имати штетне ефекте током времена - али то не значи да у њима не можете уживати. Заштитите зубе пијуцкајући воду током дана, јер обична вода и пљувачка помажу у балансирању киселина у устима.
2. Одређени производи за избељивање зуба
Док професионални системи за избељивање зуба нису трајно штетни за глеђ, избељивање зуба може изазвати привремену осетљивост зуба. Избељивање зуба доводи до отварања пора у вашој глеђи и привременог излагања дентина. Када се то догоди, зуби могу бити веома осетљиви кратко време након процеса избељивања.
Будите опрезни и са зубним пастама за избељивање, које могу бити јако абразивне и изазвати хабање глеђи. Избегавање производе за избељивање са водоник - пероксидом или средствима за избељивање. А ако осетите осетљивост на производ који користите, застаните и обратите се свом стоматологу ради бољих могућности избељивања.
3. Прање зуба превише тешко или пречесто
Претеривање са четкањем такође може довести до рецесије десни и хабања глеђи, што временом може разоткрити дентин. И уопште, правилна орална хигијена је паметна превентивна мера против осетљивости зуба. Четкајте зубе два минута, два пута дневно - будите темељни, али нежни, пазите да не погоршате стање десни или зуба. Препоручује се и коришћење електричне четкице за зубе и редовно коришћење конца.